Info z urzędu, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Droższa woda w Starym Sączu. Radni zdecydowali, że gmina dopłaci!

Opublikowano: Maj 28, 2018 o 10:21 pm   /   przez   /   komentarze (28)

Woda i odbiór ścieków w Starym Sączu drożeją! Na dzisiejszej sesji radni zdecydowali, że miasto dopłaci do zbiorowej taryfy, więc przysłowiowy Kowalski uniknie podwyżek. Dotychczas to rada gminy decydowała o taryfach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków. Od początku tego roku urzędem regulującym taryfy jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. 

Każde przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne jest zobowiązane do złożenia nowych taryf, które będą obowiązywały przez trzy najbliższe lata do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Propozycja nowych taryf, która wyszła od Sądeckich Wodociągów została zaakceptowana przez Polskie Wody, stąd kolejna podwyżka. Teraz Nowy Sącz, Stary Sącz, Kamionka Wielka, Nawojowa, Korzenna, częściowo Łącko, Chełmiec i Grybów, będą dopłacać do końca 2018 roku mieszkańcom do wspomnianych taryf, tak, aby nie odczuli skutków tej podwyżki.

Posłuchaj burmistrza Jacka Lelka:

 

Dopłata za dostarczanie wody oraz odbiór ścieków jaką przegłosowali radni będzie obowiązywała od 1 czerwca do 31 grudnia br. Dopłata wyniesie:

WODA:

 • 2,01 zł brutto (1,86 zł. netto) do każdego metra sześciennego dostarczonej wody,
 • 0,43 zł. brutto (0,40 zł. netto) do opłaty abonamentowej na odbiorcę korzystającego z urządzeń wodociągowych.

ŚCIEKI

 • 2,86 zł brutto (2,65 zł netto) do każdego odebranego metra sześciennego ścieków,
 • 0,79 zł brutto (0,73 zł netto) do opłaty abonamentowej na odbiorcę korzystającego z urządzeń kanalizacyjnych.

Obecnie za metr sześcienny starosądeczanie płacą już 5,65 zł brutto a za odprowadzenie ścieków – 5,64 zł brutto. Tak naprawdę metr sześcienny wody kosztuje już 7,46 zł brutto a odprowadzenie ścieków 8,31 zł brutto. Gmina jednak dopłacała 1,81 zł do każdego metra sześciennego wody i 0,43 zł do opłaty abonamentowej oraz 2,67 zł do każdego odebranego metra sześciennego ścieków i 0,79 zł do opłaty abonamentowej. Teraz dopłacać będzie jeszcze więcej.

W 2017 roku Gmina Stary Sącz dopłaciła do taryf za wodę i ścieki 1 milion 196 tysięcy złotych. 

 

 

Komentarze

Komentarze (28)

 • Maj 28, 2018 o 10:55 pm Józek z potoka

  Państwowe Gospodarstwo Wodne jak Państwowe gospodarstwo rolne, skończy tak samo jak PGRy, nie od razu ale wspomnicie moje słowa, a teraz scenariusz: chore dopłaty się skończą, woda będzie bardzo droga, ludzie bedą szukać alternatywy(studnie,mniejsze spółki wodne itp.) oczywiście „ państwo” będzie im przeszkadzać jak tylko się da, spadnie odbiór wody z PGW, spadną dochody PGW, cena jeszcze pójdzie w górę aby nadrobić spadki odbioru, wiec odbiór jeszcze spadnie, PGW dostanie dotacje/kredyty ale to pomoże tylko na chwilę i kaput. Jaki sens ma dopłacanie do wody, poza kalendarzem wyborczym?
  Jak mawiał hrabia Aleksander Fredro „socjalizm każdemu nosa utrze, bogatym jutro, a biednym pojutrze”

 • Maj 29, 2018 o 7:53 am PiS

  Wody Polskie powstały za rządów PiS i to one zatwierdzają taryfę wodno – kanalizacyjną. Kolejne urząd, który podnosi ceny a gmina musi zdecydować, czy z podatków dopłacić czy nie. Jesli nie wyrazi zgody to mieszkańcy odczują decyzję Wod Polskich po kieszeni.

 • Maj 29, 2018 o 8:05 am Br

  To już kolejna, chyba trzecia podwyżka wody w ciągu ostatnich 3 lat i to nie mała.

