Polityka

Wsparcie dla niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów

Opublikowano: 14 stycznia, 2015 o 11:08 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podało do publicznej informacji iż w 2014 roku rząd przeznaczył rekordowe 14 mln zł na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Część postulatów środowisk niepełnosprawnych już zrealizowano. Udało się między innymi zwiększyć pomoc finansową dla opiekunów oraz dofinansowanie do rehabilitacji, przedmiotów ortopedycznych czy likwidacęi barier architektonicznych

Co dalej?Jaką realną pomoc można otrzymać i gdzie się po nią zwrócić?

  • Od stycznia tego roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 1638 zł brutto. Na rękę jest t kwota 1200 zł. Od 2016 roku świadczenie to wzrośnie do 1300 zł na rękę i będzie waloryzowane co roku na takich samych zasadach jak płaca minimalna.
  • Opiekunowie niepełnosprawnych dzieci mogą otrzymać również zasiłek pielęgnacyjny, która pomaga pokryć część wydatków związanych z opieką  np. leki i środki pielęgnacyjne. Obecnie wynosi on 153 zł miesięcznie;
  • Każdego miesiąca rodzice otrzymują także zasiłek rodzinny w wysokości do 115 zł na dziecko, który pozwala pokryć część wydatków na utrzymanie. Do zasiłku przysługują jeszcze odpowiednie dodatki, m.in. na kształcenie i rehabilitację – w zależności od rodzaju, jeden dodatek może wynosić miesięcznie od 50 do 400 zł na dziecko;
  • Dzięki rządowemu programowi „Wyprawka szkolna” rodzice niepełnosprawnych dzieci mogą otrzymać do 770 zł na podręczniki i przybory szkolne.
  • Gdy niepełnosprawne dziecko ukończy 18 lat, przysługuje mu również wypłacana przez ZUS renta socjalna. To specjalne świadczenie dla osób, który nigdy nie opłacały składek na ZUS, a są całkowicie niezdolne do pracy. Obecnie renta socjalna wynosi 709 zł. Jeszcze w 2007 roku było to zaledwie 501 zł.
  • Rodzicie i opiekunowie osób niepełnosprawnych są także zwolnieni z obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego,
  • Rodzicom dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością przysługuje także podatkowa ulga rehabilitacyjna. Oznacza to, że rozliczając się z fiskusem mogą odliczyć od swojego dochodu wydatki na rehabilitację.
  • Rodzice niepełnosprawnych dzieci mogą dostać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Turnus rehabilitacyjny – max. 1131 zł. dopłaty może otrzymać dziecko do 16 lat lub uczące się i niepracujące do 24 lat. Dla osób w szczególnej sytuacji życiowej dofinansowanie wzrosło z max. 1323 zł do max. 1512 zł.– Sprzęt rehabilitacyjny – wzrost z 60 do 80 proc. kosztów, ale nie więcej niż pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia (18,9 tys. zł),– Likwidacja barier architektonicznych (np. przystosowanie łazienki), barier w komunikowaniu się i technicznych – dofinansowanie może wynieść już do 95 proc. kosztów, a nie jak wcześniej do 80 proc. Nie może to być jednak więcej niż 57 tys. zł.

Gdzie można zdobyć dofinansowanie? Wnioski składamy do swojego miejskiego ośrodka pomocy społecznej.Więcej informacji można otrzymać na infolinii PFRON: 22 50 55 670 czynnej w godz. 9:00 – 15:30 oraz na stronie internetowej: www.pfron.org.pl.

Takie informacje podaje nam MPiPS. Tak wygląda program wsparcia niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów.Teoria! A jak wygląda praktyka?

PISZCIE!

Czekamy na Wasze listy na kontakt@starosadeckie.info lub skorzystajcie z zakładki KONTAKT na stronie.

 

 

źródło: MPiPS

fot. www.e-wspolnota.com

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"