Polityka, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Budżet Powiatu Nowosądeckiego bez deficytu

Opublikowano: 29 grudnia, 2018 o 11:42 am   /   przez   /   komentarze (0)

Podczas wczorajszej Sesji Rady Powiatu Nowosądeckiego przyjęto proponowany projekt budżetu na rok 2019. Zakłada on dochody na poziomie 146,6 mln zł przy wydatkach rzędu 145,7 mln zł.

Subwencje stanowić będą 42,2 proc. dochodów powiatu. 25,5 proc. z nich to subwencja oświatowa  (37,3 mln zł). Udziały we wpływach z podatku dochodowego wyniosą ponad 38 mln zł, co stanowi 26 proc. dochodów.

Na inwestycje w przyszłorocznym budżecie przeznaczona będzie kwota 29,8 mln zł, co stanowi 20,5 proc. wydatków ogółem. Blisko 13 mln zł pochłoną inwestycje drogowe. Ponad 5 mln zł przeznaczonych zostanie na cele związane z oświatą. W tym przypadku najpoważniejszym zadaniem będzie kontynuacja rozpoczętej w tym roku rozbudowy o halę sportową budynku Liceum Ogólnokształcącego w Starym Sączu.

Całkowita wartość tej inwestycji przekracza pięć milionów złotych – przypomina starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Termin zakończenia budowy zaplanowano na koniec września 2019 roku. Oczekujemy na pozytywną weryfikację złożonego przez nas wniosku o przyznanie dotacji z Ministerstwa Sportu na to zadanie.

Wyraźnie spadło zadłużenie powiatu. W 2015 r. wynosiło ono blisko 67,2 mln zł. W 2019 r.  zamknie się kwotą 58,9 mln zł.

Podczas sesji radni wybrali trzeciego nieetatowego członka Zarządu Powiatu. Została nim Zofia Nika. Pochodzi z Łyczanej, radną jest drugą kadencję. Ma 39-letni staż pracy w zawodzie nauczyciela matematyki. Była m.in. wicedyrektorem Gimnazjum w Korzennej oraz Zespołu Szkół w Korzennej. W poprzedniej kadencji kierowała pracami Komisji Edukacji Rady Powiatu Nowosądeckiego. W obecnej pracuje we wspomnianej komisji, a także Komisji Kultury i Ochrony Dóbr Kultury i Komisji Promocji Powiatu, Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi oraz Współpracy Międzynarodowej.

Podczas sesji starosta Marek Kwiatkowski poinformował radnych o odwołaniu dyrektora Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego Józefa Zygmunta. Wyjaśnił, że nastąpiło ono z powodu poważnego naruszenia obowiązków służbowych, stwierdzonych podczas przeprowadzonej kontroli. 21 grudnia na pełniącą obowiązki dyrektora SPR powołana została Bożena Hudzik – dotychczasowy dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Muszynie.

Starosta wspomniał też m.in. o kontynuowaniu projektu pn. „Likwidacja wyrobów zawierających azbest w Powiecie Nowosądeckim”. Jego wartość przekracza 970 tys. zł, przy dofinansowaniu na poziomie 85 proc. z Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt realizowany jest przez trzy lata, do końca 2020 r. Dotąd w ramach tego przedsięwzięcia przekazano do utylizacji blisko 1730 ton odpadów zawierających azbest.

Podczas sesji w świąteczny nastrój wprowadził radnych zespół Małe Ptoszkowioki, który wystąpił z krótkim koncertem kolęd.

Fot. Paweł Szeliga

 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a