Wydarzenia, Z ostatniej chwili

70 lat ofiarnej służby. Nowy wóz, sztandar i odznaczenia dla OSP Kadcza

Opublikowano: 14 sierpnia, 2017 o 8:06 am   /   przez   /   komentarze (0)

W niedzielę 13 sierpnia miała miejsce uroczystość Jubileuszu 70 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadczy połączona z nadaniem jednostce nowego sztandaru ufundowanego przez mieszkańców Kadczy i Łazów Brzyńskich oraz poświęceniem samochodu bojowego zakupionego za kwotę 100 tyś zł ze środków gminy Łącko.

 

Uroczystość, która rozpoczęła się od mszy świętej, której przewodniczył proboszcz parafii Jazowsko ks. M. Papier. Zgromadziła ona wielu gości i mieszkańców Kadczy, którzy w ten sposób chcieli wyrazić druhom podziękowanie za ich ofiarną i bezinteresowną służbę. W uroczystości wzięli udział posłowie: B. Bartuś, A. Paluch, J. Duda, J. Leśniak i E. Siarka, który jest równocześnie Prezesem Zarządu Oddz. Wojewódzkiego Związku OSP RP. Obecny był też radny Sejmiku Małopolskiego S. Pasoń. Samorząd powiatowy reprezentował Starosta M. Pławiak, członek Zarządu M. Ryba oraz radni Rady Powiatu R. Potoniec i T. Zaremba. Z ramienia władz gminy Łącko uczestniczyli: Wójt J. Dziedzina, Zastępca Wójta P. Dybiec, Przewodnicząca Rady Gminy B. Wąchała-Gawełek wraz z radnymi. Byli obecni również poprzedni wójtowie: F. Młynarczyk i J. Klag. Nie mogło zabraknąć też władz strażackich. Komendę miejską PSP reprezentował zastępca Komendanta st. bryg. P. Motyka. Władze związkowe OSP oprócz Prezesa druha E. Siarki reprezentował T. Gargas- wiceprezes Zarządu Oddz. Powiatowego, J. Mrówka- prezes Zarządu Oddz. Gminnego oraz M. Piwowar- Komendant Gminny OSP gminy Łącko.

W podziękowaniu za codzienną gotowość do niesienia pomocy, ciężką i ofiarną służbę, w uznaniu zasług w budowaniu systemu bezpieczeństwa zostały wręczone druhom OSP w Kadczy odznaczenia i wyróżnienia. Poseł a zarazem Prezes Zarządu Oddz. Wojewódzkiego E. Siarka odznaczył sztandar OSP w Kadczy srebrnym medalem Za zasługi dla pożarnictwa. Odznaczenia związkowe otrzymali również indywidualnie druhowie. Radny wojewódzki Stanisław Pasoń wręczył prezesowi OSP Zbigniewowi Chronowskiemu medal Polonia Minor nadany przez marszałka Małopolski. Starosta nowosądecki Marek Pławiak przekazał promesę na zakup sprzętu na kwotę 7 tyś zł jak również przyznał druhom swoje wyróżnienia w postaci Złotych i Srebrnych Jabłek Sadeckich oraz listów gratulacyjnych.

Wójt gminy Łącko Jan Dziedzina wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Bernadettą Wąchała-Gawełek przekazali symbolicznie kluczyki do zakupionego ze środków gminy samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz wręczyli grupie druhów z Kadczy honorową odznakę Zasłużony dla Gminy Łącko przyznaną uchwałą Rady Gminy oraz okolicznościowe listy gratulacyjne.

Uroczystość zakończyła uroczysta defilada po której Prezes OSP w Kadczy Zbigniew Chronowski zaprosił zebranych na poczęstunek.

Jestem wam wdzięczny za to, że zawsze można na was liczyć – mówił starosta Marek Pławiak. – Za to, że niesiecie pomoc nie tylko mieszkańcom waszej wsi i gminy, ale też mieszkańcom całego powiatu. Wasze zaangażowanie i profesjonalizm sprawiają, że możemy czuć się bezpiecznie.

Starosta wręczył prezesowi OSP w Kadczy Zbigniewowi Chronowskiemu promesę na sumę 7 tysięcy złotych, stanowiącą dofinansowanie zakupu sprzętu ratowniczego.

 

Dodajmy, że impulsem do powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadczy był pożar, który strawił trzy gospodarstwa podczas żniw w sierpniu 1946 r. Dwa lata później rozpoczęła się budowa remizy, która trwała cztery lata. W sierpniu 2002 r. jednostka w Kadczy została wprowadzona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Obecnie liczy 49 czynnych druhów. 26 kolejnych należy do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Fot. Paweł Szeliga/Starostwo Powiatowe NS

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"