Sport

„Orlik Polska 2015” -konferencja prasowa w Łącku

Opublikowano: 12 sierpnia, 2015 o 8:55 am   /   przez   /   komentarze (1)

8 sierpnia w Łącku odbyła się konferencja prasowa „Orlik Polska 2015” z udziałem Ministra Skarbu Państwa Andrzeja Czerwińskiego, Wójta Gminy Łącko Jana Dziedziny, Koordynatora Orlik Polska Adama Mroza, Przewodniczącej Rady Gminy Łącko Bernadetty Wąchała -Gawełek i  Koordynatora Województwa Małopolskiego Orlik Polska -Jana Mrówki.

Przybyłych Gości oraz Media powitał Wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina .

Następnie głos zabrał Adam Mróz – koordynator ogólnopolski „Orlik Polska 2015” który przedstawił założenia projektu i omówił poszczególne etapy rozgrywek. Zwrócił uwagę na fakt że wiele boisk Orlików zamykane jest dla społeczności lokalnych już o godz. 19 czy 20, gdzie zwłaszcza latem w innych miejscach dopiero budzą się do życia. Według danych na dzień 3 sierpnia 2015 do projektu przystąpiło 176 powiatów spośród  314 w Polsce . Jako fenomen podał przykład powiatu suskiego w którym w różnych ligach amatorskich w „Orlik Polska 2015” gra ponad 900 osób.

Minister Czerwiński , były zawodnik m.in Sandecji  Nowy Sącz , jeden z trzech pomysłodawców Rządowego Programu budowy boisk wielofunkcyjnych Orlik , mówił o potrzebie ich lepszego zagospodarowania dla polepszenia kondycji zdrowotnej społeczeństwa. Przypomniał również fakt, że nie wszystkie samorządy zechciały przystąpić do projektu budowy Orlików i straciły swoja szanse ( w Polsce powstały  2604  boiska Orlik w 1668 Gminach). Minister gratulował  koordynatorom Orlik Polska 2015 , zaangażowania i energii a sam projekt przedstawił jako wzór działania w skali kraju, zapewniając że dołoży wszelkich starań aby Orlik Polska dalej tak szybko i dynamicznie się rozwijał .

Jan Mrówka – koordynator woj. Małopolskiego przedstawił projekt z perspektywy regionu i zwrócił uwagę na olbrzymie wręcz gigantyczne zainteresowanie projektem i rozgrywkami w Małopolsce, do tego stopnia dużym że finał wojewódzki musi być poprzedzony pre-eliminacjami  ze względu na ilość zgłoszonych już powiatów . –Pięknie jest, ale nie wszędzie –mówił Jan Mrówka -miasto Nowy Sącz nie przeprowadza eliminacji własnych ze względu na brak chociażby jednego obiektu Orlik , dlatego to właśnie do Gminy Łącko zwracają się ekipy z Sącza z prośba o możliwość dołączenia do Orlik Polska.

Bernadetta Wąchała-Gawełek przedstawiła projekt Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt.” A mój tata za piłką lata” jako imprezę towarzyszącą Finałom Ogólnopolskim Orlik Polska 2015, która ma za zadanie integrację całych rodzin. Zachęcała do wspólnego malowania i zabawy oraz kibicowania podczas finałów . Ze względu na olbrzymie zainteresowanie konkursem- spłynęły już setki prac z całej Polski -przesunięty został termin nadsyłania prac do dnia 15 września .

Następnie Wójt Łącka odczytał list Mirosława Szymkowiaka który dziękował koordynatorowi ogólnopolskiemu „tak prostego i cudownego za razem pomysłu”. Pisał że Orlik Polska daje szansę zaistnienia i bycia dostrzeżonym talentom piłkarskim z małych wsi i miejscowości „ czasem szczęściu trzeba pomóc i Wy to robicie „ Na koniec podtrzymał wolę rozegrania Meczu Mirek Szymkowiak i przyjaciele z Reprezentacji Polski kontra najlepsi zawodnicy Finałów których kapitanem został Jan Dziedzina – piłkarz amator , uczestnik zmagań Orlik Polska – Wójt Gminy Gospodarza finałów.

Wójt Gminy Łącko wraz z Ministrem Skarbu Państwa odsłonili i zaprezentowali okazały, prawie metrowy Puchar który otrzyma zwycięzca Finału a Adam Mróz uchylił rąbka tajemnicy co do nagród dla zwycięskiej ekipy. I tu ogromna niespodzianka  :  7 dniowy obóz sportowy, który poprowadzą min. Mirosław Szymkowiak oraz trenerzy klubów Ekstraklasy Polskiej i zawodnicy Reprezentacji Polski . Dodatkowo najlepsze drużyny otrzymają stroje sportowe i wyposażenie.

Konferencja 2 (683x1024)

Przedstawiono również Sponsorów Orlik Polska: PKN ORLEN – złoty Sponsor, Bank Łącki, URYGA – wędliny z Wojakowej , Zina – sponsor techniczny, oficjalny dostawca sprzętu na Finały.

Ze względu na duże zainteresowanie otwarto jeszcze furtkę powiatom na przystąpienie do eliminacji wojewódzkich poprzez rozegranie zawodów powiatowych do 30 sierpnia br.

Wójt Łącka Jan Dziedzina serdecznie podziękował koordynatorowi ogólnopolskiemu za wybór Łącka na Gospodarza Turnieju Finałowego i zapewnił że dołoży wszystkich starań aby współpraca w dalszym ciągu przebiegała wzorowo na linii Adam Mróz – Gmina Łącko

Starosądeckie.info patronem medialnym „Orlik Polska 2015”

 

 

 

Komentarze

Komentarze (1)

  • 12 sierpnia, 2015 o 10:55 am kali

    A jakie wyniki i kto awansował z turnieju Starosądeckiego do finału wojewódzkiego Orlik Polska 2015 , wie ktoś ?

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"