Wydarzenia, Z ostatniej chwili

11 samowoli budowlanych w Maszkowicach ma ostateczną decyzję o rozbiórce

Opublikowano: Luty 12, 2019 o 8:47 am   /   przez   /   komentarze (0)

11 samowoli budowlanych znajdujących się na ternie osady romskiej w Maszkowcicach ma już ostateczną decyzję o rozbiórce. Pomimo pism i nakazów budynki nadal stoją. Romowie tłumaczą, że nie mają się gdzie podziać ze swoimi rodzinami.

– Wydaliśmy orzeczenia w 41 sprawach, z których sześć skierowano na Romów a dziesięć na Gminę Łącko. Są one ostateczne i wszczęte zostało postępowanie egzekucyjne – mówi Janusz Golec, dla GK p.o. Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Powiatu Nowosądeckiego.

Oświadczenie w tej sprawie wydało także Stowarzyszenie Romów w Polsce. Jak czytamy:

-„Wskutek wieloletniego tolerowania samowoli budowlanej przez lokalne władze gminne i powiatowe w Maszkowicach Romowie wybudowali wiele „budynków” z dostępnych materiałów (slumsy) nie tylko bez zezwolenia, ale także bez kanalizacji, wody, czy sanitariatów. Władze zauważyły problem dopiero po śmierci dziecka w pożarze jednego z tych „domów”. Nadzór budowlany wydał decyzje o wyburzeniu 11 budynków, bez informacji co stanie się z rodzinami romskimi w nich zamieszkującymi. Z decyzji nadzoru wynika (o czym wszyscy od lat wiedzieli), że domy w Maszkowicach zrealizowali nie tylko Romowie, ale także gmina Łącko, na terenach zielonych, gdzie obowiązuje zakaz jakiegokolwiek budownictwa. Skoro na tym terenie nie wolno było stawiać budynków, to trzeba sobie zadać pytanie jaki prawem od 2006 r. władze gminy wybudowały dla Romów budynki kontenerowe. (…)

(…) Oznacza to, że środki publiczne, w tym z programu rządowego, były wydawane na budowę domów w miejscu gdzie nie wolno budować oraz, że nadzór budowlany polecił wyburzyć domy postawione także z publicznych pieniędzy. Sytuacja jest więc paradoksalna. Jeden organ władzy publicznej nakazuje wyburzyć domy postawione przez inny organ władzy publicznej! Dziwne, że jeszcze do sprawy nie włączyła się prokuratura, gdyż mamy do czynienia z publicznym marnotrawieniem pieniędzy rządowych i samorządowych.

W tym wszystkim zapomniano o ludziach, bo przecież coś trzeba będzie zrobić z kilkunastoma romskimi rodzinami, które do tej pory miały „jakiś dach nad głowami”, zaś decyzje nie mówią co będzie z nimi po wyburzeniu domów. Trzeba dodać, że wszystko to dzieje się w 2019 r. a nie w średniowieczu.” -czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia Romów w Polsce.

Jak dodaje Golec p.o. Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Powiatu Nowosądeckiego-„Samowole postawiono na terenie gminy i w znacznej części na terenie zalewowym. Przez to, a także przez fakt, że nie spełniają one norm budowlanych, konieczna jest ich rozbiórka. – Sposób użytkowania niektórych obiektów, może doprowadzić do powtórki tragedii. Mam na myśli tzw. zalicznikowe instalacje elektryczne, prowizoryczne piece typu „angielka” czy „koza”. Przeprowadzona niedawno kontrola pozwoli na wszczęcie postępowania egzekucyjnego, które może zakończyć się grzywną w celu przymuszenia do rozbiórki albo jej zastępczego wykonania”

źródło: Gazeta Krakowska/ Stowarzyszenie Romów w Polsce

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a