Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Andrzej Rams. Od 20 lat ma ZOOM na scenę!

Opublikowano: Październik 29, 2017 o 7:37 am   /   przez   /   komentarze (6)

Znakomity fotografik, starosądeczanin Andrzej Rams w tym roku obchodzi Jubileusz 20-lecia swojej działalności. Wczoraj w starosądeckiej Galerii pod Piątką odbył się finisaż, który uroczyście otworzyła Ewelina Wiśniewska. Wielką niespodzianką była obecność Michała Salamona, świetnego krakowskiego jazzmana.

Andrzej Rams

Michał Salamon


Andrzeja nie trzeba przedstawiać. Od ponad dwudziestu lat współpracuje z instytucjami i organizacjami kultury na terenie Województwa Małopolskiego między innymi realizując serwisy fotograficzne dla Jesiennego Festiwalu Teatralnego w Nowym Sączu, Festiwalu Muzyki Dawnej w Starym Sączu, Festiwalu Na Skrzyżowaniu Kultur w Krakowie oraz autorską inicjatywę Festiwal Muzyki Organowej.Był współpomysłodawcą oraz dyrektorem artystycznym pierwszych pięciu edycji Festiwalu Fotografii WidziSię w Starym i Nowym Sączu.

To wspaniały Artysta -mówił o Andrzeju, Janusz Michalik, kierownik artystyczny MOKJego zdjęcia są niezwykle plastyczne i pełne artyzmu (…) Od jakiegoś czasu Andrzej Rams i Jerzy Cebula tworzą w sądeckim MOK niewątpliwy tandem. My jesteśmy szczęśliwy, bo to wszystko co dzieje się na deskach teatru zostanie na zdjęciach i w naszej pamięci (…) Drodzy Starosądeczanie, dzielcie się Andrzejem także z Nowym Sączem.

W finisażu wziął udział także burmistrz Jacek Lelek i przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Zielińska.

Mogę z dumą powiedzieć, że Andrzej to fantastyczny artysta, społecznik i animator kulturymówił burmistrz Jacek Lelekchciałbym pogratulować tego okrągłego jubileuszu. Chciałbym życzyć dalszego owocnego rozwoju i dobrej atmosfery

Fotograf potrzebuje czasu. 

Fotografia na przestrzeni tych 20-lat zmieniła się diametralnie, jednak nadal jest częścią naszego życia. Zmienia się technika. Mamy fotografię cyfrową a jakość obrazu jest mistrzowskamówił naszemu portalowi Andrzej RamsNa pewno estetyka zdjęć pozostała taka sama. (…) Jeżeli chcesz budować swoją markę i styl to potrzebne są lata pracy. W tym zawodzie nie jest tak, że kończysz szkołę i zostajesz wybitnym artystą czy rzemieślnikiem. Fotograf to osoba która ciągle przebywa z ludźmi, poznaje świat i czerpie z tego świata i ludzi. Następnie subiektywnie pokazuje to co widzi. 

Teatr to drugi dom.

Pewnego dnia zadzwoniła do mnie pani Marta Jakubowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, z pytaniem czy mógłbym się spotkać z Wojtkiem Chmurą który właśnie przygotowuje spektakl, “Emigranci” Mrożka ze Stasiem Choczewskim oraz Mietkiem Filipczykiem w rolach głównych. Kompletnie nie zdawałem sobie sprawy jak wygląda praca na scenie. Po pierwszym dniu pacy usłyszałem: Andrzej. Musisz przychodzić i robić nam zdjęcia. Od tej pory związałem się z Teatrem Robotniczym i ze sceną MOK –mówi o swoich początkach z teatrem Andrzej Rams. -(…) Codziennie jestem w teatrze. Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Teatr to jest świątynia. Fotograf w teatrze to wielkie wyzwanie. Trzeba zachować tą intymność wydarzenia i mieć szacunek do ludzi, którzy na tej scenie występują. A ja wchodząc z aparatem poniekąd burzę ten spokój. Praca aktora jest niezwykle wyczerpująca i wymagająca niezwykłego skupienia. Ja za pomocą jednego strzału migawką mogę to wszystko zniweczyć. Poza tym jest publiczność. Trzeba naprawdę być dyskretnym. 

Jestem spełniony, ale wierzę, że jeszcze wszystko przede mnąkontynuuje Andrzej RamsKażde zlecenie- czy to w teatrze, czy komercyjne -traktuje bardzo poważnie i spełniam się za każdym razem kiedy uda mi się zaspokoić potrzeby osoby zamawiającej. 

Jakie rady dla młodych adeptów fotografii? 

Bądźmy sobą i starajmy się budować własną drogę. Nie liczmy, że szybko coś zdobędziemy. To długa drogapodsumowuje Andrzej RamsOglądajmy dużo obrazów i uczmy się od mistrzów. Przeglądajmy albumy sztuki, spotykajmy się z twórcami i uczęszczajmy na warsztaty. Czerpmy z tego tworząc swoją własną jakość. Nie podążajmy za modą. Popatrzcie na jakieś zdjęcia, które były modne 10 lat temu. Mówię o fotografii usługowej. Zobaczcie jak one szybko się starzeją i często się ich wstydzimy. Starajmy się przemycić do naszych zleceń komercyjnych coś co jest nasze, autorskie i zawsze będzie nas charakteryzować. Jak tak będziemy postępować to po pewnym czasie, to po kilkunastu latach, ktoś będzie chciał mieć zdjęcia takiego autora w swojej kolekcji.  

Organizatorzy: CKiS Stary Sącz; Partner wystawy: MOK; Sponsorzy główni: Superspecjalista.pl, Benefit Solutions; Sponsorzy: Biurowiec, Rams -fotografia, Cukiernia Jeziorek; Patronat medialny: Starosądeckie.info, Gazeta Krakowska, Kurier Starosądecki.

 

Komentarze (6)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick

 • Październik 29, 2017 o 9:51 am kibic

  Panie Burmistrzu niech Pan szybko buduje nową galerię. Jest ona potrzebna

  Odpowiedź
 • Październik 29, 2017 o 9:51 pm BS

  Wspaniałe wydarzenie. Piękne zdjęcia i muzyka. Dziękujemy Andrzej i Michał

  Odpowiedź
 • Październik 30, 2017 o 9:19 am Ela

  Gratulacje !

  Odpowiedź
 • Listopad 14, 2017 o 5:02 pm Anonim

  ANDRZEJU! GRATULACJE!!! (Przepraszam, że tak poźno)

  Odpowiedź
  • Listopad 14, 2017 o 5:07 pm Anonim

   Barbara Stanisław

   Odpowiedź
 • Listopad 19, 2017 o 4:34 pm Kibic

  A tamana gdzie?

  Odpowiedź

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a