Sport, Z ostatniej chwili

Krynica-Zdrój ugości II Europejski Festiwal Biegowy

Opublikowano: 23 czerwca, 2022 o 6:51 am   /   przez   /   komentarze (0)

Od piątku do niedzieli (24-26.06) Krynica-Zdrój ugości II Europejski Festiwal Biegowy – Dwa Beskidy (EFB). W międzynarodowym wydarzeniu dla zawodników przygotowano siedem widokowych i zróżnicowanych pod kątem trudności tras, poprowadzonych przez Beskid Sądecki i Beskid Niski. Województwo Małopolskie jest Partnerem Głównym EFB.
Na odnowionym deptaku „Perły Polskich Uzdrowisk” oraz na lesistych pasmach Jaworzyny i Beskidu Niskiego zaroi się od biegaczy i kibiców. Tym samym EFB wprowadzi w pełnię letniego sezonu turystycznego w Krynicy-Zdroju. Uzdrowisko tętni intensywnym życiem niezależnie od pory roku. Jego niepowtarzalny rytm wyznaczają wydarzenia kulturalne i sportowe, sprawiając, że u źródeł pojawiają się rzesze turystów i kuracjuszy, miłośników sztuki i sportowców.

Każdy znajdzie coś dla siebie, bo EFB to nie tylko biegi górskie, ale także imprezy towarzyszące. Urokliwe, ale wymagające trasy Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego sprawdzą wytrzymałość zawodników na siedmiu dystansach. Koronnym biegiem pozostaje Krynicka Setka. 105-kilometrowa trasa jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza, że biegacze będą musieli zmagać się morderczymi podbiegami, a suma przewyższeń wynosi ponad 4500 metrów. Na zwycięzców tego dystansu czeka 50 000 złotych!

Równie atrakcyjnie prezentują się pozostałe trasy: 43 km Powrót Nikifora i Aria Kiepury, licząca 60 km. Z kolei główną atrakcją 20 km Areny Słotwiny jest bieg po wieży widokowej i spektakularna ścieżka w koronach drzew.

Dla łowców rekordów życiowych przygotowano ekstremalnie szybką uliczną Małopolską Rekordową Dychę, startującą w tym roku z Przełęczy Huta i jedną z dwóch nowości, Szaloną Jedenastkę, której trasa poprowadzi przez Górę Parkową na szczyt Szalonej i z powrotem. Druga nowość to Jaworzyna Vertical, dedykowana dla wszystkich lubiących podbiegi. Na trzy ostatnie dystanse zapraszamy mniej doświadczonych. To naprawdę doskonała okazja, by rozpocząć przygodę z biegami.

W ofercie EFB oczywiście nie mogło zabraknąć biegów deptaka dla dzieci i młodzieży. Tym, co łączy wszystkie trasy prowadzone szlakami Beskidu Sądeckiego i Niskiego, są zapierające dech w piersiach widoki, cudowna przyroda i urokliwy klimat Krynicy-Zdroju, miasta otwartego dla biegaczy, ich rodzin i znajomych.

Piękny zdrojowy deptak będzie tętnił życiem przez wszystkie dni EFB. To właśnie tutaj biegacze wszystkich dystansów będą finiszować wśród gorących owacji. Wieczorową porą w piątek (24.06) będziemy świadkami One Year To Go czyli odliczania do startu Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, które przypieczętuje występ artystyczny grupy tanecznej Atelie.

Ale to nie koniec piątkowych niespodzianek! O 21 rozpocznie się wyjątkowy koncert Tomasza Bulzaka, zwycięzcy programu „Szansa na sukces”, w akompaniamencie Sebastiana Cebuli. Sobota również będzie obfitowała w wiele wrażeń. Od 11 do 20 dla najmłodszych szykujemy w strefie Igrzysk Europejskich atrakcje i animacje (malowanie twarzy, kącik kreatywny, mini trampoliny, wielkie bańki mydlane, ściankę wspinaczkową), Blender Bike, konkursy (plastyczny, sprawnościowy, sportowy), strefę odpoczynku oraz lemoniadę. Dla amatorów dobrej muzyki będą występy grup artystycznych oraz solistów.

Nie zabraknie także czegoś dla społeczności biegaczy górskich. Doświadczeniem podzieli się wyczynowy zawodnik, osiągający sukcesy na największych imprezach w Polsce i za granicą – Robert Faron.

Oprócz wyjątkowych nagród dla najlepszych będą atrakcyjne pakiety startowe, limitowane pamiątki, punkty żywieniowe, strefa expo z szeroką ofertą dla biegaczy i turystów. Nie zabraknie regionalnego jedzenia, muzyki i wielu innych form aktywnego spędzenia czasu.

Szeroka oferta jest znakiem szczególnym Europejskiego Festiwalu Biegowego. Wystartuje około 1500 biegaczy, w tym czołowi zawodnicy biegów górskich i ultra z kraju i zagranicy. Biegi rozgrywane są na dystansach od 100 metrów do 100 km.

Małopolska słynie z gościnności i otwartości, a jej bogate tradycje, barwny folklor, wyjątkowe dziedzictwo i piękno górskiej przyrody stanowią zachętę dla turystów, przybywających z całego świata. Również tu, do Krynicy-Zdroju, miasta Kiepury i Nikifora, położonego na granicy Beskidu Sądeckiego i Niskiego, słynącego ze znakomitych uzdrowisk i czystego powietrza. Serdecznie zapraszamy pod Górę Parkową. Czeka nas wyjątkowe święto ludzi kochających góry i przyrodę, sportową rywalizację i dobrą kuchni -przekonuje marszałek Witold Kozłowski.

Organizatorem wydarzenia jest fundacja „Na Ratunek” w partnerstwie z Krynicą-Zdrojem i uzdrowiskiem Krynica-Żegiestów. Ambasadorem Europejskiego Festiwalu Biegowego ponownie został wielokrotnie nagradzany, znany na całym świecie ultramaratończyk, reprezentant Polski Marcin Świerc, zwycięzca biegu TDS na dystansie 122 km, w Chamonix w 2018 roku.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a