Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Burmistrz Starego Sącza z wizytą w Dunakeszi

Opublikowano: 14 marca, 2016 o 6:16 pm   /   przez   /   komentarze (3)

W piątek 11 marca br. na zaproszenie samorządowych władz partnerskiego miasta Dunakeszi delegacja Starego Sącza z burmistrzem Jackiem Lelkiem gościli na obchodach upamiętniających rocznicę powstania węgierskiego 1848 – 1849.

W patriotycznej uroczystości, która odbyła się w tym dniu przed południem, uczestniczyli mieszkańcy miasta Dunakeszi, władze samorządowe, członkowie organizacji społecznych i politycznych, nauczyciele i młodzież szkolna. Na terenach nad Dunajem została przedstawiona została rekonstrukcja walk o niepodległość Węgier, które stały się częścią Wiosny Ludów. W przedstawionej inscenizacji wzięli też udział (w luźniejszej, zabawowej formie) uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnów państwowych Polski i Węgier. Dla upamiętnienia tego historycznego wydarzenia została przedstawiona historyczna rekonstrukcja walk. Brały w niej udział różne jednostki, które walczyły w powstaniu węgierskim, w tym gwardie konne.  Nie zabrakło również naszych, polskich wojsk (w powstaniu węgierskim wojska polskie i węgierskie walczyły po jednej stronie, przeciwko Cesarstwu Austrii, Księstwu Serbii oraz Rosji).

Szczególną atrakcją dla delegacji z Grodu św. Kingi było zwiedzanie parlamentu w Budapeszcie, położonego nad Dunajem, w dzielnicy Peszt, jednego z największych gmachów parlamentów narodowych na świecie, symbolu stolicy Węgier i całego kraju. Starosądeczan oprowadzał minister węgierskiego rządu Tuzson Bence.

arch UG

Komentarze

Komentarze (3)

  • 14 marca, 2016 o 6:42 pm Daro1

    Węgrzy byli zawsze naszymi przyjaciółmi ,na dobre i na złe ,więc kultywujmy tę przyjażń i integrujmy się z nimi!

  • 14 marca, 2016 o 6:59 pm joke

    Myslalam, ze to krzysztof ziemiec obok burmistrza lelka:)

  • 14 marca, 2016 o 8:39 pm Lach

    Podoba mi się to, że współpraca z Wegrami jest ważnym elementem współpracy z zagranicą. Czekam na jarmark i na wino węgierskie, super trunek.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"