Sport

Sandecja dołącza do Movember

Opublikowano: 15 listopada, 2018 o 8:13 am   /   przez   /   komentarze (0)

Zawodnicy, członkowie sztabu szkoleniowego i pracownicy naszego Klubu dołączają do międzynarodowej akcji Movember. Ma ona na celu poszerzenie świadomości wśród mężczyzn na temat profilaktyki badań na raka jąder i prostaty.

Movember to międzynarodowa kampania, która narodziła się w Australii w 2003 roku. Od tamtej pory obejmuje swoim zasięgiem coraz więcej krajów, by edukować mężczyzn na temat wczesnego wykrywania nowotworów atakujących jądra i prostatę. Symbolem akcji stało się zapuszczanie wąsów i noszenie ich przez trzydzieści dni listopada. Mężczyźni zapuszczają ten niemodny już zarost, by zmianą swojego wizerunku zwrócić uwagę na problemy, które dla wielu panów pozostają nadal tematem tabu. Wąsy zdobią twarze ambasadorów akcji niczym różowe wstążki kojarzone z kampaniami dotyczącymi profilaktyki kobiecych nowotworów. W Polsce Movember nieprzerywanie od 2014 roku organizuje Fundacja Kapitan Światełko. Co unikalne w skali całego świata, tylko w Polsce, poza stroną edukacyjną programu, prowadzone są również badania dla mężczyzn w trakcie spotkań w centrach handlowych i parkach biurowych. Realizację badań w tym roku umożliwiają Nationale-Nederlanden, Bayer i Diagnosis S.A. Dzięki tym firmom akcja Movember Polska 2018 proponuje już nie tylko badania USG, ale także test poziomu PSA pod kątem wczesnego wykrywania nowotworów prostaty. Wszystkie badania w kampanii realizowane są w formule „zapłać, ile zechcesz”.

NOWOTWORY JĄDER

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nowotwory nie atakują wyłącznie osób starszych. Rak jądra to przede wszystkim choroba mężczyzn pomiędzy 14. a 35.rokiem życia. Jest to jednak nowotwór w 100 proc. wyleczalny, pod warunkiem, że zostanie wykryty odpowiednio wcześnie. Rak jądra rozwija się bardzo szybko –nawet w ciągu kilku miesięcy może zacząć dawać przerzuty, które bardzo szybko stają się niebezpieczne. W ramach akcji Movember Polska uczymy i edukujemy, jakie działania należy podjąć, aby nie dać się rakowi. Pamiętajmy, że nowotwór jądra to nie wyrok – mężczyzna po leczeniu jest nadal w 100 proc. sprawny seksualnie i może mieć również dzieci. Niestety, choroba ta nie jest związana bezpośrednio z żadnymi konkretnymi czynnikami ryzyka i może spotkać każdego – bez względu na dietę czy aktywność fizyczną.

SAMOBADANIE

Dbanie o swoje męskie „sprawy” jest kluczowym elementem walki z rakiem jąder. Jego wczesne wykrycie pozwala na całkowite wyleczenie niemal w 100proc.przypadków –warunkiem jest jednak przeznaczenie kilku minut raz w miesiącu na samobadanie. Raz w miesiącu po ciepłym prysznicu weź „sprawy” w swoje ręce:

1. Poprzekładaj jądra pomiędzy palcami. Dokładnie sprawdź ich powierzchnię.

2. Szukaj nawet najmniejszych zmian – stwardnień na ich powierzchni, guzków lub bolesnych miejsc.

3. Zwracaj uwagę także na niebolesne guzy.

4. Sprawdź, czy w mosznie nie ma płynu.

5. Zwracaj uwagę na uczucie ciężkości w mosznie.

6. Alarmującym sygnałem może być także nawracający ból podbrzusza. Im więcej badań będziesz mieć za sobą, tym łatwiej i szybciej rozpoznasz zmiany lub niepokojące objawy. Pamiętaj, że pierwszym krokiem po wykryciu jakichkolwiek nieprawidłowości jest wizyta u lekarza, który zaleci dalsze badania–może to być internista lub urolog.

Nowotwór prostaty jest drugą po raku płuc, najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn w Polsce. Niestety wśród panów istnieje wciąż niska świadomość dotycząca prostaty, a także tego, za jaką funkcję w organizmie mężczyzny odpowiada ten gruczoł. Przypomnijmy, że prostata odpowiedzialna jest za produkcję płynu, w którym poruszają się dostarczane z jąder plemniki. Nowotwory prostaty rozwijają się bardzo powoli i mogą dotyczyć mężczyzn już po 40.roku życia. Niestety, profilaktyki nowotworu prostaty nie ułatwia fakt, że gruczoł krokowy nie jest możliwy do samobadania, jak jest to m.in. w przypadku jąder. Dlatego tak istotne są badania profilaktyczne. Początkowe objawy nowotworu prostaty wiążą się przede wszystkim z problemami przy oddawaniu moczu, nie należy jednak ich lekceważyć. Wcześniej wykryte zmiany zwiększają szansę na bezoperacyjne leczenie choroby.

Strona główna kampanii Movember Polska 2018: movember.org.pl

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"