Sport
Pobiegli „Tropem wilczym”, żeby uczcić Żołnierzy Wyklętych
Ponad 400 uczniów i nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego w Grybowie wystartowało wczoraj w biegu „Tropem Wilczym”. Zawody są organizowane od 11 lat i mają uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. Dzisiaj właśnie obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, którzy z bronią w ręku, po II wojnie światowej walczyli z narzuconą Polakom władzą komunistyczną. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120 – 180 tysięcy osób.

– Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami 21 października 1963 roku – mówił wicestarosta Antoni Koszyk otwierając zawody. – Właśnie na pamiątkę tego wydarzenia odbywa się dzisiejszy bieg „Tropem Wilczym” na dystansie 1963 metrów – dystans ma być pamiątką roku, w którym zginął Józef Franczak. To dobrze, że oprócz spotkania w szkole i przypomnienia historii Żołnierzy Wyklętych, wychodzicie na zewnątrz, żeby pokazać mieszkańcom, jak ważne jest to święto.

– Nasza szkoła od wielu lat włącza się w ogólnopolskie akcje patriotyczne – mówi dr Tomasz Walicki, dyrektor LO w Grybowie. – To ważne, aby młodzież znała historię swojego kraju i wyciągała z niej wnioski. Cieszę się, że do zawodów zgłosiło się aż tylu uczniów. W biegu „Tropem Wilczym” startujemy po raz pierwszy, ale zamierzamy na stałe wpisać go w kalendarz wydarzeń w naszej szkole.

Przed rozpoczęciem biegu młodzież zaprezentowała program artystyczny i sporo informacji o Żołnierzach Wyklętych. W spotkaniu wziął udział wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, burmistrz Grybowa Paweł Fyda oraz goście z partnerskiej szkoły na Łotwie.

Wyniki: dziewczyny: 1. Ewelina Gurba, 2. Izabela Górka, 3. Joanna Matułą; chłopcy: 1. Jakub Gliński, 2. Patryk Szczerba, 3. Kamil Gryboś.

Warto wiedzieć:
Bieg „Tropem wilczym” ma upamiętnić Żołnierzy Wyklętych. Zdarzenie to jest przedsięwzięciem sportowo-edukacyjnym. W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W 2013 r. grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja miała charakter survivalowy, wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje bieg do dzisiaj, impreza zaczęła nabierać rozpędu i została przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni w lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej. Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął w walce zastrzelony podczas obławy 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad cztery tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.
Źródło: https://tropemwilczym.org
Fot. Maria Olszowska









Ruszyła policyjna akcja „Bezpieczne wakacje 2026” na Sądecczyźnie
Marian Potoniec odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej
Dlaczego warto dołączyć do Hardych Dzieciaków latem?
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm