Sport, Z ostatniej chwili

Minister sportu gościł na Sądecczyźnie: rozmowy o budowie toru saneczkowego i inwestycjach powiatowych

Opublikowano: 17 stycznia, 2023 o 6:14 am   /   przez   /   komentarze (0)

W hali sportowej w Marcinkowicach odbyło się spotkanie konsultacyjno-noworoczne Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka z samorządowcami, a także środowiskami sportowymi i turystycznymi z terenu Powiatu Nowosądeckiego. Obecny był na nim również Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Gości powitał starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Dziękując ministrowi za dotychczasowe wspieranie samorządów i Powiatu Nowosądeckiego, starosta mówił m.in. o budowie Powiatowego Centrum Sportu w Marcinkowicach i planach budowy toru saneczkowego.

Hala sportowa, w której się znajdujemy jest największą inwestycją sportową na terenie Powiatu Nowosądeckiego mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. W tym roku wybudujemy część zewnętrzną. Znajdą się tutaj: boisko wielofunkcyjne, korty tenisowe, nowoczesne boisko do squasha, bieżnie, rzutnie, skocznia w dal i wzwyż, miejsce do pchnięcia kulą, pełnowymiarowy basen na 25 metrów, w którym woda będzie podgrzewana. Tym samym powstanie piękne Powiatowe Centrum Sportu w Marcinkowicach. W planach mamy również budowę toru saneczkowego. W ostatnich latach takie tory zniknęły z mapy Polski, a sztuczny i całoroczny tor w Marcinkowicach na pewno wpłynąłby na promocję i rozwój tej dyscypliny. Tym bardziej, że nasza młodzież startuje w zawodach, ale musi korzystać z torów za granicą. Liczymy na wsparcie finansowe z ministerstwa sportu.

Starosta wspomniał także o budowie profesjonalnego, naturalnego toru kajakowego na Dunajcu w Nowym Sączu. Zawodnicy z miasta i Powiatu osiągają bardzo wysokie wyniki w tej dyscyplinie, a tor zwiększyłbym ich szanse na sukces.

Ministerstwo sportu wspiera projekty samorządowe i bardzo się cieszę, że w tym regionie jest tak wiele pomysłów dotyczących budowy infrastruktury sportowej – mówił minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. – Jesteśmy na etapie planowania programu, który będzie poświęcony rozwojowi sportów saneczkowych. Będzie to postępowanie konkursowe i samorządy takie jak Powiat Nowosądecki będą mogły przystąpić do konkursu. Planujemy wybudowanie trzech torów kompozytowych w Polsce, które dadzą możliwość prowadzenia profesjonalnych treningów.  

Budżet Ministerstwa Sportu został bardzo mocno zwiększony mówił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Z kolejnych inwestycji korzystają nie tylko mieszkańcy regionu, ale również turyści. To bardzo dobry kierunek rozwoju Powiatu Nowosądeckiego.

Podczas spotkania, minister odznaczył kilkanaście osób, w tym starostę nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego, Mariana Dobosza – członka Zarządu Powiatu Nowosądeckiego oraz radnego powiatowego Stanisława Sułkowskiego.

Brązowe Odznaki Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla sportu” otrzymali: Janusz Pasiut, Bogusław Popiela, Amadeusz Kwiatkowski, Leszek Skowron.

Srebrną Odznakę Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla sportu” otrzymał Paweł Cieślicki.

Złote Odznaki Ministra Sportu i Turystyki otrzymali: Jarosław Jarząb, Marek Kwiatkowski – starosta nowosądecki, Marian Dobosz – członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Zygmunt Berdychowski, Stanisław Sułkowski – radny powiatowy, Grażyna Cempa Pulit, Wojciech Mróz, Tomasz Popiela, Wiesław Leśniak, Tadeusz Szewczyk, Andrzej Danek, Zbigniew Szubryt.

Odznaczenia Ministra Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Turystyki otrzymali: Jacek Lelek – burmistrz Starego Sącza, Kazimierz Gizicki – wiceburmistrz Starego Sącza, Edyta Brongiel – zastępca wójta w Gródku nad Dunajcem, Mariusz Borkowski, Jan Łuszczewski, Kamila Popiela, Alicja Flieger, Anna Janikowska, Czesław Mróz.

Ponadto starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski przyznał  Złote Jabłka Sądeckie osobom szczególnie zasłużonym w zakresie sportu i turystyki. Otrzymali je: Andrzej Gut-Mostowy – poseł na Sejm RP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki,  Grzegorz Biedroń – prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej i radny Województwa Małopolskiego, Jan Mrówka – prezes Klubu GOL w Łącku, dr Marek Reichel – prorektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, prof. WSB-NLU dr Dariusz Woźniak – rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, Tomasz Michałowski – prezes Stowarzyszenia dla Miasta, Rafał Gawlik.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy, senator Wiktor Durlak, posłowie, radni wojewódzcy, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec, wicestarosta Antoni Koszyk, członkowie Zarządu: Zofia Nika, Edward Ciągło, Marian Dobosz, wiceprzewodnicząca RPN Marta Adamczyk, radni powiatowi, burmistrzowie i wójtowie z Sądecczyzny, przedstawiciele służb mundurowych, skarbnik Powiatu Małgorzata Bochenek, sekretarz Powiatu Justyna Tokarczyk. Gości powitał Zespół Jakubkowianie, który dał krótki koncert kolęd.

Fot. Maria Olszowska

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a