Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

1300 tomów książek Andrzeja Długosza trafiło do starosądeckiej biblioteki

Opublikowano: Listopad 17, 2018 o 8:46 am   /   przez   /   komentarze (0)

W ostatnich dniach w siedzibie Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej odbyło się podpisanie umowy- darowizny pomiędzy darczyńcą Andrzejem Długoszem a Marią Sosin –  reprezentującą starosądecką bibliotekę.Przedmiotem darowizny było przekazanie do zbiorów biblioteki 1300 tomów książek. Umowa została podpisana w obecności burmistrza Jacka Lelka i Ewy Zielińskiej Przewodniczącej Rady Miejskiej, którzy również złożyli swoje podpisy na umowie.

W skład przekazanego zasobu wchodzą książki popularnonaukowe: głównie historyczne, religijne, przewodniki po krajach świata i po miejscach świętych. Biografie –   w tym znanych i lubianych aktorów i piosenkarzy polskich a także postaci historycznych. Literaturę reprezentują  serie książek z fantastyki , sensacji  i przygody- tu m.in. kolekcja dzieł Aleksandra Dumasa i Karola Maya /40 tomów/ . Prawie wszystkie książki są nowe  wydane w  ostatnich latach i w twardych oprawach.

Nie wszyscy wiedzą, że Andrzej Długosz oprócz powszechnie znanych zainteresowań sztuką i muzealnictwem od czasu szkoły średniej zbiera również książki.  Powstała z tego  pokaźna biblioteka licząca 5500 tomów. Bibliofil postanowił teraz przekazać swój zbiór swemu miastu, w którym się urodził i cały czas tu mieszka.

Bardzo się cieszę, że mój zbiór pozostanie w Starym Sączu. Były różne koncepcje ale ta zwyciężyła. Dziękuję Pani Dyrektor, że księgozbiór ten przyjęła do zasobów biblioteki. Wyrażam nadzieje, że również pozostała część księgozbioru również będzie przyjęta. W skład pozostałej części  wchodzi głównie literatura piękna: polska – 280 autorów wydanych w najobszerniejszej formie dzieł wybranych lub zebranych,  praktycznie wszystko co ukazało się na rynku wydawniczym, w sumie ponad 3000 tomów. Jest też literatura obca, głównie klasyczna, prawie 1000 tomów –mówi Andrzej Długosz.

Za przekazany dar  serdecznie podziękowali –  Pan Burmistrz i Pani Dyrektor Biblioteki .

W tej chwili trwać będzie naukowe opracowanie zbioru.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a