Wydarzenia

Całodobowa opieka lekarska w Starym Sączu?

Opublikowano: 13 lutego, 2015 o 5:33 pm   /   przez   /   komentarze (9)

13 lutego w piątek w sali Obrad Urzędu Miejskiego w Starym Sączu obradowała Komisja Zdrowia w składzie:Elżbieta Łomnicka – przewodniczący, Marianna Trzebuniak – wiceprzewodniczący, Mirosław Garbacz, Sławomir Szczepaniak, Jan Janczak, Beata Wenecka-Lipka i Grzegorz Faron.

Na zebranie zaproszona została lek.med Beata Lewicka -Kowalik – prezes Starosądeckiego Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Eskulap”.W związku iż obrady Komisji są ogólnodostępne na zebraniu pojawił się także lek.med Grzegorz Paleczek (współwłaściciel NZOZ Starosądeckie Centrum Medyczne) oraz Stefan Kamiński (jeden z Kandydatów na Przewodniczącego Osiedla Południe, mieszkaniec Starego Sącza)

Z powodu innych zobowiązań zawodowych na posiedzeniu nie pojawili się: Burmistrz Jacek Lelek oraz Zastępca Kazimierz Gizicki.

Podstawowa opieka zdrowotna jest zadaniem publicznym o znaczeniu lokalnym leżącym w gestii samorządu gminnego. Ochrona zdrowia jest tak pojemnym i szerokim pojęciem, że mieści się w nim podstawowa, nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Konstytucja w art.68 ust.2 nakłada na władze publiczne, w tym i na samorząd terytorialny obowiązek zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Podstawowa Opieka Zdrowotna w Starym Sączu, którą realizuje SNZOZ „Eskulap” spełnia swoje zadanie. Pacjenci są przyjmowani na bieżąco, a lekarze – jak zapewniła na posiedzeniu Komisji lek.med Beata Lewicka-Kowalik – posiadają certyfikaty oraz przechodzą szkolenia podnoszące kwalifikacje. Wnioskować to należy z braku jakichkolwiek interpelacji czy skarg kierowanych pod adresem Przychodni, Burmistrza czy Komisji Zdrowia Rady Miejskiej.

Dlatego też głównym tematem nad którym debatowała Komisja jest całodobowa opieka zdrowotna, a właściwie jej brak.

Stefan Kamiński przypomniał dr Beacie Lewickiej-Kowalik, że sporządzając notę w 2003 roku w sprawie przekształcania SPOZ w NZOZ Eskulap zobowiązała się do prowadzenia w nim całodobowej opieki zdrowotnej, która dotychczas w Ośrodku istniała ( zdjęcia noty poniżej)

Jak udało nam się ustalić dr Lewicka-Kowalik nie złożyła wniosku w ramach konkursu ofert do NFZ na całodobową opiekę. Składała je natomiast krakowska firma AO z siedzibą w Rytrze i bezkonkurencyjnie wygrała.

Lek.med Lewicka-Kowalik podała przyczynę takiej decyzji:

Cała praktyka opieki całodobowej została przejęta przez NFZ w Krakowie i to oni podejmują kluczowe decyzje. Chcąc założyć taką opiekę całodobową to trzeba mieć bazę. Opieka całodobowa która dawniej funkcjonowała, obecnie nie spełniałaby żadnych standardów. W tej chwili wymogi NFZ są tak wysokie że nie jesteśmy w stanie wystartować do konkursu. Brak warunków lokalowych wyklucza nas z możliwości ubiegania się o taką praktykę. Kolejnym problemem jest brak specjalistów. W każdej takiej placówce dodatkowo musi być pediatra. Niestety od lat nikt nie kształci się w tym kierunku.

Trudno jest wnioskować czy takie warunki „Eskulap” spełnia, ponieważ nie złożył odpowiedniego wniosku do konkursu ofert. Wiemy tylko tyle że opieką całodobową lek Kowalik nie jest zainteresowana.

Lek. med. Beata Lewicka -Kowalik zasugerowała że jest kilka budynków na terenie Gminy które mogą zostać zaadaptowane na całonocną i świąteczną opiekę. Nie ma możliwości wykorzystania gabinetów „Eskulap” na takie praktyki. Drogi sprzęt specjalistyczny i akta osobowe wszystkich pacjentów nie mogą być „ogólnodostępne” dla lekarzy z opieki całodobowej. Rozwiązania techniczne budynku a więc brak gabinetów nie pozwalają na usytuowanie całodobowej opieki medycznej w SNZOS Eskulap – podsumowała lek. Kowalik

Oczywiście padło pytanie- dlaczego Eskulap (notabene korzystając z budynku gminnego) nie opuści tych pomieszczeń i sam nie zaadaptuje innego lokalu na terenie Gminy? Wracamy jednak do punktu wyjścia. Samorząd gminny odpowiedzialny jest za zapewnienie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, więc to w gestii Urzędu byłoby wyremontowanie i udostępnienie kolejnego lokalu.

