Kultura, Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Cudowna MOC BUKIETÓW Matki Boskiej Zielnej. ZDJĘCIA

Opublikowano: 16 sierpnia, 2020 o 10:20 am   /   przez   /   komentarze (0)

Zioła, kwiaty, zboża, warzywa i owoce – to właśnie te rośliny pochodzące z lasów, łąk i ogrodów powinny znaleźć się w bukietach i wiązankach przynoszonych do kościoła z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywanego również świętem Matki Boskiej Zielnej.

Według starego zwyczaju 15 sierpnia, na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi, czyli Święto Matki Boskiej Zielnej, kobiety przygotowywały wiązanki z ziół, kwiatów i owoców. Następnie bukiety święcono w kościele. Bukiety te zasuszano, rośliny wykorzystywano jako lekarstwa. Wierzono też, że bukiety chronią przed nawałnicami i burzami.Święcąc bukiety zaznaczano szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca. Ten polski zwyczaj przypomina starszym i uczy młodych, że na łąkach i w ogrodach rosną rozmaite zioła, które stosować można jako przyprawy w kuchni, oraz w ziołolecznictwie.

W Starym Sączu tradycja jest podtrzymywana w ramach akcji „Cudowna Moc Bukietów”. Od sześciu lat w Klasztorze Sióstr Klarysek odbywa się konkurs na najpiękniejsze wiązanki. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa konkurs przeniósł się do sieci. Zasypaliście naszą Redakcję zdjęciami i za to jesteśmy Wam wdzięczni.

Wszystkich, którzy odnajdą swoje zdjęcia w poniższej galerii proszeni są o przybycie w dniu jutrzejszym (17 sierpnia) do ogrodów starosądeckiej biblioteki. Odbiór nagród odbędzie się indywidualnie od godziny 16:00 -18:00 w ogrodach Starosądeckiej Biblioteki i tym samym biurze Gniazda (Stary Sącz, ulica Mickiewicza 33). 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a