Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Dorota Florek wygrała indeks na dowolną uczelnię

Opublikowano: 20 czerwca, 2017 o 11:52 am   /   przez   /   komentarze (2)

Dorota Florek, uczennica III klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu została laureatką Ogólnopolskiego Finału XLIII Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Małopolskę reprezentowała tam trzyosobowa drużyna ze starosądeckiej placówki. Prócz Doroty Florek tworzyli ją Faustyna Wiatr i Stanisław Job. Oboje wywalczyli tytuł finalisty.

W pierwszym dniu olimpiady w części testowej uczniowie musieli się wykazać wiedzą z zakresu prawa własności przemysłowej i historii wynalazków. W drugim dniu rywalizacji rozwiązywali cztery zadania praktyczne, polegające na sporządzeniu opisu projektu wynalazczego. Musieli też udowodnić, że potrafią stosować przepisy prawa własności przemysłowej. W trzecim dniu dziesiątka laureatów walczyła o zwycięstwo. Dorota Florek zajęła czwarte miejsce i z tytułem laureata może wybrać indeks na dowolną uczelnię w Polsce. Pochodzi z Obidzy i była kapitanem drużyny okręgu Małopolska.

Udział w olimpiadzie poszerzył moją wiedzę w zakresie historii wynalazków i zwiększył moje zainteresowanie prawem patentowym, z którego istnienia wcześniej nie zdawałam sobie nawet sprawy – mówi Dorota Florek. – Dzięki przygotowaniom do olimpiady zrozumiałam mechanizm postępowania z wynalazkami czy znakami towarowymi, co być może okaże się przydatne w przyszłości.

Dorota Florek przyznaje, że nie spodziewała się, iż uda jej się zajść tak wysoko i osiągnąć tak dobry wynik.

Udział w olimpiadzie pozwolił mi przezwyciężyć słabości, takie jak stres. Pokazałam też nie tylko innym, ale też sobie, na co mnie stać – dodaje.

Sam wyjazd niósł z sobą nie tylko olimpijskie emocje. Był także wspaniałą okazją do poznania okolic Ostrowca Świętokrzyskiego. Uczestnicy zwiedzali m.in. Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, podziemne trasy Krzemionek Opatowskich, szlak JuraPark oraz ZOO Safari w Bałtowie.

Fot. Archiwum szkoły/Starostwo Powiatowe

Komentarze

Komentarze (2)

  • 20 czerwca, 2017 o 3:04 pm Anonim

    Super, gratulacje

  • 21 czerwca, 2017 o 5:46 am Ryszard Hubisz - Z-ca Prezesa WKTiR w Krakowie

    Chciałem pogratulować w imieniu WKTiR w Krakowie, wieloletniego organizatora finałów okręgowych w naszym województwie.
    To bardzo cieszy!

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a