Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

„Dwójka” świeci przykładem. Odblaskowy rajd rowerowy przejechał przez Stary Sącz

Opublikowano: Wrzesień 21, 2019 o 8:00 am   /   przez   /   komentarze (0)

20. września uczniowie, nauczyciele i rodzice wzięli udział w zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu II Odblaskowym Rajdzie Rowerowym”.

Ideą wydarzenia było zwrócenie uwagi jak ważnym elementem w życiu każdego z nas są noszone w widocznych miejscach odblaski. One niejednokrotnie mogą uratować nam życie. W przypadku złej widoczności kierowca prowadzący samochód dostrzega osobę idącą poboczem z odległości maksymalnie 50. metrów. Jeżeli taka osoba ma w widocznym miejscu element odblaskowy, jest zauważalna już z odległości 150. metrów.

Uczestnicy rajd pokonali kilkukilometrowy odcinek w odblaskowych kamizelkach w obstawie policjantów i członków Ochotniczej Straży Pożarnej. Nie zabrakło burmistrza Starego Sącza, Jacka Lelka. Wszystko w ramach projektu „Odblaskowa szkoła”.

– Zachęceni sukcesem z poprzedniego roku szkolnego – uzyskaliśmy tytuł najbardziej odblaskowej szkoły w powiecie nowosądeckim, przystąpiliśmy po raz drugi do konkursu zorganizowanego przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Celem konkursu jest zwiększenie aktywności szkół i społeczności lokalnych w zakresie świadomości korzystania z elementów odblaskowych w myśl zasady, iż „odblaski nie świecą w szufladzie”  – wyjaśnia Agnieszka Obrzud, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, pomysłodawca rajdu.

Przed rajdem pani dyrektor Wioletta Nowak zwróciła się do dzieci i młodzieży, by bezpiecznie pokonali trasę przygotowaną przy współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Policji w Nowym Sączu. Bezpieczeństwo uczniów jest bowiem priorytetem starosądeckiej „Dwójki”. Policjanci udzielili ostatnich wskazówek i „odblaskowi rowerzyści” wyruszyli w trasę. Przejazd tak spodobał się niektórym uczestnikom, że zbliżając się do mety słychać było okrzyki „Jeszcze raz!”.

Oprócz rajdu, na terenie szkoły przy ulicy Daszyńskiego uczniowie i ich rodzice mogli skorzystać z takich atrakcji jak alkogogle wypożyczone z Miejskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu, elektryczne hulajnogi na których chętni mogli pokonać trasę slalomu oraz stanowisko do wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Na wszystkich czekał poczęstunek oraz odblaskowe znaki drogowe, przygotowane przez samych uczniów. Serdeczne podziękowania należą się Piekarni Hopek ze Starego Sącza, firmie Raj z Gołkowic oraz wszystkim nauczycielom i uczniom szkoły.

Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe medale, ufundowane przez Studio Lasera ze Starego Sącza, które wręczyła dyrektor placówki Wioletta Nowak.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a