Polityka, Z ostatniej chwili

Ulga na start. O co pytają przedsiębiorcy?

Opublikowano: Czerwiec 3, 2018 o 7:43 am   /   przez   /   komentarze (0)

Najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców do ekspertów z  krakowskiego oddziału ZUS z  „Ulgi na start” – nowych przepisów obowiązujących od 30 kwietnia 2018 roku.

 

  • Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą, przez jaki okres będzie obowiązywała   mnie „ulga na start”?

Odp.:  „Ulga na start” będzie  Cię obowiązywała  przez pierwszych 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności. Będziesz mógł z niej skorzystać,  jeśli spełnisz łącznie następujące warunki:

  • rozpoczynasz działalność gospodarczą po raz pierwszy, albo podejmujesz ją ponownie po 60 miesiącach kalendarzowych od jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,
  • nie będziesz prowadzić działalności na rzecz byłego pracodawcy,

 

  • Prowadzę działalność gospodarczą od  lutego  2017 roku i płacę składki preferencyjne.  Czy mogę skorzystać z  „ulgi na start”?

      Odp.:    Nie.  Jeśli prowadzisz już  działalność  i  korzystasz z „preferencyjnych składek” ( obniżony ZUS)  przez 24 miesiące kalendarzowe od jej rozpoczęcia – ulga na start ci nie przysługuje.

 

  • Czego dokładnie dotyczy „Ulga na start”?

              Odp.:  Dzięki „uldze na start” o ile ci przysługuje będziesz zwolniony z ubezpieczeń społecznych przez okres pierwszych 6 miesięcy. Będziesz miał obowiązek zgłosić się i opłacać składkę  tylko na  ubezpieczenie  zdrowotne.  Dopiero po tym okresie będziesz miał  obowiązek zgłoszenia się  także do ubezpieczeń  społecznych.

 

  • Czy po okresie korzystania z „ulgi na start” będę mogła skorzystać z 24 miesięcznego preferencyjnego ZUS?

 Odp.: Tak. Po upływie 6 miesięcy prowadzenia działalności i opłacania tylko składki zdrowotnej,  powinnaś  zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Będziesz mogła skorzystać z kolejnej (obecnie już istniejącej ulgi), czyli tzw. „małego ZUS”. Oznacza to, że przez następne 24 miesiące kalendarzowe prowadzenia swojej firmy, będziesz mogła opłacać za siebie składki na ubezpieczenia społeczne naliczone od podstawy wynoszącej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

  • Zakończyłam  działalność gospodarczą w lutym 2018 roku.  Czy mogę skorzystać z „ulgi na start”?

Odp.:  Tak, pod warunkiem, że rozpoczniesz kolejną działalność gospodarczą po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia.

 

źródło: ZUS

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a