 • Maj 29, 2018 o 10:55 am Ondrycz

  Józiu dobrze piszesz masz wiele racji,ale największym bandyctwem była likwidacja naszych oczyszczalni i uzależnienie się od monopolisty z Sącza. A woda będzie mega droga dopóki towarzysze z ratusza utrzymywać się z wodociągów. Józek na radnego

 • Maj 29, 2018 o 11:27 am Józek z potoka

  Likwidacja o której piszesz jest analogiczna do odbierania ziemi „obszarnikom” i „kułakom” aby stworzyć PGRy czyli „dobro wspólne” czyli niczyje. A odbieranie ludziom w podatkach i dopłacanie do wody to szczyt chamstwa i propagandy, im wcześniej ludzie zapłacą pradziwą cenę z PGW tym szybciej zaczną kombinować, kopać studnie, łapać źródła i tworzyć spółki wodne, i tym szybciej ten paskudny państwowy potwór zdechnie.
  I tu książkowy przykład jak socjalizm działa na korzyść bogatych, biedny będzie oszczędzał wodę, zużyje mniej i gmina dopłaci za niego np.50 zł a bogaty zużyje w jakuzzi 5 razy tyle wody i gmina dopłaci mu do wygody 250 zł.

 • Maj 29, 2018 o 11:47 am J L

  Oczyszczalnie tak ale także wodociągi ; ujęcie wody u nas , zbiornik wyrównawczy też u nas i teraz wodę musimy kupować i za taką cenę ! Co to za łaskę robi gmina że dopłaca jak dopłaca przecież naszymi pieniędzmi ……urzędasy nie wypracowali tych pieniędzy.

 • Maj 29, 2018 o 11:59 am JJJJJJ

  Dlaczego jak jest jakaś podwyżka lub durna decyzja to na pierwszym planie pokazywani są z podniesionymi rękami ci dwaj geniusze tzn.bob budowniczy i ten drugi ….czyżby to oni są najważniejsi przy takich decyzjach ??

 • Maj 29, 2018 o 1:56 pm z pisu

  A po nowym roku podatki w górę i zapłacimy za tą wode więcej.

 • Maj 29, 2018 o 2:28 pm Mietek

  Dlaczego Rada zagłosowała za dopłatą. Niech mieszkańcy miasta ponoszą koszty decyzji Wod Polskich w Warszawie, które zatwierdziły taryfy!!!

 • Maj 29, 2018 o 2:42 pm Wojciech

  No właśnie dość, że podjęli uchwałę w sprawie dopłat to jeszcze żle. Ciekawy jestem czy ci co piszą płacą za wywożenie szamba ze swojej posesji!!!

 • Maj 29, 2018 o 3:21 pm hmm

  Nie, bo przecież już od lat na terenie miasta jest kanalizacja.

 • Maj 29, 2018 o 5:49 pm Ika

  To jest po prostu ,,ha…two !!. robią co chcą – kto to widział żeby Stary Sącz płacił taką cenę za wodę ?? Przecież mieliśmy wodę , to lepiej było oddać N .Saczowi tak rządzi nasza Elita.. tak nas wszystkich,, wyportkuja ” że pójdziemy z torbami. Jozek ma słuszną rację.Co nam gmina dopłaca ? A nasze pieniądze!! To co !! nie liczą się ??. Samych Geniuszów mamy w naszej gminie co rządzą między sobą…

 • Maj 29, 2018 o 8:20 pm maja

  Dla osób które czytają w obcych językach. Proszę poszukać ile płaci się za granicą : w Niemczech, we Francji, w Belgii. Tyle samo lub mniej (patrz zarobki w tej części Europy i koszt pracy!!) W Polsce jest zmowa cenowa monopolistów! Gdzie jest rzecznik praw konsumenta ?

 • Maj 30, 2018 o 6:57 am E TAM BEDZIE LEPIEJ

  Do Józka Z Potoka i Ondrycza czeba tez ludziom powiedziec ze instytucja która została powołana przez PiS NA KONIEC ROKU 2017 POD NAZWĄ POLSKIE WODY bedą zakładac liczniki wody na prywatnych studniach narzazie tym co mają zużycie wody pow 4 m 3 na dobe a pózniej kazdemu bo nasze jest do 30 cm pod zziemia reszta skarbu panstwa pozdrawiam towarzyszy z PiS

 • Maj 30, 2018 o 9:37 am STAROSĄDECZANIN

  Za to co zrobili z nami w zakresie wody i ścieków osoby za to odpowiedzialne powinni SIEDZIEĆ w pierdlu do końca życia!!!! Gadanie i udowadnianie, że to się bardziej opłaca niż utrzymywanie oczyszczalni i ujęcia wody jest po prostu … (nie chcę użyć wulgarnych słów ale by pasowało) opowiadaniem bajek dla idiotów bo za takich nas cały czas Rządzący mają!!! Najmądrzejsi z mądrych wsadzili nas w takie bagno, że tylko płakać…. a miało być tak dobrze i tanio!!!

