Wydarzenia

Biesiada Wielkanocna w Barcicach

Opublikowano: 8 maja, 2015 o 9:10 am   /   przez   /   komentarze (0)

26.04.2015 roku w filii bibliotecznej w Barcicach odbyła się „Biesiada Wielkanocna” zorganizowana przez Stowarzyszenie Mieszkańców Barcic oraz Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Starym Sączu.

Spotkanie miało charakter podsumowujący projekt pod nazwą „Wskrzeszanie starodawnych tradycji Świąt Wielkanocnych” realizowanego ze środków uzyskanych w programie: „Kultura w Sołectwach”. W ramach projektu przeprowadzono dwa rodzaje warsztatów: kulinarnych i rękodzieła artystycznego oraz „Biesiadę Wielkanocną”.

Uroczystość otwarła Pani Ela Łomnicka – Prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Barcic – witając przybyłych gości i opowiadając o przeprowadzonym projekcie.

Na początek Pani dr Anna Mlekodaj wprowadziła wszystkich w świat wartości związanych z kultywowaniem dziedzictwa regionalnego. „Dr Anna Mlekodaj jest nauczycielem, regionalistą, a także wykładowcą akademickim w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (na Instytucie Humanistycznym). W latach 2008-2012 pełniła funkcję prorektora. Jest autorką nowo wydanej książki, zatytułowanej „Kwietno Pani. O gwarowej poezji Podhala w ujęciu kulturowym”, której promocja odbyła się 15 kwietnia w Nowym Targu i zgromadziła rzesze ludzi.

Następnie wystąpił Zespół Regionalny Starosądeczanie i zaprezentował żywiołowy pokaz tańca. Starosądeczanie działają od 2006 roku. „Kultywują folklor Lachów Sądeckich – jeden z najciekawszych nurtów etnograficznych w Beskidach. Jest to folklor, w którym dominują tańce grupowe, oparte na melodiach walców, sztajerów, polek, a także na słynnych krakowiakach sądeckich.” Zespół Starosądeczanie znany jest nie tylko na Sądecczyźnie, lecz również w całej Polsce i poza granicami naszego kraju. Występował na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii. Niedawno wrócił z tournee po Gruzji.

Na zakończenie miało miejsce wspólne biesiadowanie i poczęstunek przygotowany przez Panie ze Stowarzyszenia, które wykorzystały swoje umiejętności kulinarne by ugościć wszystkich, które przybyli na spotkanie.

Serdecznie dziękujemy Pani dr Annie Melkodaj i Starosądeczanom za uświetnienie tej uroczystości, a także Marcinowi Pawlikowi za udostępnienie zdjęć.

 

oprac. K. Biel

fot. Marcin Pawlik

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"