Polityka, Z ostatniej chwili

Stary Sącz nie zwalnia tempa! To będzie kolejny rekordowy rok

Opublikowano: 25 listopada, 2020 o 8:34 am   /   przez   /   komentarze (0)

Burmistrz Jacek Lelek złożył już projekt budżetu Gminy Stary Sącz na rok 2021 do Regionalnej Izby Obrachunkowej i na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej. Już wiemy, że będzie to kolejny rekordowy rok. Gmina Stary Sącz od kilku lat jest w czołówce pod względem inwestycji i ten trend zostanie utrzymany pomimo epidemii koronawirusa. W ciągu trzech lat Gmina Stary Sącz zainwestowała ponad 120 milionów, więc jest w okresie olbrzymich inwestycji. 

-Do 15 listopada byłem zobowiązany złożyć projekt budżetu na kolejny rok do Rady Miejskiej i Regionalnej Izby Obrachunkowej. Taki projekt został w naszym urzędzie przygotowany– mówi w rozmowie z naszym portalem burmistrz Jacek LelekMyślę, że nasze założenia są optymistyczne jak na ten trudny czas w jakim się znajdujemy i który nas czeka. Bardzo dobra wiadomość jest taka, że 29% zaplanowanych wydatków w 2021 roku to będą inwestycje. Mamy szereg zadań, które są aktualnie realizowane. Na te inwestycje wydamy zgodnie z planem prawie 48 milionów złotych, z czego ponad 30 milinów to sprawy związane z budową kanalizacji sanitarnej w Mostkach, Gołkowicach Dolnych, w Moszczenicy Niżnej i Wyżnej. To są zadania, które pochłaniają lwią część tego budżetu. Mamy na nie pozyskane unijne środki, ale musimy posiłkować się pożyczką z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na wkład własny. 

Boom inwestycyjny. W ciągu trzech lat Gmina Stary Sącz zainwestowała ponad 120 milionów. W 2021 roku samorząd będzie finalizować kilka inwestycji. 

-Rok 2021 będzie rokiem finalizowania rozpoczętych inwestycji bądź ich kontynuacjikontynuuje burmistrzz pewnością sfinalizujemy dwa zadania. Mowa o leśnym molo na Miejskiej Górze i budynku Galerii pod Piątką w centrum Rynku. Zaplanowaliśmy także kilka nowych zadań. Wśród nich termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 2, inwestycje na drogach gminnych a także szereg mniejszych spraw związanych z dotacjami dla mieszkańców na wyminę pieców czy dopłaty na podłączanie się do kanalizacji sanitarnej. 

Kredytami zabezpieczamy jedynie wkład własny. 

-To kolejny rekordowy rok. Jesteśmy w czołówce jeśli chodzi o inwestycje. Ten trend będzie utrzymany podsumowuje burmistrz Jacek Lelekwszystko wskazuje, że w ciągu 3 lat Gmina Stary Sącz zainwestuje ponad 120 milionów. Jesteśmy w okresie olbrzymich inwestycji. Nie ukrywam, że to wiąże się z pewnym wzrostem zadłużenia naszej gminy, ale uspokajam, że to zadłużenie jest tylko na część tych zadań, ponieważ podejmujemy się tych projektów inwestycyjnych tylko dlatego, że na każde z nich uzyskujemy znaczące dofinansowanie. Kredytami zabezpieczamy jedynie wkład własny. 

Wszystkie wydatki w przyszłorocznym budżecie opiewają na kwotę 164 milionów 219 tysięcy złotych z czego wydatki majątkowe to 47 milionów 952 tysiące. Pojawia się deficyt w kwocie 30 milionów 328 tysięcy, który zostanie pokryty z kredytów bądź pożyczek.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a