Edukacja, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

70. urodziny starosądeckiego ogólniaka!

Opublikowano: Październik 7, 2018 o 7:30 am   /   przez   /   komentarze (0)

Wczoraj (6 października) Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej -Curie w Starym Sączu świętowało swoje 70 „urodziny”! Wielka gala jubileuszowa odbyła się na scenie Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari. Rozpoczęła się od porywającego koncertu kapeli góralskiej Ciupaga. Połowę składu tego popularnego zespołu tworzą absolwenci starosądeckiego ogólniaka.

 

Podczas gali ślubowanie na sztandar szkoły złożyli przedstawiciele klas pierwszych liceum. Uczniowie przygotowali też imponujący program artystyczny, nawiązujący do burzliwego życia patronki szkoły.

Starosta Marek Pławiak wyróżnił Złotym Jabłkiem Sądeckim nauczycielkę LO Helenę Domańską. Srebrne Jabłka Sądeckie otrzymała trójka nauczycieli – Małgorzata Prusek, Stanisław Bienias i  Mieczysław Zagórowski. To wyraz uznania za wieloletnią pracę pedagogiczną, zaangażowanie w nauczanie i wychowanie młodzieży Ziemi Sądeckiej, a także wkład w rozwój edukacji na Sądecczyźnie. Specjalne nagrody starosty odebrali Teresa Szewczyk, Alicja Czermińska i dyrektor LO Krzysztof Szewczyk. Odebrał on też z rąk starosty Marka Pławiaka promesę w wysokości 2 tys. zł z przeznaczeniem na zakup pomocy dydaktycznych.

 -70 lat to rocznica, która powinna wzbudzać refleksje i wspomnienia-mówił dyrektor placówki Krzysztof Szewczykliceum jest bardzo dumne ze swoich absolwentów, którzy odnoszą sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym. Liceum ukończyło dotychczas 7307 uczniów. Duża popularność szkoły w regionie świadczy o jej ogromnym znaczeniu w środowisku. Przychylność władz powiatowych i pana starosty sprawiły, że w tych dniach tworzy się nowa historia naszego liceum. Kilka dni temu rozpoczęła się budowa hali sportowej, na którą bardzo długo czekaliśmy (…) Początkowo szkoła kształciła tylko młodzież ze Starego Sącza, ale to się zmieniło. W chwili obecnej kształcimy młodzież z kilku powiatów. Są wśród nich prawnicy, lekarze, inżynierowie, politycy czy nauczyciele (…) 

Pragnę na ręce pana dyrektora i całej społeczności szkolnej złożyć najwyższe wyrazy uznania. Dla Starego Sącza ta szkoła ma znaczenie szczególne. Absolwenci tej szkoły kreują życie Sądecczyzny i nie tylko –mówił burmistrz Jacek Lelek, który rozpoczynał swoją pracę jako nauczyciel matematyki, właśnie w starosądeckim liceum.

Zarząd i Rada Powiatu Nowosądeckiego bardzo mocno wspierają oświatępodkreślił starosta Marek Pławiak. – Można powiedzieć, że edukacja jest naszym oczkiem w głowie. Starosądeckie liceum, które z każdym rokiem może poszczycić się coraz lepszymi wynikami nauczania, weszło w jubileusz ze specjalnym prezentem od powiatu. Kilka dni temu ruszyły prace przy budowie nowoczesnej hali sportowej. Ma być gotowa za rok, a koszt budowy to pięć milonów złotych.

Z okazji jubileuszu Urszula Nowogórska – przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego i radny wojewódzki Stanisław Pasoń wręczyli dyrektorowi LO Krzysztofowi Szewczykowi medal Polonia Minor.

Dodajmy, że w ciągu 70 lat szkołę opuściło 7307 absolwentów. Wśród nich są m.in. Jan Duda – ojciec prezydenta RP Andrzeja Dudy, popularna aktorka Katarzyna Zielińska, znana pieśniarka z Piwnicy Pod Baranami Ola Maurer oraz olimpijczyk i dwukrotny medalista mistrzostw świata w kajakarstwie Andrzej Wójs. Starosądeckie LO wykształciło też wielu profesorów i pedagogów, a także duchownych – aż 115 księży, w tym biskupów i kardynałów. Obecnie w liceum uczy się 165 uczniów.

Posłuchaj absolwentów starosądeckiego „ogólniaka” -matura 1984, klasa 4a, wychowawca Lidia Lis.

 

Posłuchaj emerytowanych nauczycielek LO w Starym Sączu, pani Jadwigi Pasoń i pani Janiny Zagórowskiej.

 

Posłuchaj byłego dyrektora szkoły, Mariana Lisa.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a