Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Dunajec „zabrał” drogę na Bobrowisko. Konieczna regulacja koryta!

Opublikowano: Sierpień 8, 2018 o 7:06 am   /   przez   /   komentarze (20)

Po ostatnich lipcowych ulewach Dunajec zabrał 40 m brzegu w rejonie mostu św. Kingi w Starym Sączu.  –Musieliśmy wyznaczyć nową drogę na „Bobrowisko” -mówi burmistrz Jacek Lelek –nie zmienia to faktu, że konieczna jest regulacja koryta rzeki.

Tuż obok starej, zabranej drogi wytyczono nową –dojście na Bobrowisko jestmówi burmistrz Jacek Lelek –rzeka pokazała nam jak potrafi być groźna. Koryto rzeki jest niesamowicie zaniedbane i wymaga interwencji. To jest rzecz o którą ciągle zabiegamy w Wodach Polskich. Mówi się, że przyroda sama sobie poradzi, ale jak tak sobie będzie radzić to nam most zabierze.

 -Dunajec w tym obszarze zniszczył brzegi rzeki -dodaje wiceburmistrz Kazimierz Gizicki –przez odsypiska następuje erozja boczna, która doprowadza do zniszczenia siedlisk przyrodniczych jak również dróg , ścieżek i gruntów rolnych. 

 

 

 

Komentarze

Komentarze (20)

 • Sierpień 8, 2018 o 8:54 am prezes wszystkich prezesów

  A działające od lat nielegalne żwirowiska nie mają na to wpływu? I z tym włodarze jakoś nic nie robią i nie narzekają!

 • Sierpień 8, 2018 o 10:56 am mm

  Pan burmistrz nie pamięta bo dzieciństwo i młodość spędził poza Starym Sączem, ale ja 30 lat temu znałem niemal każdy krzak nad Dunajcem od osiedla po stawy. Było fajne pastwisko na którym rosły pieczarki. Jeżeli ktoś to pamięta to potwierdzi jak wtedy wyglądał brzeg Dunajca. Był umocniony i porządnie uregulowany (pamiętne tamy i zakola przy nich wykorzystywane do kąpieli). Dzisiaj nie ma po tym śladu, Dunajec od lat zabiera po kilka metrów brzegu i przy okazji pól uprawnych. Piszę to po to, żeby uzmysłowić że problem nie powstał dzisiaj, czy wczoraj, ale narasta od co najmniej 20 lat, od kiedy dosłownie nikt nie dba o regulację brzegu. Wcześniej się dało , teraz nie.

 • Sierpień 8, 2018 o 11:27 am D.Z

  Zgadza sie to byly czasy😢

 • Sierpień 8, 2018 o 11:42 am Sadeczanka

  O stawy dbal sp.Wolski z kolem rybakow oj fajnie i czysto bylo .A brzegi Dunajca z osiedla dzieciaki i starsi zalegali cudownie bylo .Dunajec i Poprad to byly rzeki mozna bylo plywac Rybke zlowic ognisko zapalic ach szkoda gadac 😡

 • Sierpień 8, 2018 o 12:03 pm ss

  Zgadzam się. Nagle się władza obudziła. Parkową zniszczyli (tak zniszczyli, gdzie to tyle drzew usunąć.. ekologia), o rzekę nie dbają, pod Urzędem usunęli prawie całą zieleń, piękny herb nam zabrali, rynek umiera, drogi niby zrobią, ale zaraz kanałki wyzapadane.. tak chwalmy naszego burmistrza. Ps. nie mówię, że wszystko co robią, jest złe, ale dlaczego tak oczywiste rzeczy są zaniedbane..

 • Sierpień 8, 2018 o 12:07 pm D.Z

  Byly tamy porobione i drutu i kamienia dzieciom robili sie male zatoczki do Podegrodzia mozna bylo przeplynac .A kto pamieta kamieniec w Cyganowicach od tartaku do mostu wiszacego.

 • Sierpień 8, 2018 o 12:10 pm Sadeczanka

  Ale pamietasz radni zwlaszcza .Ewusie jedna Dunajec druga Poprad czy zapomniala??

 • Sierpień 8, 2018 o 12:18 pm J54

  Dunajec w rejonie Starego Sącza to całkowicie dzika rzeka. Przez wieki bez aktualnej techniki -ciężkiego sprzętu i lokalnej biedzie, utrzymywano koryto w ryzach. Przez ostatnie ok. 30-ści lat po starosądeckiej stronie zniknęła wiklina, pastwiska i częściowo zabrane zostały pola. Miejscami to jakieś 200-400m. Bezkarna dzika eksploatacja żwiru z koryta i całkowity brak działań policji to obraz tzw państwa teoretycznego. Jeszcze tylko kilka większych powodzi i most Kingi podzieli los mostu kolejowego. Propagandziści z wszelkich opcji politycznych unikają tych tematów. Po prostu nie ma instytucji i procedur do odpowiedniego gospodarowania rejonami cieków wodnych. Nawet tzw DOBRA ZMIANA nie ma czym pochwalić się w tym temacie. Kiedy wyborcy STAROSĄDECZANIE upomną się w tym temacie? Przy tym tempie zmian klimatycznych kolejna powódź stulecia, może być katastrofalna w skutkach.

 • Sierpień 8, 2018 o 12:31 pm D.Z

  Jesli chodzi o Parkowa i rzeki to jest skandal to jest Natura nasze powietrze ,w betonch nieda sie zyc .

