Polityka

Sześciolatki do szkoły. Rodzice zebrali podpisy a Sejm odrzucił projekt

Opublikowano: 5 marca, 2015 o 12:55 pm   /   przez   /   komentarze (3)

„Rodzice chcą mieć wybór” to ostatnia akcja, którą na pewno dobrze pamiętacie! W Starym Sączu także zbierane były podpisy pod projektem ustawy który zakładał:

1. Rodzice będą decydować o tym czy ich dziecko rozpocznie edukację szkolną jako sześcio czy siedmiolatek
2. Edukacja przedszkolna będzie prawem dziecka i obowiązkiem państwa a nie odwrotnie
3. Rodzice będą mieli realny wpływ na program nauczania
4. Podręczniki będą wybierać rodzice i nauczyciele a nie rząd
5. Na wniosek rodziców przywrócone zostaną zajęcia dodatkowe w przedszkolach
6. Podniesione zostaną standardy min. transportu do szkoły

Posłowie PO i PSL zdecydowali o odrzuceniu już w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu znoszącego obowiązek szkolny dla 6-latków i przywracającego rodzicom prawo do decydowania, kiedy dziecko rozpocznie naukę. Nie przekonało ich 300 tys. podpisów.

Dajcie nam, rodzicom, wybór. Nie prosimy o przywileje, nie prosimy o pieniądze. Nie prosimy o nic więcej, tylko o to, byście uszanowali nasze konstytucyjne prawo do decydowania o edukacji naszych dzieci – mówiła w imieniu przedstawicieli inicjatywy legislacyjnej Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.

Na wczorajszych obradach nie pojawiła się nawet pani Minister Edukacji. Pozostawiamy to bez komentarza. 

W 2011 r. to samo stowarzyszenie zebrało prawie 350 tys. podpisów pod projektem w tej samej sprawie. Z kolei w listopadzie 2013 r. Sejm odrzucił obywatelski wniosek stowarzyszenia o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum edukacyjnego. Pod tym wnioskiem podpisało się prawie milion osób. Miało ono dotyczyć nie tylko sześciolatków, ale również np. likwidacji gimnazjów.

Dzisiaj (5 marca) parlamentarzyści odrzucili projekt w pierwszym czytaniu.

Za odrzuceniem projektu głosowało 233 posłów w tym sąddecy posłowie: Andrzej Czerwiński, Marian Cycoń i Andrzej Gut Mostowy z PO) przeciw odrzuceniu było 192 (Wiesław Janczyk, Piotr Naimski, Barbara Bartuś i Anna Plauch z PiS oraz Arkadiusz Mularczyk, Andrzej Romanek i Edward Siarka z KPSP) a 6 wstrzymało się od głosu.

 

fot.point.fm

 

Komentarze

Komentarze (3)

  • 5 marca, 2015 o 1:00 pm ona

    Własnie widać jak się władza liczy się z obywatelami. Zbierali podpisy i tak nas mają za nic! Dobrze że wybory się zbliżając to WŁADZE TRZEBA ZMIENIĆ!

  • 5 marca, 2015 o 1:02 pm miks

    na referendum się nie zgodzili, ciekawe czego się bali? prawdy co ludzie myślą? Trzeba iść na wybory, zmienić władze i jest szansa na zmianę projektu! Jedynie tak można jeszcze spróbować. Wogole nie liczą się z ludźmi!

  • 6 marca, 2015 o 12:14 pm Szogun

    Pamiętać należy, że niewolnik ma pracować i płacić podatki, a od Pana zależy co mogą robić, czytać, uczyć się dzieci niewolnika. Niewolnik musi też co 4 lata mieć poczucie, że może Pana zmienić, co prawda na innego Pana, ale to on sam dokonuje wyboru. Jednym słowem, demokracja = feudalizm po liftingu

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"