Sport

Wiceminister wizytował Powiatowe Centrum Sportu Marcinkowicach

Opublikowano: 30 lipca, 2022 o 9:30 am   /   przez   /   komentarze (0)

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski spotkał się z wiceministrem Sportu i Turystyki Andrzejem Gutem-Mostowym. Tematem spotkania były postępy prac przy budowie Powiatowego Centrum Sportu w Marcinkowicach oraz możliwości finansowania budowy nowoczesnego kompozytowego toru trenignowego dla saneczkarzy przy tutejszym Zespole Szkół.

Budowa Powiatowego Centrum Sportu jest już na ukończeniu. To największa inwestycja sportowa w historii Powiatu z nowoczesnymi boiskami, ścianką wspinaczkową oraz jedną z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych strzelnic w regionie. Obok hali powstanie kompleks sportowy z boiskami do gier zespołowych, trybunami, kortami tenisowymi i odkrytym basenem. Będzie tam też bieżnia, skocznia do skoku w dal i wzwyż oraz rzutnia (pchnięcie kulą, rzut młotem i dyskiem).

– Rozmach tej inwestycji jest imponujący – podkreślił wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski zwrócił uwagę, że infrastruktura sportowa jest magnesem, przyciągającym młodzież. Doskonale widać to właśnie w Marcinkowicach, gdzie powstanie nowoczesnego kompleksu sportowego spowodowało gwałtowny wzrost zainteresowania nauką w tutejszym Zespole Szkół, słynącym z klas mundurowych – strażackich, policyjnych i wojskowych.

– Na zbliżający się rok szkolny przyjęliśmy trzykrotnie więcej młodzieży niż w roku poprzednim – zauważa dyrektor szkoły Iwona Sikorska. – Nowoczesna infrastruktura sportowa była jednym z kryteriów, którym młodzi ludzie kierowali się przy wyborze szkoły.

Z powodu zwiększonego zainteresowania nauką w marcinkowickim ZS przebudowano część budynku szkoły na potrzeby internatu. Zamiaszka tam 51 osób, które będą miały do dyspozycji pokoje 1-,2- i 3-osobowe.

– Nie żałujemy pieniędzy na oświatę, ponieważ inwestycja w edukację to inwestycja w naszą przyszłość – mówi starosta Marek Kwiatkowski. – W naszych szkołach młodzież ma możliwość nauki w komfortowych warunkach i rozwijania swoich sportowych pasji.

Podczas wizyty w Marcinkowicach omawiano też możliwości finansowania budowy nowoczesnego kompozytowego toru treningowego dla saneczkarzy o długości 500 metrów. Byłby to jedyny taki obiekt w kraju i mogłyby się na nim odbywać zawody międzynarodowe. Tor byłby dostępny przez cały rok, bowiem nie byłby mrożony, jak tory saneczkowe, a saneczki byłyby wyposażone w rolki. Co istotne, prócz zawodników i uczniów mogliby z niego korzystać wszyscy zainteresowani mieszkańcy Sądecczyzny.

Dodajmy, że kilkunastu saneczkarzy – uczniów ZS w Marcinkowichach, korzysta na razie z trenażera, wypożyczonego z Polskiego Związku Sportów Saneczkowych. W sezonie zimowym trenują na sankostradzie w Muszynie, a zimowe obozy szkoleniowe odbywają w Oberhofie, Starym Smokowcu i Sigulda na Łotwie. Gdyby udało się wybudować tor przy Powiatowym Centrum Sportu, trenowaliby na miejscu przez cały rok.

Fot. Paweł Szeliga

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a