Polityka

Wizja lokalna z udziałem przedstawicieli Wojsk Obrony Terytorialnej

Opublikowano: Sierpień 9, 2018 o 9:06 am   /   przez   /   komentarze (4)

(8 sierpnia) w Nowym Sączu odbyła się wizja lokalna związana z planowaną dyslokacją Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wizja odbyła się w aktualnej siedzibie Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu przy ul. Podhalańskiej, gdzie przedstawiciele WOT obejrzeli zarówno pomieszczenia szkolne, jak i najbliższe otoczenie placówki, które miałyby być wykorzystane na potrzeby WOT.

– Powracamy do idei ulokowania w naszym mieście jednostki wojskowej. Umiejscowienie jednostki wiązałoby się z wieloma nowymi miejscami pracy, zarówno dla żołnierzy zawodowych, żołnierzy powoływanych czasowo na ćwiczenia, jak i dla służby cywilnej. Wojsko jest dobrym partnerem dla samorządów. Przekonujemy się o tym zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, na przykład podczas powodzi, ale i na co dzień. Sądeczanie zawsze darzyli wojsko ogromnym szacunkiem i życzliwością, wciąż żywa jest u nas tradycja I Pułku Strzelców Podhalańskich, mamy u siebie Straż Graniczną i formacje Strzelca, chętnie przyjęlibyśmy u nas również Batalion WOT
 – mówi zastępca prezydenta Wojciech Piech.

W spotkaniu uczestniczył również poseł Arkadiusz Mularczyk, dyrektor Wydziału Architektury, Budownictwa i Planowania Przestrzennego Mirosław Trzupek, kierownik Referatu Geodezji Marek Oleksy oraz bryg. Sławomir Szczerkowski, Komendant Główny ZS „Strzelec” O.S.W. w Nowym Sączu, który przedstawił wojskowym działalność klas mundurowych. Jako że od czerwca 2019 r. Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków będzie miał swoją siedzibę w  byłym Gimnazjum nr 3 przy ul. Nawojowskiej, teren przy ul. Podhalańskiej byłby zdaniem władz samorządowych idealnym zapleczem dla działalności WOT w Nowym Sączu.

Uczestnicy spotkania udali się również na przeznaczoną pod zaplecze logistyczne 70-arową działkę przy ul. Nawojowskiej oraz na teren byłej strzelnicy wojskowej przy ul. Ruczaj, gdzie planowana jest budowa Ośrodka Sportów Obronnych „Ruczaj”. Ma tam powstać odkryta 100-metrowa strzelnica (dla 10 stanowisk strzelniczych) oraz 50-metrowa strzelnica umiejscowiona w budynku (dla 6 stanowisk).

Budynki strzelnic będą połączone w jeden kompleks, w którym znajdą się: widownia, kasy, szatnie, węzły sanitarne, magazyn broni i inne pomieszczenia towarzyszące. W kompleksie obiektów znajdzie się także salka gimnastyczna dla treningu sportów obronnych, obiekt gastronomiczny z miejscem do rekreacji (grill) oraz niewielki amfiteatr.

W południowej części działki przewiduje się przystosowanie terenów leśnych dla celów paintballa a także wykonanie toru przeszkód.

nowysacz.pl

Komentarze

Komentarze (4)

 • Sierpień 9, 2018 o 10:12 am prezes wszystkich prezesów

  Tak, to prawda, paintball to wszystko na co stać WOT.

 • Sierpień 10, 2018 o 6:47 am WWW

  Obrona terytorialna od siedmiu bolesci na huk od fajerwerków by pierwsi pouciekali z Mularczykie..m na czele

 • Sierpień 10, 2018 o 12:29 pm Anonim

  Chłopcy bawią się w „wojnę ” za nasze pieniądze

 • Sierpień 11, 2018 o 3:27 pm Anonim

  No no nowa tarcza antyrakietowa

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a