Wydarzenia, Z ostatniej chwili

1,3 mln zł na ochronę bioróżnorodności w Starym Sączu

Opublikowano: 15 lipca, 2016 o 12:24 pm   /   przez   /   komentarze (10)

Blisko 1,3 mln zł dofinansowania otrzyma Gmina Stary Sącz z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 – na projekt pod nazwą „Ochrona bioróżnorodności poprzez podglądanie przyrody – kompleksowa ochrona i udostępnienie środowiska przyrodniczego w widłach Dunajca i Popradu”. Projekt ma nie tylko chronić ten obszar, ale i przywrócić mu funkcję społeczną i stworzy kolejną atrakcję turystyczną w Gminie Stary Sącz.

Bardzo nas ta informacja cieszy! Bo od kilku lat padają pytania czy wkrótce będzie co tam chronić? Nielegalna wycinka drzew a tuż obok nielegalne wydobywanie żwiru znacznie zmieniło „ukształtowanie” tego terenu. Mamy wrażenie jakby nikt nad tym nie panował. Pojawiła się zatem szansa by ochronić to co najcenniejsze w Starym Sączu! Liczymy, że projekt i otrzymane dofinansowanie pomogą ochronić obszar w widłach Dunajca i Popradu którego bioróżnorodność może być porównywalna do obszarów parków narodowych!

Za część przyrodniczą w ramach projektu odpowiedzialny będzie starosądecki oddział Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, czyli dawny Popradzki Park Krajobrazowy. Liderem, po którego stronie będzie finansowa realizacja projektu jest Gmina Stary Sącz.

Atutami Starego Sącza są wysokie walory krajobrazu zarówno kulturowego i przyrodniczego – niezwykle istotne jest więc dążenie do utrzymania tych walorów oraz kształtowanie nowych. Nowy projekt wpisuje się w tę ideę.

Istniejące powyrobiskowe zbiorniki wodne zlokalizowane są w widłach dwóch głównych rzek Sądecczyzny, których doliny są jednymi z najcenniejszych obszarów przyrodniczych. Wielokrotne wylewy Dunajca i Popradu na terenie wyrobisk stworzyły specyficzny dla terenów zalewowych rzek górskich ekosystem.

Teren ten nie tylko wymaga podjęcia działań ochronnych, ale nadaje się znakomicie do prowadzenia szeroko pojętej edukacji przyrodniczej. Projekt będzie łączył te dwa cele poprzez utworzenie około 500 mb ścieżki przyrodniczo -obserwacyjnej do podglądania przyrody. To będzie niewątpliwie ciekawe uzupełnienie oferty turystycznej dla odwiedzających Gminę Stary Sącz, a dla dzieci i młodzieży okazja do lekcji przyrody w terenie. W planie są szerokie przedsięwzięcia edukacyjne – udostępnianie odwiedzającym teren projektu materiałów w formie drukowanej, a także poprzez serwis internetowy, czy aplikację mobilną.

 

 

Komentarze

Komentarze (10)

  • 15 lipca, 2016 o 12:32 pm ...

    🙁

  • 15 lipca, 2016 o 1:33 pm Bryjowiak

    Super. Tylko żeby z tą inwestycją nie stało się tak jak ma stać albo już się stało ze Stawami zwanymi obecnie Parkiem Wodnym, ze dostanie je ktoś w prywatne i będzie bił na tym kasę a miasto będzie mieć z tego ochłapy a my obywatele będziemy musieli płacić

  • 15 lipca, 2016 o 1:46 pm Starossadecznin

    No właśnie jak to jest że prywatna firma w miejscu publicznym (stawy) organizuje płatny koncert z gdzie osoby nie mające ochoty brać udziału w tym widowisku mają zakaz wstępu na kąpielisko. Ktoś tu komuś wchodzi na głowę ….no i na rynek z białym namiotem.

  • 15 lipca, 2016 o 8:04 pm STEFAN FAN

    ładne mi to żarty popradzki park krajobrazowy? jak to jest że przy obwodnicy w okolicach byłego śmietniska gdzie jest park krajobrazowy firma buduje otaczarnie i produkcje asfaltu? kto wydał zgode na taki syf przy samym popradzie? kpina

  • 15 lipca, 2016 o 10:22 pm ornitoliog

    fajny pomysł, nareszcie nie będzie to „ścieżka przyrodnicza” jakich setki poprowadzono ograniczając się do tablic i na tym koniec

  • 16 lipca, 2016 o 1:05 pm Gość

    Super sprawa. Po prostu jedyny żal, że znów Lelek dostał środki z UE na inwestycje dlatego trzeba skrytykować i zminimalizować sukces. To jest najważniejsze.

  • 17 lipca, 2016 o 12:05 pm Wiola

    Nie wiem czy Zespół Parków Krajobrazowych będzie nasadzał nowe rośliny,może mógłby posadzić cypryśniki błotne,które byłyby atrakcją przyrodniczą i niezwykłą ciekawostką zwłaszcza ich korzenie.

  • 17 lipca, 2016 o 10:02 pm dan paerson

    raczej wątpię, bo obszar ma chronić naturalny ekosystem i rodzime gatunki, ale cypryśniki rzeczywiście bardzo piękne i ciekawe:)

  • 18 lipca, 2016 o 7:57 pm Wiola

    Chyba masz całkowitą rację.Trochę szkoda,bo w pobliżu nigdzie nie spotkałam,a stawy byłyby dla niego idealne.

  • 19 lipca, 2016 o 7:35 am Asfalciarz

    Już wybudował a zaraz poczujemy!!!!!

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"