Wydarzenia

Dobro dawcy najważniejsze czyli akcja oddawania krwi w Starym Sączu

Opublikowano: 6 grudnia, 2015 o 3:30 pm   /   przez   /   komentarze (5)

Dzisiaj w Starym Sączu odbyła się kolejna mikołajkowa akcja oddawania krwi zorganizowana przez Starosądecki Klub Honorowych Dawców Krwi PCK.  Zanim jednak ją podsumujemy…słów kilka o tym jak dobro dawcy najważniejsze!

Oprócz „weteranów krwiodawstwa” spotkaliśmy dzisiaj nowicjuszy, którzy zamierzali rozpocząć swoją przygodę z krwiodawstwem. Niestety nie wszystkim się się powiodło, bo oddanie krwi to nie taka prosta sprawa.

Dobro dawcy jest najważniejsze -mówi naszemu portalowi Celina Pancerz, koordynator akcji – w pierwszej kolejności dbamy o zdrowie dawców a potem pomagamy.

Jak wygląda taka akcja oddawania krwi?

Zanim przystąpimy do oddania krwi, musimy przejść niezłe „sito”. Najpierw rejestracja.W tym celu musisz mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja ubezpieczeniowa, legitymacja szkolna lub studencka). Rejestracja dawcy odbywa się w systemie komputerowym, w który wpisane są Twoje dane osobowe, PESEL i numer donacji, któremu odpowiada kod kreskowy, pojawiający się na wszystkich próbkach i pojemnikach z Twoją krwią, ponieważ w krwiodawstwie obowiązuje zasada anonimowości. Następnie kwestionariusz w którym trzeba sumiennie odpowiedzieć na szereg zasadniczych pytań. Nie należy bagatelizować żadnego z nich np. dotyczącego przyjmowania leków obniżających ciśnienie krwi, czy środków uspakajających. Potem pielęgniarka pobierze próbki Twojej krwi, w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych a na końcu  czeka Cię spotkanie z lekarzem, który dysponuje już wynikami badań wstępnych, ma do dyspozycji wypełniony przez Ciebie kwestionariusz dawcy i przeprowadzi z Tobą wywiad na temat stanu Twojego zdrowia. Z nim należy podzielić się wszelkimi wątpliwościami, jakie mogą się pojawić w trakcie wypełniania kwestionariusza. Lekarz ostatecznie zdecyduje o tym, czy możesz oddać krew czy nie.

Cierpliwi Starosądeczanie czekali w kolejce do poszczególnych punktów. Każdy z nadzieją, że ich krew może uratować życie. Niestety 9 osobom się nie udało. Czasem „bagatelnie” wyglądająca opryszczka, czy podniesiony puls przekreślił te nadzieje. Rozczarowanie na ich twarzach dało nam do myślenia, że te kilka osób przyszło tutaj z własnej woli, że to nie tylko „moda” na bycie honorowym krwiodawcą, że chcieli pomóc. I chociaż dzisiaj się nie udało to powrócą!

Na Starosądeczan zawsze możemy liczyć –dodaje koordynator Celina Pancerz – akcje oddawania krwi organizowane są dwa razy do roku i zawsze spotykają się z bardzo dużym odzewem. Starosądeczanie dzielnie nas wspierają. Każdy kto czuje się zdrowy, ma ukończone 18 lat i kto nie zażywa żadnych leków może nas odwiedzić podczas takich akcji bądź od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-13:00 w Nowym Sączu na Kazimierza Wielkiego 9a, gdzie można oddać ten bezcenny dar.

To, że ktoś przychodzi i się rejestruje, nie oznacza, że odda krew –kontynuuje Celina Pancerzmamy rygorystyczne przepisy i dbamy o bezpieczeństwo najpierw dawcy. Lekarz podejmuje ostateczną decyzję i czasem się zdarzy dyskwalifikacja czasowa, ale to wszystko w trosce o dobro dawców. Lekarz nie może mieć żadnych zastrzeżeń co do stanu zdrowia. Nie ma taryfy ulgowej.Bezpieczeństwo najważniejsze. Wierzymy, że osoby którym się dzisiaj nie udało to wrócą do nas. 

 

 

 

Komentarze

Komentarze (5)

 • 6 grudnia, 2015 o 4:12 pm Robert J

  Bardzo dziękujemy

 • 6 grudnia, 2015 o 11:41 pm lelia

  pięknie:))))

 • 7 grudnia, 2015 o 12:35 am Anonim

  Brawo.pieknie napisane.Szacunek dla tych co byli i oddali krew oraz dla tych co nie mogli. Brawo

 • 7 grudnia, 2015 o 12:36 am Anonim

  Tak trzymac!!!piekna inicjatywa. Wspaniale

 • 7 grudnia, 2015 o 12:38 am on

  Gratulacje. Tak trzymac.Panie pobierajace krew wspaniałe !!!!! Cudowna „obsługa” jeśli moge sie tak wyrazic 😉

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"