Spacerownik

SPACEROWNIK: Oficyna Raczków

Opublikowano: 11 marca, 2023 o 12:13 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Rozpoczynamy cykl, krótkich ciekawostek nt. Starego Sącza i tego co w Grodzie św. Kingi warto zobaczyć. Nasz cykl „SPACEROWNIK” na Facebooku cieszy się ogromną popularnością, więc kontynuujemy go na naszej stronie www.starosadeckie.info

OFICYNA RACZKÓW

– Rynek 21 w Starym Sączu- piętrowy dom zwany „Oficyną Raczków” wyróżnia się niezwykłym wystrojem sieni, podwórka i oficyny. W II połowie XIX w. był tutaj zajazd z karczmą, który prowadził Wawrzyniec Cycoń, burmistrz Starego Sącza w latach 1878-1882. Na początku XX w. nadbudowaną kamienicę zakupił Czech Józef Straka, po czym otworzył w niej restauracji i hotel „Szczawnicki”. Fantazyjne malowidła na ścianach i sufitach oraz drewniane rzeźby na podwórku pozostawił po sobie Józef Raczek. Działacz społeczny, a zarazem artysta-amator mieszkał i tworzył w oficynie, do której wprowadził się po powrocie do rodzinnego Starego Sącza w latach 70. minionego wieku.

W swoim pokoju „Pod muzami” gościł tabuny twórców ludowych. Chętnie częstował winem własnej roboty z głogu i dzikiej róży. Zajmował się nie tylko malarstwem i rzeźbą. Kręcił filmy, fotografował, pisał wiersze. Dom zamienił w wielką galerię, sławiącą burzliwe dzieje miasta i Sądecczyzny. W wielu obrazach naśladował malarstwo Nikifora. Po mieście chodził w tradycyjnym płaszczu Lachów sądeckich. Pewien czas pomieszkiwała u niego nawet Maria Wnęk – słynny, sądecki „Nikifor w spódnicy”. Bywało nawet, że słynna prymitywistka malowała postacie, a Raczek dodawała tło.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"