Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Całodobowa apteka w Starym Sączu. Radni na TAK i co dalej?

Opublikowano: 2 stycznia, 2017 o 1:58 pm   /   przez   /   komentarze (9)

30 grudnia 2016 roku Rada Powiatu Nowosądeckiego jednogłośnie przegłosowała i tym samym zaakceptowała uchwałę w sprawie dyżurów aptek ogólnodostępnych w porze nocnej, w niedziele i święta i inne dni wolne od pracy na terenie Gminy Stary Sącz w 2017 roku. Co dalej?

Jak czytamy w uchwaleRozkład godzin i harmonogram pracy aptek na rok 2017 wyznaczono po zasięgnięciu opinii wójtów i burmistrzów gmin z terenu Powiatu Nowosądeckiego oraz Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie. Przygotowując rozkład pracy aptek na terenie Powiatu oraz dyżurów na terenie Krynicy-Zdroju oraz Miasta i Gminy Stary Sącz wzięto pod uwagę rzeczywiste potrzeby ludności, dążąc do optymalnego zaspokojenia oczekiwań społeczności lokalnej.Rozkład dostosowano do bieżących, codziennych potrzeb ludności na powszechne wykonywane przez apteki ogólnodostępne usługi, świadczone w zwykłych warunkach, jak i te nadzwyczajne, szczególne których częstotliwość występowania nie sposób przewidzieć.

Niniejsze działanie podyktowane jest zapotrzebowaniem na tego rodzaju usługi w systemie całodobowym, zgłaszanym przez społeczność lokalną oraz Burmistrza Miasta i Gminy Stary Sącz. W opinii Burmistrza (pisma z dnia 27.09.2016 oraz 13.10.2016) społeczeństwo zamieszkujące w/w obszar jest społeczeństwem starzejącym się (…) Ustalenie dyżurów na tym obszarze będzie również z korzyścią dla innych, blisko położonych gmin, dla których znacząco poprawi się dostęp do usług aptekarskich w porze nocnej, w niedzielę , święta i inne dni wolne od pracy (przykładowo Łącko czy Podegrodzie) Ustala się, że dyżury pełnione będą w cyklu tygodniowym w porze nocnej (od niedzieli do niedzieli) od godziny 20:00 -8:00 z wyjątkiem świąt i innych dni wolnych od pracy kiedy dyżur pełniony będzie przez całą dobę. Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą sądów każdy mieszkaniec powiatu winien mieć zapewnioną dostępność do świadczeń realizowanych przez apteki ogólnodostępne, także w nocy i dni wolne od pracy. Taki zapis ustawy jest konsekwencją roli, jaką ustawodawca przypisał aptekom jako placówkom ochrony zdrowia publicznego (art.86 ust.1) Pełnienie dyżurów nocnych i w dni wolne od pracy wchodzi w zakres ustawowych zadań aptek ogólnodostępnych a do kierownika apteki należy takie zorganizowanie pracy, aby placówka ten obowiązek mogła realizować. Biorąc powyższe podjęcie niniejszej Uchwały Rady Powiatu Nowosądeckiego jest zasadne.

Powyższa uchwała dotyczy także aptek w Krynicy-Zdrojuzgodnie z utrwalonym i od wielu lat przyjętym zwyczajem dyżury w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy w Krynicy-Zdroju pełnią solidarnie wszystkie apteki ogólnodostępne tam działające. Opracowany wykaz jest kontynuacją roku poprzedniego. Dyżury pełnione będą w cyklu tygodniowym w porze nocnej (od piątku do piątku) od godziny 22:00-8:00 z wyjątkiem świąt i innych dni wolnych od pracy, kiedy dyżur pełniony będzie przez całą dobę.

W ciągu 2 tygodni uchwała musi się uprawomocnić i trafić do właścicieli aptek, które mają pełnić dyżury rotacyjnie.

fot. Starostwo Powiatowe

 

 

Komentarze

Komentarze (9)

 • 2 stycznia, 2017 o 6:20 pm Ten co wie

  Żaden problem właściciele koszty dużurów przerzuca na medykamenty za które zaplacą klienci….po to by kilku potrzebujących mogło w nocy kupić „alcazelcer” albo…..prezerwatywy hahaha

 • 2 stycznia, 2017 o 10:18 pm pacjent

  stary sącz to wiocha przychodnia lekarska nieczynna od godz.18 w piątek do godziny 8 w poniedziałek nieczynna , okulista bez kontraktu NFOZ bo się jej nie opłaca , laryngolog prywatnie , kardiolog również.
  Panie burmistrz proszę wybrać się na wycieczkę do ośrodka zdrowia w Podegrodziu i zapytać Panią Wójt
  jak ona to organizuje.

 • 2 stycznia, 2017 o 10:41 pm Anonim

  Przepraszam bardzo, ale gdy wracałam z pogotowia w nocy z wysoką gorączką nie miałam gdzie kupić leków na jej zbicie. W niedziele też ciężko. Jest wiele przypadków, których takim ignorantom nie życzę.. jeśli jedyny problem jaki widzisz to prezerwatywy, które można kupić gdzie indziej. Leki na serce? Wziewy? Insulina? Kupisz w monopolowym albo na stacji paliw?

 • 2 stycznia, 2017 o 10:43 pm Anonimowa

  Wszystko to prywatne usługi! Zgroza. Poszłam do lekarza rodzinnego pół żywa, diagnoza? Nic mi nie jest, 2 dni później byłam na pogotowiu ..

 • 2 stycznia, 2017 o 10:55 pm Wyborca PiSiu

  Służba zdrowia powinna być całkowicie prywatna wtedy nie było by żadnych kolejek do lekarzy. Z porady lekarza korzystali by rzeczywiście chorzy a nie ….chorzy na katar i symulanci po L4. Nie ma państwowych restauracji a nikt nie chodzi głodny i nie ma problemu z restauracjami w Starym Saczu. Sprywatyzować natychmiast służbę zdrowia !

 • 4 stycznia, 2017 o 10:35 am Rozsądek

  APTEKA powinna być otwarta w Rytrze przy lekarzu. TYLKO TO MA SENS. Ja na pewno nie będę jeżdżić po nocy w poszukiwaniu apteki tylko po to by wracać z powrotem bo nie mieli leków z recepty.

 • 4 stycznia, 2017 o 10:41 am obcy

  TEN CO WIE to na pewno nie pójdzie do apteki po prezerwatywy bo i tak nie ma na co ich założyć,dlatego nie martw się kto będzie chodził do apteki.

 • 4 stycznia, 2017 o 11:09 am wa

  Masz rację ja byłem wczoraj w Rytrze lekarz wypisał receptę pojechałem do Nowego Sącza na ul. Śniadeckich i przepisanego leku nie było,a przejechałem prawie 40 km. w nocy.

 • 5 stycznia, 2017 o 12:34 pm Anonim

  W starym sączu będzie 7 aptek a ilu będzie lekarzy dyżurowało na NFZ —- oczywiście???????????????? jeżeli żaden to po co ta apteka ?burmistrzowi ?…….punkty do wyborów ? ludzie ! nie dajcie się wpuszczać w maliny !!!

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"