Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Bobrowisko w Starym Sączu oficjalnie otwarte!

Opublikowano: 10 maja, 2018 o 7:36 am   /   przez   /   komentarze (9)

W Starym Sączu powstała kolejna atrakcja turystyczna. W obrębie stawów w widłach Dunajca i Popradu turyści, miłośnicy przyrody i mieszkańcy mogą już bez przeszkód spacerować po pomostach obserwacyjnych o długości ponad 400 m przecinających stawy i z dwóch czatowni podglądać przyrodę.

Niecodzienne konstrukcje jednym przywodzą na myśl zwierzęta wynurzające się z wody, innym statki kosmiczne. Projektantem pomosyu i czatowni jest Wojciech Świątek z limanowskiej pracowni 55 Architekci, a wykonawcą firma BDM Budownictwo Drogi Mosty.

– Oddajemy mieszkańcom i turystom niezagospodarowany dotąd rejon stawów – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej na „Bobrowisku” burmistrz Jacek Lelek. – Wraz z pracownikami Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego doszliśmy do wniosku, że ten bogaty przyrodniczo i unikatowy teren zabezpieczyć przed niekontrolowanym „zadeptywaniem”, przy równoczesnym wykorzystaniu jego walorów przyrodniczych. Inwestycja uzupełni ofertę aktywnego wypoczynku jaką daje nasz kompleks rekreacyjny „Stawy”, a pamiętajmy, że jeszcze w tym roku brzegi Popradu blisko stawów połączy kładka rowerowa w ciągu starosądeckiego odcinka Eurovelo11. Budowa enklawy nie byłaby możliwa bez dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, no i odważnego wykonawcy, który podjął się tego nietypowego zadania. To dawny teren eksploatacji żwiru dziś odrodzony dzięki siłom natury, a dzięki temu projektowi udostępniony miłośnikom przyrody. Nad tym projektem pracowało wiele głów, ale pierwsza myśl, pierwszy pomysł należał do wiceburmistrza Gizickiego.

Na jednej z dwóch czatowni zamontowane są dwie lunety obserwacyjne. Ścieżka wyposażona jest w tablice z opisami charakterystycznych roślin i zwierząt dla tego obszaru. W czatowniach zamontowano także elementy tzw. „edutainmentu” – czyli edukacji poprzez zabawę. W ramach tego wyposażenia zaprojektowano i wykonano dioramy przedstawiające sceny związane z miejscem, w którym dzisiaj jest enklawa przyrodnicza Bobrowisko, a które jeszcze kilka dekad temu było terenem żwirowni. W ramach tego projektu zostały także zakupione stelaże pod gniazda, które przyrodnicy zamontowali w miejscach, gdzie ptaki mają możliwość bezpiecznej opieki nad potomstwem.

Inwestycję wykonaliśmy w dość trudnej formule zaprojektuj i wybuduj, mieliśmy mało czasu, a konieczna była jak najmniejsza ingerencja w przyrodę – przyznaje prezes firmy BDM Paweł Nowak – Główne prace wykonywaliśmy w okresie zimowym. To było dla nas spore wyzwanie, bo inwestycja jest nieszablonowa, ale to było bardzo cenne doświadczenie. Chciałbym podziękować naszym pracownikom, którzy sprostali zadaniu.

– To nowe szczególne miejsce na mapie naszego regionu – nie ma wątpliwości Leszek Zegzda, członek zarządu Województwa Małopolskiego. Mamy w Starym Sączu kolejną, niezwykle udaną i ciekawą inwestycję przyciągającą ludzi w to miejsce, a pamiętajmy, że na tym nie koniec. Czeka na jeszcze jedna duża inwestycja wokół stawów, tym razem prywatna. Będzie to kompleks niezwykle atrakcyjny dla całej Sądecczyzny.

„Bobrowisko”oglądał również Stanisław Pasoń radny wojewódkziegi sejmiku, poniew projekt „Ochrona bioróżnorodności poprzez podglądanie przyrody – kompleksowa ochrona i udostępnienie środowiska przyrodniczego w widłach Dunajca i Popradu” jest dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Wartość całkowita projektu: 1 520 612, 10 PLN dofinansowanie z UE ( RPO Województwa Małopolskiego) 1 292 520, 28 zł.

To fantastyczne miejsce zrodziło się w wielu głowach – podkreśla wiceburmistrz Kazimierz Gizicki. –Enklawa jest warta tego, by pokazać ją szerszemu gronu. Dziękuję przyrodnikom ze starosądeckiego oddziału Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, którzy wspierali nas merytorycznie, wszak chodzi o ochronę przyrody i włożyli ogrom pracy w ten projekt.

 

 

Komentarze

Komentarze (9)

  • 10 maja, 2018 o 8:50 am PiS

    Dlaczego gmina tylko z jednym architektem współpracuje . Dla przypomnienia Wieża widokowa, Biblioteka, Ścieżka w Koronie drzew ?, teraz Bobrowisko. Czy to jest zgodne z prawem i czy o zapytania wysyła się do innych podmiotów.

  • 10 maja, 2018 o 8:52 am Edek

    Oczywiście chłop jest a dlaczego nie została zaproszona Pana Nowogórska, mieszkańcy miasta, VIP

  • 10 maja, 2018 o 1:27 pm STAROSĄDECZANIN

    Piękna rzecz tylko BOBRA nie widziałem!!!
    Jak dalej tak pójdzie i BOBRÓW nie będzie widać to pomysłodawca powinien przebrać się za BOBRA i stać tam aby zwiedzający nie byli zawiedzeni a w szczególności dzieci.

  • 10 maja, 2018 o 1:58 pm anim

    Bo tylko ten rysuje to co ”komuś” chora ambicja w nocy POdpowie !!!

  • 10 maja, 2018 o 2:09 pm severynfrojnd

    Zaczyna się marudzenie, toż to po to jest żeby odpocząć, wyluzować, głowę rozpaloną ochłodzić, na zieleń popatrzeć, moja pani psycholog mówiła, że to uspokaja, twoja PIS też powinna o tym wiedzieć, a mieszkańcy Edek mogą tam spacerować do woli:)

  • 10 maja, 2018 o 2:21 pm estel

    Pewnie dlatego, że jest najlepszy. A ty co? Konkurencja nieudacznik?

  • 11 maja, 2018 o 1:43 pm FAN

    No i jest chłop! Miód malina.

  • 11 maja, 2018 o 3:55 pm aaaaa

    Świetlica w Popowicach to też jego projekt .

  • 3 lipca, 2018 o 2:07 pm japa

    Klasyczny przykład – „pieniądze wyrzucone w błoto”.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"