Polityka

Sejm podniósł rentę socjalną

Opublikowano: Maj 11, 2018 o 6:35 am   /   przez   /   komentarze (3)

Z 865,03 do 1029,80 zł – o tyle wzrośnie renta socjalna dzięki uchwalonej dziś przez Sejm ustawie. W efekcie renta socjalna zostanie podwyższona do 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Sejm przyjął ustawę niemal jednogłośnie i bez poprawek.

W wyniku uchwalenia dziś przez Sejm ustawy podwyższającej rentę socjalną do poziomu najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a więc do 1029,80 zł, wysokość renty socjalnej w stosunku do stanu po podwyżce z marca ub.r. wzrosła o 19%, a poczynając od 2015 roku – o 39,2%.

Bez poprawek i niemal jednogłośnie

Projekt ustawy w sprawie podniesienia renty socjalnej do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy przygotowała Rada Ministrów oraz klub poselski Kukiz’15. Projekty były procedowane łącznie.

Ustawa została przyjęta niemal jednogłośnie. Za jej przyjęciem ustawy głosowało 437 posłów. Jeden poseł był przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Realizacja postulatu środowisk osób niepełnosprawnych

Jak zauważyła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, ustawa o podniesieniu renty socjalnej realizuje długoletni postulat środowisk osób niepełnosprawnych.

– Dotyczy to w szczególności 280 tys. rencistów socjalnych. Trzeba uczciwie powiedzieć, że to, że dzisiaj głosujemy ten projekt, jest realizacją postulatu środowisk osób niepełnosprawnych. To jest też zwycięstwo protestujących osób. Ale pamiętajmy, że w realizacji jest drugi projekt, który mówi o tym, że proponujemy zupełnie nowe wsparcie w zakresie usług, dostępu do rehabilitacji – mówiła w Sejmie minister Elżbieta Rafalska.Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej zauważyła, że uchwalenie ustawy oznacza spełnienie ważnej części postulatów zgłaszanych przez środowiska osób niepełnosprawnych. Wyraziła też nadzieję, że protest na sejmowych korytarzach się zakończy.

– Bardzo bym chciała i myślę, że większość z państwa, niezależnie od tego, jaką opcję polityczną realizujecie, chcemy, żeby ten protest, który odbywa się na sejmowych korytarzach zakończył się, że ważna część tych postulatów została zrealizowana. Nie rozwiążemy wszystkim postulatów osób niepełnosprawnych. Gdyby znalezienie rozwiązania było proste, to zapewniam, że procedowalibyśmy dzisiaj inny projekt – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Dla kogo renta socjalna?

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Celem renty socjalnej jest kompensowanie braku możliwości nabycia uprawnień do świadczeń z systemu ubezpieczenia społecznego ze względu na to, że całkowita niezdolność do pracy powstała przed wejściem na rynek pracy. Renta socjalna przeznaczona jest dla osób, które w większości nigdy nie osiągają samodzielności życiowej, w wieku dorosłym zamieszkują z rodzicami lub też przebywają wiele lat w instytucjonalnych formach opieki, takich jak domy pomocy społecznej. Świadczenie to jest wyrazem szczególnej troski państwa o osoby nieposiadające zdolności do jakiejkolwiek pracy.

Renta socjalna w liczbach

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rentę socjalną pobiera 280 tys. osób (stan na marzec br.). Renty socjalne są finansowane w całości z budżetu państwa. Podwyższenie renty socjalnej przełoży się więc na wzrost wydatków budżetowych – w skali miesiąca o ok. 45 mln zł, a w skali roku o 540 mln zł.

Wypłaty z wyrównaniem

Uchwalona przez Sejm ustawa podwyższającą rentę socjalną trafi do Senatu, a po przyjęciu jej przez Senat zostanie skierowana do podpisu Prezydenta. Nowe przepisy wejdą w życie z 1 września br. z mocą obowiązującą od 1 czerwca br. W praktyce oznacza to, że renta socjalna w podwyższonej wysokości będzie wypłacana od 1 września br. z trzymiesięcznym wyrównaniem.

MPiPS

Komentarze

Komentarze (3)

 • Maj 13, 2018 o 7:32 pm Józek z potoka

  Paskudni socjaliści, od rozdawania nie swoich pieniędzy, ile jest osób które powinny mieć pomoc od państwa? jaki stopień niepełnosprawności umiemozliwia podjęcie pracy. Ja też jestem niepełnosprawny bo mam np. lęk wysokości i chcę dostać rentę, albo mam wadę wymowy np.jąkam się to też jestem niepełnosprawny. Kto broni ludziom np. Na wózku inwalidzkim ale ze zdrowymi rękami i głową pracować w gminie stary sącz jako referent, albo w zusie, albo na lini produkcyjnej, albo czytać dzieciom bajki w przedszkolu. Państwo dając im te renty krzywdzi ich jeszcze bardziej przez tzw. całkowitą niezdolność, w dzisiejszych czasach gdzie prawie we wszystkich branżach brakuje rąk do pracy, bardzo szybko by znaleźli odpowiednią dla swojego inwalidztwa pracę, ale lepiej dostawać rentę za siedzenie w domu, bo jak pójdzie do pracy to mu rentę zabiorą. Ostatnio czytałem o chłopaku bodajże z Jazowska który jest niewidomy i jest wziętym masażystą/fizjoteraputą i sam twierdzi że te wszystkie renty/zasiłki działają na niekorzyść inwalidów.
  Oczywiście jest niewielka grupa która powinna mieć minimalne wsparcie ale to niewielki procent wszystkich niepełnosprawnych.

 • Maj 14, 2018 o 2:18 pm Fan - JKM

  Popieram Józek w 100%

 • Maj 15, 2018 o 4:15 pm Ika

  To jest chore i niesprawiedliwe ; to my pracujemy 30-40 lat i mamy tyle samo i mniej emerytury… Uważam że tym ludziom naprawdę trzeba współczuć którzy są pozbawieni do normalnego funkcjonowania aby się utrzymać i żyć ; Ale jest grono ludzi młodych którzy pracy nie widzieli na oczy… żyją na rencie socjalnej i mają wszystko w d…e.A dlaczego nie można im stworzyć na rynku pracy zakładów dla tych ludzi, którzy mogą samodzielnie się poruszać , bo znam bardzo dobrze normalnie zdrowych , bo umial załatwić papiery.Ale
  podejrzewam że dużo byłoby chętnych, aby nawet wyjść do ludzi . Tylko tak państwo ich nauczyło.Nawet w Starym Sączu na Węgierskiej był zakład dla inwalidów i robili wiele pożytecznych rzeczy.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a