Sport, Z ostatniej chwili

Czesław Lang. Życie jest wyścigiem

Opublikowano: Lipiec 25, 2015 o 11:39 pm   /   przez   /   komentarze (1)

Czesław Lang to pierwszy polski kolarz zawodowy. Jednocześnie jest jednym z najbardziej utytułowanych zawodników w historii polskiego kolarstwa.

Urodził się 17 maja 1955 roku w Kołczygłowach na Ziemi Słupskiej. Od wczesnych lat dziecinnych marzył o własnym wyścigowym rowerze, a jedyną drogą do spełnienia tego marzenia była przynależność do klubu. Utalentowany młody chłopak został dostrzeżony przez trenera Euzebiusza Marciniaka i trafił do LZS Baszta Bytów. W barwach tego klubu startował w latach 1970-77. Następne pięć lat spędził w Legii Warszawa.

Największym sukcesem w czasach kariery amatorskiej był tytuł wicemistrza olimpijskiego. W 1980 roku na igrzyskach w Moskwie Lang zdobył srebrny medal w wyścigu ze startu wspólnego ulegając jedynie reprezentantowi ZSRR Siergiejowi Suchoruczenkowowi. Na tych samych igrzyskach zajął również czwarte miejsce w drużynowej jeździe na czas. Wcześniej dwukrotnie wywalczył medal mistrzostw świata, w obu przypadkach w drużynowej jeździe na czas. W 1977 roku w San Cristobal reprezentacja w składzie Czesław Lang, Tadeusz Mytnik, Mieczysław Nowicki, Stanisław Szozda zdobyła brązowy medal, a dwa lata później podczas czempionatu w Valkenburgu Lang, Witold Plutecki, Stefan Ciekański, Jan Jankiewicz zdobyli srebrny krążek. Do najważniejszych sukcesów należy zaliczyć również zwycięstwo w Tour de Pologne w 1980 roku oraz w wyścigu Settimana Ciclistica Lombarda także w 1980 roku. Był wielokrotnym mistrzem Polski, czterokrotnie startował w Wyścigu Pokoju.

zyciorys1W 1982 roku podpisał zawodowy kontrakt z włoską grupą GIS Gelati-Campagnolo zostając pierwszym zawodowym kolarzem nie tylko z Polski, ale z całego bloku wschodniego. W kolejnych latach reprezentował barwy grup Carrera – Inoxpran, Del Tongo Colnago oraz Malvor – Sidi. Dziewięć razy startował w Giro d’Italia, a trzy razy w Tour de France wspólnie z największymi asami włoskiego kolarstwa – Francesco Moserem, Giuseppe Saronim czy Roberto Visentinim. W sumie wygrał 30 wyścigów zawodowych. Do najważniejszych sukcesów należą: triumf w Trofeo Baracchi wspólnie z Lechem Piaseckim (nieoficjalne mistrzostwa świata w jeździe parami na czas), zwycięstwo w prologach Tirreno-Adriatico, Tour de Romandie, Volta Ciclista a Catalunya, zwycięstwo w „złotym kilometrze” w Mestre i triumf na dwóch drużynowych etapach Giro d’Italia. Karierę zakończył w 1989 roku.

zyciorys2Od 1993 roku jest Dyrektorem Generalnym Lang Team i Tour de Pologne. W krótkim czasie przywrócił blask zapomnianej kolarskiej imprezie. Pod jego okiem Tour de Pologne stał się jednym z najważniejszych wyścigów świata, należących do prestiżowego cyklu UCI World Tour. Promuje kolarstwo zawodowe i amatorskie na wielu płaszczyznach. Stworzył wiele imprez, które stały się cyklicznymi wydarzeniami przyciągającymi rzesze miłośników rowerów. To choćby Skandia Maraton Lang Team, Grand Prix MTB, Nutella Mini Tour de Pologne, Tour de Pologne Amatorów, czy Tauron Lang Team Race.

Sportowiec, menedżer, biznesmen i działacz społeczny. Jest Członkiem Międzynarodowej Unii Organizatorów Imprez Kolarskich (AIOCC). Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim (2000) i Oficerskim Orderu Odrodzenia. Wielokrotnie nagradzany przez prestiżowe gremia, Tour de Pologne otrzymał tytuł „Najlepszej Imprezy Sportowej Roku” w Polsce w latach 1995, 1996, 2004, 2008, 2011. Do jego hobby należą jazda konna, polowania, narciarstwo i podróże.

A co o sobie mówi sam Czesław Lang?