 • Maj 30, 2018 o 12:39 pm ira

  bez sensu najpierw wyprzedali udziały póżniej zlikwidowali naszą oczyszczalnie i spółke wodociągową a teraz płacą taką kase na prawde nikt nie mysli przyszłościowo i logocznie szkoda tylko że widzi to każdy oprócz tych rządzących

 • Maj 30, 2018 o 1:08 pm egonix

  Wiekszych bzdur dawno nie czytałem. Sprawdz sobie na cenywodypl ile w Polsce się placi za wodę. Jesteśmy grubo poniżej średniej. Dobrze, ze gminą rządzą ludzie mający rozum, anie tacy jak ty.

 • Maj 30, 2018 o 1:45 pm znafca

  Mylisz się starosądeczaninie, mała spółeczka i lokalny wodociąg generują o wiele większe koszty. Płaciłbyś może nawet po kilkanaście złotych za metr. A do kogo lokalna spółeczka by przyszła jakby był potrzebny duży remont? Do gminy. I wtedy jakie pieniądze wydałaby gmina na wodociąg w Gaboniu albo kanał w Starym Sączu? Wspólne, czyli też mieszkańców Łazów Barcic Popowic itp itd.

 • Maj 30, 2018 o 2:28 pm STAROSĄDECZANIN

  EGONIX no właśnie poczytaj sobie dobrze a później pisz pierdoły!!!
  Ewentualnie naucz się czytać!!!
  Pod kreską to jest twój człowieku rozum i wiedza w tym temacie!!!

 • Maj 30, 2018 o 11:19 pm STAROSĄDECZANIN

  No i co geniusze EGONIX i ZNAWCA czytaliście artykuł o Chełmcu??? Tam się obniża cenę za wodę i ścieki!!! A dlatego, że nie zostali sprzedani przez włodarzy Sądeckim Wodociągom!!!!
  Co głupio teraz???

 • Maj 31, 2018 o 8:02 am swiadomy

  Głupi to ty jesteś. Tam się finansuje wodę z przychodów z podatków od największych firm w Polsce, które tam się mieszczą. Minus pokrywa się podatkami a głupie ludzie wierzą, że to sprawne zarządzanie. Tyle, że kto ma wgląd do tego wie, reszta wierzy w banialuki .

 • Maj 31, 2018 o 8:08 am ekonomista

  Sporo o tym czytałem i słyszałem . Jeśli już to najpierw zlikwidowali kule u nogi jaka była stara oczyszczalnia, a o wiele pozniej sprzedali udziały , za cenę za którą budują teraz wodociąg i kanał geniuszu. Zadna spółka komunalna nie przynosi zysków, więc z udziałów nic bo dywidendy i tak nie ma z tego, a ze sprzedazy jest kasa na budowę kanalizacji. Sprzedaż poszła nie w prywatne rece tylko do jakiegoś panstwowego funduszu pomocowego (skarb panstwa) i w każdej chwili można je odkupić. To był swietny manewr władz. Szkoda , ze tego nie rozumiesz. Inne gminy w Polsce robią to samo bo to darmowa pożyczka i uczą się od nowego sacza i starego sacza.

 • Maj 31, 2018 o 9:24 am ekonomista

  Warto dodać , że o wszystkie gminy tworzące spółkę sprzeday taki sam procent udziałów (kilka procent), więc proporcje struktury własnościowej sie nie zmieniły. Limanowa już ogłosiła, ze robi to samo. Darmowa pożyczka to dzisiaj cenny towar.

 • Maj 31, 2018 o 2:50 pm obiektywny

  A w Starym Sączu to niby z czego dopłaca się 1,1mln zł? Z powietrza..? Po za tym z tymi największymi firmami w Polsce to gruba przesada.

 • Maj 31, 2018 o 2:57 pm Anonim

  Reasumując i tłumacząc na chłopski rozum – darmowa pożyczka z pieniędzy podatników na zrobienie wody i kanalizacji dla podatników.

 • Maj 31, 2018 o 10:20 pm PiS

  Głosujemy, płacimy i placzemy.

 • Czerwiec 1, 2018 o 6:42 pm Wiola

  Po co Radni zgodzili się na doplaty
  Niech mieszkańcy placa mają z 500

 • Czerwiec 2, 2018 o 6:57 am Anonim

  No właśnie przyjdą wybory znowu to samo a potem żale. Czas wybrac nowa radę

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a