Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Badania przyrody w Popradzkim Parku Krajobrazowym

Opublikowano: 2 marca, 2019 o 9:13 am   /   przez   /   komentarze (0)

W piątek (1.03) w Muszynie odbył się panel ekspertów, na którym został przedstawiony dokument inwentaryzacji szaty roślinnej oraz siedlisk i szlaków migracyjnych zwierząt w Popradzkim Parku Krajobrazowym.

Badania określały stan przyrody w części parku obejmującej częściowo gminy Stary Sącz, Rytro, Łabowa, Krynica Zdrój oraz w całości gminy Muszyna i Piwniczna Zdrój. – W tych obszarach, które są przedmiotem naszego zainteresowania, nie ma tam jakiś większych przeszkód, aby można było ulokować obiekty turystyczne lub wyciągi narciarskie, ponieważ właśnie tym zwierzętom to nie przeszkadza lub nie ma ich w tych obszarach – tłumaczy Jan Golba, burmistrz Muszyny.

Głównym przedmiotem projektu było jak najpełniejsze rozpoznanie zasobów przyrodniczych, poprzez wykonanie inwentaryzacji i waloryzacji przyrodniczej na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, którego obszar  obejmuje Gminy będące członkami  ZGKP.   Wyniki badań zostaną przedstawienie społeczeństwu w ramach poszerzania wiedzy ekologicznej, o formach ochrony przyrody obecnych na przedmiotowy obszarze. Zaplanowane w projekcie badania miały na celu określenie stanu przyrody w części PPK  obejmującej częściowo Gminy Stary Sącz, Rytro, Łabowa, Krynica-Zdrój oraz w całości Gminy Muszyna i Piwniczna-Zdrój.

W ramach prac badawczych  zostało rozmieszczonych 100 kompletów sprzętu rejestrującego tzw. foto pułapek, które dedykowane były do długotrwałej obserwacji i monitoringu otoczenia zarówno w dzień jak i w nocy, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Foto pułapki posiadają kamuflujące barwy, co zapewnia łatwe ukrycie ich w lesie i prowadzenie dyskretnego monitorowania otoczenia. W momencie wykrycia ruchu (zwierzęcia) foto pułapka wykonuje zdjęcie i automatycznie wysyła je do specjalnego modułu zbiorczego. Oprócz montażu foto pułapek w miejscach najbardziej „wrażliwych” przyrodniczo, wskazanych  przez właścicieli terenu, wraz z specjalistami wykonawcy, przeprowadzone były  badania terenowe, które trwały przez okres dwunastu miesięcy. Pozwoliło to uzyskać kompleksowe informacje dotyczące pełnego cyklu wegetacyjnego u  roślin i rozrodczego u zwierząt. Badania zostały przeprowadzone w zakresie inwentaryzacji: szaty roślinnej (w tym zbiorowisk i flory, mszaków, grzybów i porostów; gatunków i siedlisk chronionych) oraz wybranych grup bezkręgowców i kręgowców przez grupę specjalistów  posiadających odpowiednie wykształcenie i doświadczenie do wykonywania takich zadań.

Zaplanowane działania prowadzono  celem zebrania informacji o obszarze objętym projektem, co ma skutkować poprawą ochrony różnorodności biologicznej oraz pozwoli efektywnie wykorzystywać zasoby naturalne regionu. Zakładanym rezultatem jest  poprawa warunków umożliwiających zrównoważone korzystanie z zasobów dziedzictwa przyrodniczego.

Pozyskane dane będą przydatne przy planowanych inwestycjach. Szczególnie na obszarze pomiędzy Krynicą, Wierchomlą Wielką, Złockiem i Tyliczem, czyli centralnym obszarem Pasma Jaworzyny. Te tereny były objęte bardziej szczegółowymi badaniami. – Teraz przed nami jest opracowanie prognozy oddziaływania tych zamierzeń inwestycyjnych, jakie my mamy robić jeżeli chodzi o Związek Gmin Krynicko – Popradzkich. Liczę na to, że zostanie to uwzględnione w takiej skali, jakiej pozwala wykonana inwentaryzacja przyrodnicza – dodaje Jan Golba.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"