 • Sierpień 8, 2018 o 2:17 pm ZIom

  Niech dalej kradną żwir koło Dunajca. Będzie jeszcze gorzej. Nie ma służb które sprawdzą legalność pobieranego materiału z tamtych terenów. Wystarczy przejechać pod ogrodami i zobaczyć co się czasem tam dzieje. Ogólnie super pomysłem było zakładanie wód polskich które mają gdzieś nasze rzeki i strumyki. Gmina ma ręce czyste bo to oni muszą działać. Oni tłumaczą się brakiem ludzi – urzędnicza sielanka.

 • Sierpień 8, 2018 o 2:21 pm kol

  pamiętam jak za dziecka na Parkową chodziłam.. było tak fajnie, ten plac zabaw.. ehh.. to już nigdy nie wróci.. mimo, że ludzi sporo chodziło, zieleni było znacznie więcej, było przyjemniej.

 • Sierpień 8, 2018 o 3:13 pm mm

  Fajnie że wywołałem wspomnienia. Dlaczego nikt z władzy na co dzień nie pamięta że miejsca rekreacji u nas już były wcześniej, należy tylko porządnie o to zadbać i zamiast niczym minister Szyszko wycinać las , wyciąć krzaczyska, umocnić brzegi i mamy super miejsca do rekreacji. Tak się składa, że biegam po lesie od 6 lat i już wcześniej pisałem tu, że jeżeli ktoś chciał to robić, to ŻADNYCH dodatkowych ścieżek w lesie nie potrzeba. Mogę się z każdym umówić i pokazać jakie szerokie i piękne drogi leśne istnieją od St.Sącza aż do Gołkowic i nie trzeba nic wycinać żeby pobiegać w lesie. Mam wrażenie że była po porostu kasa do wydania i ktoś musiał zarobić.

 • Sierpień 8, 2018 o 6:22 pm Anonim

  Kto się tym przejmuje, przecież nikt nie wydaje ze swoich, wydało się pieniadze tak jak pozostałe inwestycje: iluminację mostu św. Kingi, przebudowa Traktu św Kingi – juz trzeci raz, budowa Parku & Ride nikomu do niczego niepotrzeba jedynie pracownikom MPK, dlaczego nikt z radnych sie nie zastanawia czy to sa właściwe inwestycje?

 • Sierpień 8, 2018 o 9:49 pm łod łowiecek

  Lata 70, 80 ubiegłego wieku – najlepsze tory kajaków górskich – dla zawodowców —- stary sącz – Cyganowice nr. 1 , za mostem na Przystani nr. 2 !!!!!! Tu przyjeżdżała elita Polskich :kajaków górskich – jeden z najlepszych Gerlach Drzewica wynajmował kwatery dla 120 zawodników , przez 3 miesiące w roku , Start , Dunajec N. Sącz tylko tu trenowali – nie mieli koło siebie, mimo że dunajec płynie blisko, takich warunków do trenowania.

 • Sierpień 8, 2018 o 10:43 pm konkiwsta

  Eee na jakąś starczą melancholię i kwękania was wzięło, młodość nie wróci, to raczej tego wam szkoda, a tu chodzi o to że Wody Polskie, czyli państwo ma w nosie swoje obowiązki. Nie samorząd starosądecki, czy żaden inny ale państwo.

 • Sierpień 8, 2018 o 10:49 pm senior

  Dawno nie czytałam takiego głupiego komentarza. Zieleń pod urzędem sama się usunęła w sposób ekologiczny ha ha (holenderska choroba wiązów), o rzekę maja dbać Wody Polskie, czyli spadkobierca RZGW, a nie samorząd, w rynku to chyba dawno SS nie był(a), bo kto zagląda w wakacyjne weekendy, a i dzień powszedni to inne wrażenie może odnieść, tyle ludzi się przewija i lokalni sprzedawcy też korzystają. A herb był paskudny.

 • Sierpień 9, 2018 o 8:57 am z pisu

  100% racji .

 • Sierpień 9, 2018 o 1:18 pm mm

  może i młodości rzeczywiście szkoda, ale najwyraźniej nie masz pojęcia o czym tak naprawdę piszemy. Dawniej nie było rozgraniczenia na samorząd i państwo (teraz najwyraźniej to dwie rożne rzeczy. Było coś takiego tak RZGW, to to przedsiębiorstwo solidnie dbało o brzegi rzek. Teraz to jest po prostu spychologia.

 • Sierpień 9, 2018 o 3:16 pm Anonim

  Przeczytaj artykuł,, Prawie jednogłośnie absolutorium dla burmistrza,, to się dowiesz że jest radny który o tym mówił,, że pozyskiwanie funduszy i dotacji jest na plus jednak ich wydatkowanie mogłoby być zgoła inne, na inwestycje naprawdę potrzebne miastu… Niestety to rada to GPW służą wytrwale burmistrzowi.

 • Sierpień 9, 2018 o 4:36 pm Ika

  Tak , tak wygląda ta szara rzeczywistość nasza i naszych rządów.Wszystko robi się ; aby było szybko ,tanio, aby łatwo przyszło i jeszcze ktoś na tym obcy zarobił … brakuje żywej natury bo się ją niszczy.Chociazby mówiąc o tych ścieżkach po lesie , tak wielkie inwestycje i po co – z lasu robić przedmieście !! A to co potrzebne i pilne wszyscy omijają i spychają na bok.. Wszystko takie dziwne; tylu mamy radnych i doradców aby wspólnie coś zrobić mądrze.Jak wyglądają koryta naszych rzek , aż zgroza… mamy fajną przyrodę, ekologie i co z tego.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a