Sport, Z ostatniej chwili

Historia przedwojennego sportu oraz kultury fizycznej na ziemi sądeckiej

Opublikowano: 22 września, 2021 o 6:48 am   /   przez   /   komentarze (0)

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na wernisaż wystawy BICEPSY SĄDECCZYZNY poświęconej historii przedwojennego sportu oraz kultury fizycznej na ziemi sądeckiej. Podtrzymywanie sprawności fizycznej było zarówno popularną formą rozrywki, łączącą ludzi bez względu na pochodzenie społeczne, wyznawaną religię czy poglądy polityczne, jak i – szczególnie w okresie międzywojennym – elementem wychowania obywatelskiego. Zdolności obronne państwa, które ledwo odzyskało niepodległość i wciąż czuło się zagrożone, były oparte między innymi na budowaniu sprawności fizycznej obywateli, dlatego zarówno w szkole, jak i poza nią – w klubach sportowych, organizacjach paramilitarnych, przykładano wagę do kształtowania tężyzny fizycznej u młodych.

1 października (piątek) 2021 r.
godz. 17.00
Gmach Główny Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
ul. Jagiellońska 56

Wystawa będzie trwać do 28 lutego 2022 r.

Wystawa jest podzielona chronologicznie na trzy tematyczne części: pierwsza obejmuje okres od najdawniejszych wzmianek o kulturze fizycznej na ziemi sądeckiej do odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejna ukazuje funkcjonowanie sądeckiego sportu w II Rzeczypospolitej do agresji Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r. Trzecia część szczegółowo opisuje dzieje najpopularniejszych dyscyplin sportowych uprawianych na ziemi sądeckiej: piłki nożnej, narciarstwa (biegi, skoki, biathlon), hokeja, saneczkarstwa, lekkoatletyki, gier zespołowych (koszykówka, siatkówka, piłka ręczna), kajakarstwa, szybownictwa. W tej części są także prezentowani najbardziej zasłużeni sportowcy.

Na wystawę składają się fotografie, dokumenty, wycinki prasowe, plakaty, elementy strojów oraz przedwojenny sprzęt sportowy charakterystyczny dla popularnych dyscyplin.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a