Kultura, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

80-lat Zespołu Regionalnego Podegrodzie. Jubileusz najstarszego zespołu na Sądecczyźnie

Opublikowano: 18 listopada, 2017 o 11:27 pm   /   przez   /   komentarze (3)

Zespół Regionalny Podegrodzie obchodzi w tym roku jubileusz 80-lecia swojej działalności. Z tej okazji 18 Listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu odbyły się uroczystości jubileuszowe. Nie zabrakło dostojnych gości i zaprzyjaźnionych zespołów regionalnych, w tym także przedstawicieli Zespołu Regionalnego Starosądeczanie. To jeden z najstarszych tego typu zespołów na Sądecczyźnie.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym, po której barwny korowód przeszedł na teren GOK-u w Podegrodziu. W ramach gali jubileuszowej zespół zaprezentował przepiękne widowisko, a jego członkowie otrzymali odznaczenia państwowe.Imprezę zakończyła biesiada jubileuszowa.

Złote Jabłko Sądeckie otrzymał Jan Listkiewicz. Srebrne odebrali Bogusława Duda, Jerzy Olszak i Lidia Migacz. Dodatkowo finansowe Nagrody Starosty Nowosądeckiego Marka Pławiaka otrzymali Grzegorz Kwoka, Krzysztof Sułkowski, Józef Koral i Barbara Jop. Wicestarosta Antoni Koszyk wręczył też zespołowi promesę na kwotę 3000 złotych.

 

Z życzeniami dla Zespołu pośpieszyli dziś m.in. poseł Andrzej Czerwiński, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, radny wojewódzki Stanisław Pasoń, wójt gminy Podegrodzie Małgorzata Gromala oraz dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Antoni Malczak.

„Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Podegrodzie” istnieje od 1937 roku. Inicjatorem i organizatorem zespołu była grupa działaczy podegrodzkich. Od początku liczny udział w zespole brały rodziny starszego i średniego pokolenia jak: rodzina Łatków, Głuców, Lorczyków, Konstantych, Maciuszków, Nawalców, Bodzionych i wiele innych. Zespół jest kontynuatorem bogatych tradycji kultury ludowej regionu. W swych programach prezentuje zwyczaje, obrzędy, tańce, pieśni, melodie i gwarę ludową. Bogaty repertuar zespołu obejmuje m. innymi: wesele podegrodzkie, „Wizowiny”, „Zielone Świątki”, „Dożynki” oraz wiązankę tańców i pieśni tzw. „Grankę Podegrodzką”

Do najbardziej znanych tańców podegrodzkich należą: „krzyżak”, „sztajer”, „tramelka”, „surok” oraz różnorodne walce i polki. Różnorodność ubioru z bogatą ornamentacją, barwnym haftem zachwyca swym pięknem. Z rodzimego repertuaru podegrodzkiego, z podegrodzkich pieśni i tańców oraz wzorów stroju korzystały i korzystają różne amatorskie zespoły pieśni i tańca jak: „Lachy”, „Sądeczanie” z Nowego Sącza, a także „Mazowsze” – przerabiając podegrodzki folklor na swoją modłę i tym sposobem głoszą sławę naszego regionu – Lachów Sądeckich, którego centrum jest Podegrodzie.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Podegrodzie” ma na koncie wiele prestiżowych nagród, m.in. Złotą Ciupagę – Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Złote Serce Lachowskie – najwyższe wyróżnienie Stowarzyszenia Lachów Sądeckich, przyznawane za kultywowanie i propagowanie autentycznej kultury lachowskiej, Medal Województwa Małopolskiego oraz Złote Jabłko Sądeckie – najwyższe wyróżnienie przyznawane przez starostę nowosądeckiego. W 2008 r. zespół odebrał na Zamku Królewskim w Warszawie nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Komentarze

Komentarze (3)

  • 19 listopada, 2017 o 7:20 pm Uważny obserwator

    Super przygotowana i przeprowadzona impreza. Gratulacje dla kierownictwa zespołu. Piękny śpiew w kościele, wspaniały koncert. Całość prowadzona sprawnie i z humorem. Tylko jeden mały zgrzycik: szkoda że nie postarano się o odznaczenia dla członków kapeli, a szczególnie nie doceniono ogromnej pracy, jaką włożył w sukcesy muzyki podegrodzkiej jej obecny, kierownik pan M.W. Bardzo dobry pedagog, wykształcił wielu młodych muzykantów, stworzył kilka kapel, odnoszących sukcesy. Przy takiej okazji powinno to być przynajmniej zauważone.

  • 19 listopada, 2017 o 7:40 pm Anonim

    Wielkie brawa dla ludzi którzy kultywują piękna tradycję ludową oby jak najdłużej . Jeszcze raz wielkie brawa.

  • 20 listopada, 2017 o 4:46 pm Tancerz

    Zgadzam się z „uważnym..” Wyglądało to tak jakby „Podegrodzie” miało nie swoją ale wynajętą kapelę. A młodzi w „szkółkach” to się chyba sami uczą grania, bez instruktorów.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"