Sport

Orkiestra KaOSG „zagra” na Turnieju Sokolika!

Opublikowano: 2 lutego, 2015 o 8:34 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Z wielką radością spieszymy donieść, że uroczystość otwarcia Turnieju Sokolika uświetni swoją obecnością i koncertem Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej! Mało tego orkiestra odegra hymny narodowe Anglii, Francji, Słowacji, Czech, Ukrainy, Łotwy i Polski, a więc drużyn które zawitają do Starego Sącza z całej Europy! Mamy już oficjalne potwierdzenie, że tak będzie, a atrakcje tą, jeśli takiego określenia można użyć, zapewnił swoim staraniem Burmistrz Jacek Lelek. Już dziś serdecznie dziękujemy Panie Burmistrzu! Orkiestrze „szefują” Naczelnik Orkiestry ppłk SG dr Stanisław Strączek i Kapelmistrz mjr SG mgr Leszek Mieczkowski.

Historia Orkiestry sięga już prawie 60-u lat, bo roku 1956 roku, kiedy przy Karpackiej Brygadzie WOP została utworzona orkiestra, która od 1973 roku zaczęła pełnić funkcję Orkiestry Reprezentacyjnej. Od tego czasu muzycy z Nowego Sącza kontynuują wspaniałą tradycję zapoczątkowaną jeszcze
w okresie międzywojennym przez sławną Orkiestrę 1-go Pułku Strzelców Podhalańskich. Koncertując tak w kraju jak i za granicą (ponad 8 tysięcy koncertów oklaskiwanych przez wielomilionową widownię!) muzycy ze Straży Granicznej są doskonałymi ambasadorami Sądecczyzny i folkloru Podhala. Muzycy znad Dunajca reprezentują Straż Graniczną uświetniając swoimi występami najważniejsze uroczystości państwowe, okolicznościowe i religijne. Brzmienie Orkiestry znają także miłośnicy operetki i musicalu. Orkiestra i Stary Sącz są bliskimi partnerami, a coroczny Koncertu Noworocznego jest wydarzeniem trwale wpisanym w kalendarz kulturalny naszego miasta.

Tym jednak, na co szczególnie liczymy, a co zasługuje na niewysłowione uznanie,to efektowny pokaz musztry paradnej w jej wykonaniu. Muzyka inspirowana folklorem podhalańskim zyskuje tutaj dodatkową oprawę choreograficzną, precyzyjnie wykonywaną przez muzyków w zielonych mundurach. Na podkreślenie zasługuje również fakt, iż Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej jest jedyną z orkiestr typu wojskowego używającą podczas musztry paradnej tradycyjnych instrumentów ludowych. Dźwięki trombit beskidzkich, dud podhalańskich czy dzwonków pasterskich (tzw. „zbyrcoków”), a także góralska ciupaga w ręku tamburmajora, podkreślają oryginalny charakter granej przez nią muzyki. Jej występy zawsze przyjmowane są  ze szczególnym podziwem dla muzyków, niezwykłych aranżacji oraz choreografii układów musztry paradnej. Mamy nadzieje, że starosądeckie „kocie łby” nie będą przeszkodą, by podziwiać paradny kunszt pograniczników.

rm

Starosądeckie.info objęło patronatem medialnym V Międzynarodowy Turniej Sokolika, który odbędzie się 6 i 7 czerwca w Starym Sączu!

 

Wykorzystano materiały z http://www.orkiestra.strazgraniczna.pl/

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a