Na co dzień bardzo rzadko potrafimy znaleźć czas na to, by zatrzymać się i pomyśleć chwilę o sobie. Natomiast bardzo często odczuwamy kłopoty zdrowotne związane ze stylem życia, towarzyszącym nam stresem i złym odżywaniem. Tymczasem to właśnie wsłuchanie się w nasz organizm, zrozumienie jego potrzeb i zmiana złych nawyków może okazać się najlepszą receptą.

eko11Jestem kolarzem. Przez dwadzieścia lat wyczynowo uprawiałem ten piękny sport. Zdobyłem srebrny medal olimpijski i dwa medale mistrzostw świata. Byłem pierwszym polskim kolarzem, który przeszedł na zawodowstwo. Wielokrotnie startowałem w Giro d’Italia czy Tour de France. W czasie całej kariery wygrałem około 200 wyścigów. Obecnie organizuję największy wyścig kolarski w tej części Europy – Tour de Pologne, a także wiele imprez kolarskich dla amatorów i zawodowców.

Podczas wyczynowego uprawiania sportu nie zastanawiałem się zbytnio nad odżywianiem. Nie mówiło się wówczas tak dużo o wpływie jedzenia na wydolność zawodników i ich zdrowie. Po zakończeniu kariery zacząłem mieć kłopoty ze zdrowiem – nadwaga, migotanie przedsionków, a na dodatek choroba Meniere’a i borelioza. Problemy okazały się bardzo poważne, a leczenie farmakologiczne pozwalało zaleczyć choroby, ale nie rozwiązywało ich istoty.

eko12W 2011 roku wspólnie z żoną Elżbietą zdecydowaliśmy się na wizytę w klinice w Meksyku, która zajmuje się terapią Gersona, czyli leczeniem raka i chorób przewlekłych naturalnymi metodami. To właśnie badania Maxa Gersona, a także włoskiego onkologa Umberto Veronesiego i amerykańskiego biochemika Colina Campbella miały ogromny wpływ na naszą przemianę. Przez trzy tygodnie oczyszczałem organizm stosując dietę wegańską. Objawy chorób ustały już po pierwszym tygodniu.

To był początek nowego trybu życia. Moja żona, która pomagała w utrzymywaniu diety postanowiła poszerzać wiedzę w temacie zdrowego żywienia i ukończyła studia podyplomowe ze specjalizacją dietetyki. Wspólnie, zgodnie z zaleceniami utrzymywaliśmy rygorystyczną dietę przez pół roku, a później postanowiliśmy przy niej pozostać. Od kilku lat jesteśmy weganami. Dzięki temu schudłem około 15 kilogramów, wróciłem do codziennych treningów, a moja kondycja zaczęła się poprawiać w niebywałym tempie. Odzyskałem nie tylko zdrowie, ale także radość z życia i sportową formę, która rośnie z roku na rok.

Nasze doświadczenia zdrowego i aktywnego życia chcemy przekazać Wam w centrum ekologicznego oczyszczania organizmu Eko Folwark. Z jego oferty skorzystało już wielu naszych znajomych i przyjaciół, którzy są zachwyceni efektami. W Eko Folwarku przekonacie się o zbawiennym wpływie wegańskiej diety, oczyszczania sokami, detoksu. Spotkacie życzliwych Wam ludzi i nabierzecie ochoty na życie.

Eko Folwark mieści się w odrestaurowanym pałacu w Barnowie z 1786 roku. Majestatyczny budynek położony jest na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Pałac otoczony jest pięknymi lasami i polami, gdzie można odnaleźć ciszę, spokój oraz wewnętrzną harmonię. W pobliskich lasach żyją sarny, jelenie i dziki, a w powietrzu szybują myszołowy, jastrzębie, a także orły bieliki. W promieniu wielu kilometrów rozciągają się także pola z uprawami ekologicznymi, które idealnie wpisują się w krajobraz Eko Folwarku.

Nam nie pozostaje nic innego jak zaprosić Państwa do Eko Folwarku!:)

Starosądeckie.info patronem medialnym 72. Tour de Pologne

 

oprac.i fot. materiały prasowe Tour de Pologne

Komentarze

Komentarze (1)

  • Sierpień 31, 2018 o 1:30 pm Anonim

    Wielka ściema z tymi lewatywami i ekologiczna żywnością wczasy z 8.800 A co po 2 tygodniowym pobycie na ekologicznych wlewach i jedzeniu . Pozdrawiam Renata

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a