Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Dyskusja o reformie szkolnictwa wyższego. Gowin wręczył czek na 4 mln

Opublikowano: 22 marca, 2018 o 8:36 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W Hotelu Perła Południa w Rytrze odbyło się dzisiaj XXVIII Plenarne Zgromadzenie Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych. Wziął w nim udział Jarosław Gowin – wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W spotkaniu uczestniczył także starosta nowosądecki Marek Pławiak i zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech.

Samorząd powiatowy wspiera sądecką Państwową Wyższą Szkołę Zawodową – mówił starosta Marek Pławiak. – Muszę podkreślić bardzo dobrą współpracę z rektorem Mariuszem Cygnarem, który wraz ze swoimi pracownikami robi wszystko, aby uczelnia się rozwijała. Podejmuje też starania o otwieranie nowych, atrakcyjnych kierunków studiów, aby stworzyć jak najlepszą ofertę dla mieszkańców subregionu sądeckiego.

Wicepremier Jarosław Gowin rozmawiał z rektorami uczelni zawodowych o projekcie nowej ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego.

Rząd przyjął projekt ustawy głęboko reformującej system szkolnictwa wyższego – mówił wicepremier Jarosław Gowin. – Wkrótce rozpoczną się prace parlamentarne, a to spotkanie jest dla mnie kolejną okazją do dialogu ze środowiskiem akademickim. Jest to dialog z bardzo ważną grupą uczelni jaka są publiczne uczelnie zawodowe. Chcę podkreślić, że mają one bardzo ważną misję – są ośrodkami kształcenia lokalnych elit na potrzeby regionalnych rynków pracy. Cieszę się, że rozwiązania, które przyjęliśmy w ustawie realizują bardzo dużą część postulatów uczelni zawodowych.

Wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, że reforma wymaga sporych nakładów finansowych na uczelnie wyższe i zapewnił, że w przyszłorocznym budżecie te środki będą zagwarantowane. Ponadto, co roku przewidywany jest wzrost nakładów na naukę oraz podniesienie wynagrodzeń dla pracowników akademickich.

To bardzo ważne spotkanie – mówił starosta Marek Pławiak. – Rynek pracy coraz bardziej potrzebuje fachowców kształcących się w konkretnych zawodach, odbywających praktyki u pracodawców i kończących pierwszy stopień studiów „z fachem w ręku”. Jak wynika z badań, na polskim rynku coraz częściej brakuje fachowców w różnych zawodowych dziedzinach. Dlatego właśnie działalność uczelni zawodowych jest tak ważna. Przypomnę, że Powiat Nowosądecki również w swoich szkołach ponadgimnazjalnych ma wiele kierunków, umożliwiających naukę zawodu i robienie dodatkowych, specjalistycznych kursów. Zachęcam do zapoznania się z ofertą naszych placówek i skorzystania z możliwości zapewnienia sobie dobrej pracy po ich ukończeniu.

Minister Jarosław Gowin wręczył rektorowi Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu czek w wysokości prawie czterech milionów złotych na rozwój uczelni. Wicepremier przekazał symboliczne czeki także rektorom wyższych uczelni zawodowych w Oświęcimiu, Tarnowie i Nowym Targu.     

Rektorzy szkół zawodowych będą obradowali w Hotelu Perła Południa w Rytrze do jutra.

Starostwo Powiatowe

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a