Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Biedronka w Rytrze. Ratujmy małe, rodzinne sklepy! -apelują przedsiębiorcy! PROTEST

Opublikowano: 29 marca, 2023 o 7:12 am   /   przez   /   komentarze (0)

Rytro. Przedsiębiorcy buntują się przeciwko lokalizacji w tej miejscowości sklepu sieci dyskontowej Biedronka. Jak twierdzą, niekorzystnie odbije się to na lokalnym handlu. Wystosowali protest. Oficjalne pismo wraz podpisami wpłynęło do wójta i rady i chcą zniesienia koncesji na alkohol w dyskoncie.

Wnosimy protest do Rady Gminymówi lokalny przedsiębiorcaPodpisy złożyli wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność handlową, m.in. sklepy w Roztoce Ryterskiej, Żabka, dwa małe sklepy znajdujące się w niedalekiej odległości w Młodowie, sklep Esterka, działająca od kilkudziesięciu lat Spółdzielnia Ogrodnicza z Nowego Sącza dostarczająca od polskich rolników warzywa i owoce wysokiej  jakości, sklep „Centrum”, sklep „SPAR”, piekarnia-ciastkarnia  „Steskal „, sklep zoologiczny , sklep przemysłowy  „Beskid ” .Pod protestem gremialnie podpisali się również pracownicy lokalnych sklepów. Czyli solidarnie wszyscy, bez wyjątku .

Poparcie oraz solidarność z miejscowymi kupcami wyraziło również szereg jeszcze działających sądeckich hurtowni i producentów –wylicza przedsiębiorca z Rytra -np.  Piekarnia  „Grzyb ” dostarczająca wysokiej jakości pieczywo -nie to z proszku co w marketach -zakład masarski z tradycjami  z Kamionki „Kmak ” produkujący wysokiej jakości wędliny – „nie pompowane ” a także polski producent nabiału „Dominik „z Nowego Sącza.

Jak czytamy w petycji: ” Wprowadzenie do naszej Gminy sieci Biedronka w prostej linii doprowadzi do bankructwa istniejących lokalnych małych sklepów. Wiele sklepów w Rytrze już zbankrutowało/upadło nie wytrzymując konkurencji z powstaniem sieci sklepów wielkopowierzchniowych. I tak np. kiedyś istniały jeszcze dwa sklepy w Roztoce Ryterskiej, były też sklepy na Suchej Strudze, przy straży pożarnej, w Życzanowie oraz inne. W chwili wejścia sklepów wielkopowierzchniowych upadło również szereg sądeckich polskich hurtowni spożywczych.(….) Prosimy – ratujcie małe, lokalne, rodzinne sklepy! Jest już ich niewiele. Wnioskujemy o podjęcie stosownej uchwały, która zlikwidowałaby / zniosła jeden wolny punkt sprzedaży alkoholi, tak aby Biedronka go nie otrzymała. Wnosimy też o głosowanie jawne, imienne, aby wiedzieć kto jest za, kto przeciw istniejącym od lat lokalnym sklepom.

Zaskakujące, że wójt kończącej się kadencji nie przeprowadzał konsultacji z miejscowymi dodaje inny przedsiębiorca, właściciel małego sklepu w Rytrze – od lat prowadzimy tutaj rodzinną działalność i tutaj płacimy podatki. Czy zależy Wójtowi na miejscowych, czy na obcych, zagranicznych korporacjach? Co powinniśmy zrobić, żeby zdanie lokalnej społeczności, stanowczo wyrażane w ich własnej sprawie, zostało uszanowane?

Przedsiębiorcy boją się, że w momencie, gdy zagnieździ się u nich wielka sieć, to – tak jak gdzie indziej – nikt nie będzie kupować od małych dostawców, ale od wielkich koncernów. Skończy się w Rytrze dobrobyt, małe sklepy zaczną plajtować a wielu mieszkańców straci źródło utrzymania.

Po to mamy w kraju samorządność, po to co cztery lata wybieramy władze lokalne, żeby prowadziły taką politykę lokalną, jakiej sobie życzą ich społeczności -dodaje właściciel lokalnego sklepu.

W najbliższy piątek odbędzie się sesja. Czy radni Gminy Rytro podejmą temat? Czekamy i poinformujemy o dalszej sprawie.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"