Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Drogowy dobry rok

Opublikowano: 23 listopada, 2021 o 7:57 am   /   przez   /   komentarze (0)

Remontujemy drogi w niemal każdym sołectwie – zaznacza Kazimierz Gizicki, zastępca burmistrza Starego Sącza. – W Barcicach, Przysietnicy, Gaboniu Praczce, Myślcu, Łazach Biegonickich, Woli Kroguleckiej, Moszczenicy Wyżnej i Moszczenicy Niżnej oraz w Starym Sączu. To są remonty mniejsze i większe jak w przypadku Pasów Leśnych czy ul. Źródlanej, ale wszystkie poprawią bezpieczeństwo i podniosą komfort jazdy.

To jest infrastruktura drogowa, którą mamy teraz, te odcinki wchodzą w ponad 200 km dróg do utrzymania, ale będziemy tez budować zupełnie nowe odcinki. Kluczowa dla rozwoju miasta jest tzw. „mała obwodnica”, na którą właśnie udało się pozyskać dofinansowanie.

Pod koniec października na spotkaniu samorządowców z Wojewodą Małopolskim Łukaszem Kmitą i wicewojewodą Józefem Leśniakiem burmistrz Jacek Lelek odebrał symboliczną promesę na 9,5 mln zł. Promesa była symboliczna, ale rządowe wsparcie będzie jak najbardziej realne i przeznaczone na strategiczne rozwiązania komunikacyjne, wspomnianą małą obwodnicę Starego Sącza.

Pieniądze będą przeznaczone na kontynuację budowy ulicy Kardynała Wyszyńskiego i modernizację ulicy Podegrodzkiej. Nowa droga to będzie oczywiście inwestycja kompletna– dwa ronda, oświetlenie, ścieżka rowerowa, chodniki, miejsca parkingowe i most na Moszczeniczance.

To inwestycja naprawdę strategiczna dla dalszego rozwoju miasta – nie ukrywa satysfakcji burmistrz Jacek Lelek. –Dzięki kolejnemu odcinkowi Wyszyńskiego połączymy Strefę Aktywności Gospodarczej z powstającym właśnie osiedlem wielorodzinnym i osiedlem Słonecznym, a dodatkowo otworzymy nowe obszary pod działalność gospodarczą i uzyskamy małą obwodnicę, która wyprowadzi ruch z zabytkowej części miasta.

Wymienione inwestycje nie wyczerpują listy prac drogowych prowadzonych w tym roku. By mała obwodnica miała sens, musiało powstać rondo w drodze wojewódzkiej i droga w Strefie Aktywności Gospodarczej. To największa i najkosztowniejsza budowa w tym roku. Wraz z drogą powstała kompletna infrastruktura: system kanalizacji i odwodnienia, ścieżka rowerowa, chodnik, system odwodnienia powierzchniowego (rowy, przepusty) oraz oświetlenie ronda, drogi gminnej i przejść dla pieszych. Zadanie było warte ponad 5 mln zł; 85% tej sumy Gmina Stary Sącz pozyskała ze środków zewnętrznych konkretnie z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020. Inne ważne inwestycje to kompleksowy remont ul. Akacjowej w Starym Sączu, drogi Myślec – Żeleźnikowa Wielka i drogi Gaboń – Sopatowiec czy nawierzchnia w Mostkach odtworzona po budowie kanalizacji.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a