Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Ekspert z Toskanii pod wrażeniem smaku sądeckiego wina!

Opublikowano: 12 lutego, 2018 o 9:45 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Jestem zaskoczony wysoką jakością win, powstających na Sądecczyźnie – mówi PierPaolo Lorieri, prezes Toskańskiej Federacji Wina i Smaków. Ekspert z najbardziej znanego regionu winiarskiego we Włoszech przyjechał na zaproszenie starosty nowosądeckiego Marka Pławiaka.

To pokłosie trwającej od 2007 r. współpracy Powiatu Nowosądeckiego z miastem Massa w Toskanii. Rodzina PierPaolo Lorierego uprawia tam winorośl od 160 lat.

Winiarz odwiedził dwóch lokalnych winiarzy – winnicę Fritz położoną na słonecznym stoku Paściej Góry w Chełmcu oraz winnicę Chodorowa.

PierPaolo udzielił mi wielu cennych rad, dotyczących uprawy winorośli – opowiada Ryszard Fryc, właściciel winnicy Fritz. – Chwalił moje wina, ale też dał wskazówki, co poprawić, by były jeszcze lepsze. Ma ogromną wiedzę popartą mądrością pokoleń. My jej nie mamy, ponieważ w Polsce winiarstwo dopiero się rodzi i jesteśmy winiarzami w pierwszym pokoleniu.

Ogromne wrażenie zrobiła na PierPaolo Lorierim także winnica Chodorowa. Duża, jak na sądeckie warunki, bo zajmująca powierzchnię dwóch hektarów. Uprawia się tutaj popularne niemieckie i francuskie szczepy winorośli. Ale w winnicy jest też kilka rzędów jedynej polskiej odmiany Jutrzenka, wyhodowanej przez Romana Myśliwca w Jaśle.

Jest wyjątkowo aromatyczna – podkreśla PierPaolo Lorieri. – To bardzo interesujący szczep, który może dawać wina o złożonym, bardzoi intensywnym bukiecie.

Swoje wina, produkowane w sposób ekologiczny, winiarz z Toskanii serwował w Restauracji „Bohema” w Nowym Sączu. Spotkał się tam z grupą producentów wina z Sądecczyzny i rejonu Tarnowa. Udzielał im wskazówek i oceniał wina.

Jestem pełen podziwu dla odwagi tych ludzi, którzy z wielką pasją robią wina w dość trudnym klimacie – wyznaje PierPaolo Lorieri. – Robią to z wielką miłością, co wyczuwałem w degustowanych przeze mnie trunkach.

Gość z Toskanii wziął też udział w Gali Przedsiębiorczości, podczas której rozstrzygnięto konkurs „Start w biznes z Urzędem Pracy”. Wygłosił tam prelekcję na temat uprawy winorośli.

Cieszę się, że nasi lokalni winiarze już nawiązali kontakty z PierPaolo Lorierim i prawdopodobnie wiosną pojadą do Toskanii na targi winiarskie – mówi starosta Marek Pławiak. – U nas ta branża rozwija się niezwykle dynamicznie. Cenne jest to, że producenci wina mogli skorzystać z doświadczenia naszego wyjątkowego gościa i że te kontakty na jednorazowym spotkaniu się nie kończą.

PierPaolo Lorieri zwiedzał Sądecczyznę. Jedną z atrakcji, którą szczególnie zapamiętał była wizyta w Klasztorze Sióstr Klarysek w Starym Sączu. Zobaczył m.in. fragmenty klasztoru, które są niedostępne dla turystów. Spotkał się też z ksieni Elżbietą Wielebińską.

Fot. Paweł Szeliga/Starostwo Powiatowe NS

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a