Sport, Turniej sokolika U-10, Z ostatniej chwili

Sporting Lizbona na Turnieju Sokolika w Starym Sączu

Opublikowano: Grudzień 9, 2017 o 8:22 am   /   przez   /   komentarze (0)

Jest coraz mniej krajów na mapie Europy, których przedstawiciele nie zagrali na Turnieju Sokolika. Jednym z nich dotychczas była Portugalia. Była – ponieważ w 2018 roku młodzi rodacy Ronaldo, Figo, Deco czy Eusebio zaprezentują swoje umiejętności na stadionie przy ul. Bandurskiego podczas VIII Międzynarodowego Turnieju Sokolika o Puchar Słonecznej Tłoczni.

Będziemy mieli okazję kibicować prawdziwej legendzie portugalskiej piłki nożnej, adeptom akademii piłkarskiej Sportingu Lizbona. Sporting to obok Benfici i FC Porto najbardziej rozpoznawalny na świecie klub portugalski. Założony został 1 lipca 1906 roku nie tylko jako klub piłkarski, można było w nim trenować także tenis ziemny, biegi, lekką atletykę i gimnastykę.

W herbie klubu dominuje lew, a charakterystyczne stroje w zielono białe pasy znane są wszystkim kibicom piłki nożnej. Z osiemnastu zdobytych tytułów Mistrza Portugali pierwszy wywalczony został w 1941, a ostatni w 2002 roku. Sporting jest również dwudziestokrotnym triumfatorem Pucharu Portugali.

Mimo, że w ostatnich latach nie odnosi spektakularnych sukcesów w kraju i Europie, to nadal jeden z najpopularniejszych europejskich klubów piłkarskich. Ma ponad 3 miliony zarejestrowanych fanów na całym świecie. Na kartach historii Sportingu możemy znaleźć także biało-czerwone akcenty. Przez trzy lata barw Sportingu bronił Andrzej Juskowiak, który w 74 spotkaniach zdobył dla „Leoes” 25 goli. Ciekawostką jest fakt, że zielono-białych barw bronił także Bogusław Saganowski, który występował w zespole „beach soccera”

Sporting Lizbona jest ceniony na świecie szczególnie za pracę z młodzieżą. Najsłynniejszymi wychowankami zielono-białych są legendy piłki nożnej: Paulo Futre, Luis Figo i Ronaldo. Ten ostatni w sezonie 2002-2003 jako jedyny piłkarz Lwów w całej historii klubu, w ciągu jednego sezonu zadebiutował w zespole juniorów U-18, w zespole B seniorów i wreszcie, podczas spotkania z Interem Mediolan, w pierwszym zespole. Gdy do wspomnianej powyżej trójki dodamy jeszcze takich zawodników jak Nani, Ricardo Quaresma, Simao Sabrosa czy Joao Muthinio, nie ma wątpliwości, że akademia Sportingu to miejsce absolutnie wyjątkowe. Na ponad 250 tysiącach metrów kwadratowych znajduje się wszystko co potrzebne jest młodym adeptom piłki nożnej do rozwoju, między innymi siedem boisk piłkarskich, hotel z 91 pokojami, sale odnowy biologicznej i rehabilitacji czy gabinety lekarskie.

Na wychowanków tej szkółki łakomym okiem spoglądają menadżerowie najsilniejszych lig Europy. Już w czerwcu przyszłego roku sami będziemy mogli się przekonać jak bardzo uzasadniona jest sława jaką cieszy się system szkolenia klubu ze stolicy Portugali. Czy zielono-białe Lwy z Lizbony zaryczą głośno w Starym Sączu?

Starosądeckie.info patronem medialnym Turnieju Sokolika.

Opr: Paweł Lipkowski

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a