Spacerownik

Letnia Galeria pod Gniazdem już otwarta!

Opublikowano: Czerwiec 2, 2015 o 1:44 pm   /   przez   /   komentarze (5)

Starosądecka Letnia Galeria pod Gniazdem zainaugurowała dzisiaj piąty sezon swojej działalności, a rozpoczął go wernisaż prac podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Sączu.

Już po raz 5 mieszkańcy i turyści mogą podziwiać oraz kupić prace w zabytkowej sieni -Rynek 5 w Starym Sączu. Prace wykonali podopieczni ŚDM w Nowym Sączu, którzy w tym roku obchodzą 15-lecie swojej działalności.

Na uroczystym wernisażu pojawili się między innymi: lek med Anna Szczepanik -Dziadowicz – Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Sączu, Elżbieta Gruca -Prezes Stowarzyszenia przy ŚDS Nowy Sącz, Maria Sosin- Dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki w Starym Sączu, Stanisław Pasoń -radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Jolanta Czech redaktor „Z Grodu Kingi” oraz kierownik ŚDS Joanna Homoncik.

 

To już jest 5 sezon kiedy otwieramy działalność Letniej Galerii pod Gniazdem Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Starym Sączu –mówił Wojciech LasekTak się złożyło, że na przełomie roku 2009/20010 mieliśmy, mówiąc po słowacku „napad” czyli pomysł, by zagospodarować  sień i to podwórko-mówił Wojciech Lasek –nie wszyscy pamiętają, ale rosły tu takie pokrzywy po pas. Z pomocą wielu ludzi dobrej woli to miejsce dzisiaj żyje.

DSCN0883

Powstanie galerii, jej wystrój i klimat jest efektem pracy wielu osób – państwa: Zofii Wcisło, Wojciecha Laska, Anny Górz, pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Cyganowicach i ich podopiecznych, rodziców osób niepełnosprawnych i wielu ludzi dobrej woli. Wszyscy oni nie szczędzili swojego czasu i energii, i z wielkim zaangażowaniem pracowali, aby siedziba Galerii „Pod Gniazdem” zyskała efektowny wygląd. Szczególne słowa uznania i skierowane zostały do p.Słowińskiego, którego pomoc przy otwarciu galerii okazała się nieoceniona.

Nowy Sącz pięknie się kłania Staremu Sączowi, tej wspaniałej perełce naszego regionu-powiedziała Dyrektor ŚMS Nowy Sącz, Anna Dziadowicz, która kieruje placówką od 2004 roku-Stowarzyszenie Gniazdo i ŚDS w Starym Sączu to jest nasz młodszy brat, ponieważ troszkę asystowaliśmy przy narodzinach tej inicjatywy. W związku z tym jest to podwójna przyjemność, że możemy tutaj gościć i pragniemy podziękować za możliwość pokazania naszych prac w tym regionie. Wszystkie z nich są autentyczne i wykonane przez naszych uczestników, różnymi technikami. Mam nadzieję, że się spodobają i ta wystawa zainspiruje jeszcze ściślejszą współpracę Nowego Sącza ze Starym Sączem w obszarze działalności środowiskowych domów i stowarzyszeń. Niech kwitnie nasza współpraca –podsumowała dyr. Anna Dziadowicz.

DSCN0891

Otwarciu towarzyszył występ podopiecznych ŚDS z Nowego Sącza, w którym nie zabrakło wspaniałych piosenek, wierszy i sentencji:

Niepełnosprawni nie są gorsi od innych ludzi. Są to osoby pełne wartości, chcą czuć się nadal nam potrzebnymi. Żyć by im było łatwiej i prościej, gdyby wiedzieli, że jesteś z nimi.Więc nie odrzucaj człowieku mały, tych co uważasz ich za kaleki, lecz podaj rękę, miej gest wspaniały i z pomocą nie zwlekaj. Dajmy im szansę uwierzyć w siebie, niech biorą udział w życiu społecznym. Też mają swoje pilne potrzeby i jest to naprawdę dla nich konieczne. Oni nie pragną niczego więcej. Chcą być przez wszystkich nas szanowani. Pokaż, że masz sumienie i serce, niech przyjaźń kwitnie pomiędzy Wami”

Można mieć dłonie sprawnie jak u chirurga i do nikogo ich nie wyciągać. Można do każdego wyciągać dłoń, nie umiejąc szklanki wody utrzymać nią, Można mieć zdrowe obie nogi i nie wychodzić poza własne progi, a można z trudem poruszać nogą i wciąż podążać w stronę kogoś

 

Serdecznie zapraszamy do Letniej Galerii i mam nadzieję, że prace będą się sprzedawać jak świeże bułeczki, bo są przepiękne -podsumowała Zofia Wcisło,Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo

Czekamy na Was w Letniej Galerii od poniedziałku do piątku w godzinach 10-16, a już wkrótce do 18:00. Do zobaczenia!

 

 

 

Komentarze

Komentarze (5)

 • Czerwiec 2, 2015 o 10:04 pm LILO

  a co Chłop robi dla GNIAZDA ?

 • Czerwiec 3, 2015 o 12:14 pm mieszkanka

  Panie Wojtku uwielbiam Pana!

 • Czerwiec 3, 2015 o 12:15 pm ala

  PIĘKNIE POWIEDZIANE: Można mieć dłonie sprawnie jak u chirurga i do nikogo ich nie wyciągać. Można do każdego wyciągać dłoń, nie umiejąc szklanki wody utrzymać nią, Można mieć zdrowe obie nogi i nie wychodzić poza własne progi, a można z trudem poruszać nogą i wciąż podążać w stronę kogoś

 • Czerwiec 3, 2015 o 12:16 pm tom

  Wspaniała inicjatywa. A gdzie lokalne władze?Na takim Jubileuszu zabrakło?

 • Czerwiec 15, 2015 o 7:31 pm z Nowego Sącza

  Wspaniale! Uwielbiam GNIAZDO..a letnia Galeria jest zawsze cudna. I tanio można kupić przepiękne rzeczy! Polecam gorąco

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a