W Starosądeckim Ośrodku Zdrowia (budynku, którego własnością jest Gmina) działa: SNZOZ „Eskulap” zapewniający podstawową opiekę zdrowotną, NZOZ Starosądeckie Centrum Medyczne B.G Paleczek (Poradnia Laryngologiczna -NFZ, Ginekologiczna-NFZ i Okulistyczna), NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego Lekarz Pałka Katarzyna, NZOZ ReHan ( Rehabilitacja), Laboratorium Analityczne NZOZ mgr Henning, SPZOZ Sądeckie Pogotowie Ratunkowe, Grupowa Praktyka Pielęgniarek Vita oraz prywatne gabinety: lek stomatolog Kurzeja, lek laryngolog Bielak, lek Silezin (Gabinet Medycyny Pracy) , lek kardiolog Cabala ( z Krynicy Zdroju), lek kardiolog Deja (Stary Sącz)

Tak naprawdę to nie wiemy czy możemy mówić o jakimkolwiek problemie służby zdrowia czy całodobowej opieki w Starym Sączu. Ani do Urzędu Miejskiego ani do Komisji Zdrowia Rady Miejskiej ani do delegatury NFZ w Nowym Sączu nie wpłynęły żadne skargi ani interpelacje mieszkańców. „Chodzą słuchy” to za mało aby problem zdrowotny urósł do rangi debaty!

Czy komukolwiek przeszkadza brak całodobowej opieki medycznej? Nie wiem.  Na posiedzeniu mogliśmy dobitnie wsłuchać się w głosy Radnych oraz Stefana Kamińskiego, których obecna sytuacja służby zdrowia nie zadowala! W imieniu mieszkańców interpelował Radny Grzegorz Faron, któremu żadne bolączki mieszkańców nie są obojętne. Reaguje i przedstawia wszystkie problemy z jakimi borykają się mieszkańcy.Radny Jan Janczak wtórował!

My drążąc temat uzyskaliśmy obietnicę od Komisji Zdrowia Rady Miejskiej że temat całodobowej opieki zdrowotnej jest otwarty i z  pewnością nie przejdzie bez echa. Trzymamy więc za słowo a do sprawy wrócimy!

Apelujemy z tego miejsca do wszystkich mieszkańców o większe zaangażowanie w sprawy, które dotykają nas bezpośrednio.

Możecie skorzystać także z naszej Redakcji, Przysyłajcie listy na adres kontakt@starosadeckie.info My na pewno zainterweniujemy i pomożemy.

Problem całodobowej opieki medycznej w Starym Sączu pozostawiamy WAM! Czekamy na listy i komentarze!

Wkrótce na naszym portalu – Walczymy o lekarzy specjalistów w ramach NFZ! (to kolejny temat dzisiejszej debaty)

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione

 

 

Komentarze

Komentarze (9)

 • 13 lutego, 2015 o 5:55 pm starosadeczanin

  a może to brak chęci i dobrej woli ??

 • 13 lutego, 2015 o 8:06 pm Starosądeczanin

  Nie ma żadnych lekarzy specjalistów z podpisaną umową NFZ, mieszkańcy St.Sącza muszą jeżdzić po ościennych gminach aby dostać sie do specjalisty, gdzie jest reumatolog, ortopeda , dermatolog, gastrolog , kardiolog, laryngolog itd. i okulistę z prawdziwego zdarzenia .

 • 13 lutego, 2015 o 8:16 pm Admin

  Wkrótce ukaże się kolejny artykuł nt specjalistów!

 • 13 lutego, 2015 o 9:40 pm yola

  Pani dr nie chce się zabiegać o składanie wniosków i całodobową opiekę. Po co mają się starać. Ciepłą posadkę już mają, wszystkie lekarki już na emeryturze…luz blues…
  To nie to samo co Pani Ania z rehabilitacji. Młoda krew! Starała się chyba 2 lata i osiągnęła swój cel, wywalczyła kontrakt i mimo przeciwności losu przyjmuje w ramach NFZ.
  Eh…wysadzić w kosmos cały ośrodek.

 • 13 lutego, 2015 o 9:41 pm ha

  Burmistrzów nie było!..czemu mnie to nie dziwi…gorący temat to unikają szumu i mediów

 • 13 lutego, 2015 o 9:47 pm Itak

  Brawo Panie Kamiński! Nie wpuścili drzwiami to wejdzie Pan oknem! Nie chcieli Pana na Osiedlu, nieważne, niech Pan się nie poddaje i dalej dąży do celu!

 • 13 lutego, 2015 o 9:51 pm Geroge Clooney

  Jedyny porządny Radny w tej całej Radzie! Panie Grzegorzu oby tak dalej! Jak to mówią, kiedy wejdziesz między wrony…ale nie w Pana przypadku! Zawalczy o swoje i tak ma być

 • 13 lutego, 2015 o 10:13 pm elo

  Bardzo dobrze że jesteście – starosądeckie.info, może w końcu cos się ruszy na tych posiedzeniach, bo tylko siedzą i przytakują

 • 17 lutego, 2015 o 2:16 pm grybowianin

  Pan Kamiński ma całkowitą rację ! Wykurzyć w kosmos starosądecka opieke zdrowia i zatrudnić nowych i młodych -zwłaszcza pediatrów. Pani Kowalik się zobowiązała (podpisała się osobiście) i jakoś nie dotrzymała obietnic! DO SĄDU!

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"