Kultura, Wydarzenia, Z ostatniej chwili
80-lat Zespołu Regionalnego Podegrodzie. Jubileusz najstarszego zespołu na Sądecczyźnie
Zespół Regionalny Podegrodzie obchodzi w tym roku jubileusz 80-lecia swojej działalności. Z tej okazji 18 Listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu odbyły się uroczystości jubileuszowe. Nie zabrakło dostojnych gości i zaprzyjaźnionych zespołów regionalnych, w tym także przedstawicieli Zespołu Regionalnego Starosądeczanie. To jeden z najstarszych tego typu zespołów na Sądecczyźnie.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym, po której barwny korowód przeszedł na teren GOK-u w Podegrodziu. W ramach gali jubileuszowej zespół zaprezentował przepiękne widowisko, a jego członkowie otrzymali odznaczenia państwowe.Imprezę zakończyła biesiada jubileuszowa.
Złote Jabłko Sądeckie otrzymał Jan Listkiewicz. Srebrne odebrali Bogusława Duda, Jerzy Olszak i Lidia Migacz. Dodatkowo finansowe Nagrody Starosty Nowosądeckiego Marka Pławiaka otrzymali Grzegorz Kwoka, Krzysztof Sułkowski, Józef Koral i Barbara Jop. Wicestarosta Antoni Koszyk wręczył też zespołowi promesę na kwotę 3000 złotych.
Z życzeniami dla Zespołu pośpieszyli dziś m.in. poseł Andrzej Czerwiński, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, radny wojewódzki Stanisław Pasoń, wójt gminy Podegrodzie Małgorzata Gromala oraz dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Antoni Malczak.
„Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Podegrodzie” istnieje od 1937 roku. Inicjatorem i organizatorem zespołu była grupa działaczy podegrodzkich. Od początku liczny udział w zespole brały rodziny starszego i średniego pokolenia jak: rodzina Łatków, Głuców, Lorczyków, Konstantych, Maciuszków, Nawalców, Bodzionych i wiele innych. Zespół jest kontynuatorem bogatych tradycji kultury ludowej regionu. W swych programach prezentuje zwyczaje, obrzędy, tańce, pieśni, melodie i gwarę ludową. Bogaty repertuar zespołu obejmuje m. innymi: wesele podegrodzkie, „Wizowiny”, „Zielone Świątki”, „Dożynki” oraz wiązankę tańców i pieśni tzw. „Grankę Podegrodzką”
Do najbardziej znanych tańców podegrodzkich należą: „krzyżak”, „sztajer”, „tramelka”, „surok” oraz różnorodne walce i polki. Różnorodność ubioru z bogatą ornamentacją, barwnym haftem zachwyca swym pięknem. Z rodzimego repertuaru podegrodzkiego, z podegrodzkich pieśni i tańców oraz wzorów stroju korzystały i korzystają różne amatorskie zespoły pieśni i tańca jak: „Lachy”, „Sądeczanie” z Nowego Sącza, a także „Mazowsze” – przerabiając podegrodzki folklor na swoją modłę i tym sposobem głoszą sławę naszego regionu – Lachów Sądeckich, którego centrum jest Podegrodzie.
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Podegrodzie” ma na koncie wiele prestiżowych nagród, m.in. Złotą Ciupagę – Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Złote Serce Lachowskie – najwyższe wyróżnienie Stowarzyszenia Lachów Sądeckich, przyznawane za kultywowanie i propagowanie autentycznej kultury lachowskiej, Medal Województwa Małopolskiego oraz Złote Jabłko Sądeckie – najwyższe wyróżnienie przyznawane przez starostę nowosądeckiego. W 2008 r. zespół odebrał na Zamku Królewskim w Warszawie nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
Komentarze
Komentarze (3)
Możliwość komentowania wyłączona.
Super przygotowana i przeprowadzona impreza. Gratulacje dla kierownictwa zespołu. Piękny śpiew w kościele, wspaniały koncert. Całość prowadzona sprawnie i z humorem. Tylko jeden mały zgrzycik: szkoda że nie postarano się o odznaczenia dla członków kapeli, a szczególnie nie doceniono ogromnej pracy, jaką włożył w sukcesy muzyki podegrodzkiej jej obecny, kierownik pan M.W. Bardzo dobry pedagog, wykształcił wielu młodych muzykantów, stworzył kilka kapel, odnoszących sukcesy. Przy takiej okazji powinno to być przynajmniej zauważone.
Wielkie brawa dla ludzi którzy kultywują piękna tradycję ludową oby jak najdłużej . Jeszcze raz wielkie brawa.
Zgadzam się z „uważnym..” Wyglądało to tak jakby „Podegrodzie” miało nie swoją ale wynajętą kapelę. A młodzi w „szkółkach” to się chyba sami uczą grania, bez instruktorów.