Polityka, Z ostatniej chwili

Rozmawiali o Strategii Demograficznej 2040

Opublikowano: 13 lipca, 2021 o 9:45 am   /   przez   /   komentarze (0)

17 czerwca premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha zaprezentowali projekt Strategii Demograficznej 2040. Dokument ten aktualnie jest szeroko konsultowany w całej Polsce.

Dziś takie konsultacje odbyły się w Małopolsce. Małopolskim samorządowcom i organizacjom pozarządowym projekt przedstawili sekretarzem stanu w MRiPS Stanisław Szwed, poseł Urszula Rusecka, która jest zarazem przewodniczącą Sejmowej Komisji ds. Polityki Społecznej i Rodziny, oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Małopolska silna jest rodziną. Gdyby nie rząd Prawa i Sprawiedliwości, działania Pana Ministra oraz Pani Poseł, z pewnością małopolskie rodziny nie byłyby beneficjentami tak wielu programów społecznych. Panie Ministrze dziękuję za Pana obecność i deklaruję, że wszystkie nowe działania będziemy sprawnie realizowali – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Strategia Demograficzna 2040 to pierwszy w Polsce kompleksowy dokument mierzący się z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii. Stanowi on projekt strategii, który jest szeroko konsultowany ze wszystkimi interesariuszami.

– Dziś w Małopolsce rozmawiamy o „Strategii demograficznej”, czyli jednym z najważniejszych dokumentów na najbliższe kilkadziesiąt lat. Wiemy, że sytuacja demograficzna wpływa na różne dziedziny naszego życia i w Polsce ona nie jest łatwa. W Małopolsce wskaźnik dzietności jest wyższy niż średnia krajowa i to województwo na mapie naszego kraju się wyróżnia, ale to nie oznacza, że nie mamy problemów. Chcemy, aby do 2040 roku wskaźnik wzrósł z poziomu 1,38 do 1,8 – mówi wiceminister Stanisław Szwed.

Strategia zakłada działania w 104 obszarach, z których wiele będzie realizowanych w ramach programów Polskiego Ładu. To m.in. Rodzinny Kapitał OpiekuńczyMieszkanie bez Wkładu WłasnegoBon mieszkaniowyMój dom 70 m²Maluch Plus, zwiększenie nakładów na zdrowie oraz programy pośrednio realizujące postulaty „Strategii” – takie jak Program Świetlica i Żłobek w każdej gminie.

– Bardzo dziękuje, że ta Strategia powstała. To bardzo kompleksowy program, który zawiera wiele obszarów. Są one niezbędne do tego, abyśmy poprawili dzietność. Jeśli nie będziemy dbać o naszą demografię, to grozi nam nie tylko to, że Polaków będzie mniej, ale stoją za tym również ogromne skutki ekonomiczne – zaznaczyła poseł Urszula Rusecka.

Szczegółowe informacje dotyczące Strategii Demograficznej 2040 dostępne są na stronie Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej https://www.gov.pl/demografia

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a