Wydarzenia

Elżbieta Sroka nominowana do Sądeczanina 2014 Roku

Opublikowano: 1 lutego, 2015 o 9:55 am   /   przez   /   komentarze (0)

Elżbieta Sroka jest autorką programu i  współtwórczynią sukcesu Zespołu Regionalnego „Starosądeczanie”.

Zespół „Starosądeczanie” kultywuje folklor Lachów Sądeckich, jeden z najciekawszych, charakterystycznych nurtów wielu odrębności etnograficznych w Beskidach, w którym dominują melodie i tańce grupowe oparte na rytmie walca o charakterze lirycznym, a także żywe tańce z podkładem muzycznym kontrabasu, klarnetu i trąbki jak cięta polka, szurok czy siadany. Kierownikiem zespołu od 2012 roku jest Marek Zięba a instruktorem Elżbieta Sroka.

– Urodziłam się w Zawadce, k.Tęgoborza, gdzie spędziłam dzieciństwo i młodość. Z muzyką i tańcem obcowałam od wczesnego dzieciństwa, gdyż mój tata, Adam Wideł był muzykantem: grał na listku oraz akordeonie w kapeli weselnej i na różnych potańcówkach.

-W naszym domu odbywały się próby tej kapeli, podczas których ja z kuzynką, jako dzieci tańczyłyśmy walce i polki, a moja mama i ciocia uczyły młodych chłopców tańców lachowskich. Potem już, jako nastolatka bywałam na licznych potańcówkach, na których tańczyło się polki, polki z nogi, suwaną czy tramelkę. Do dzisiaj pamiętam też krakowiaki śpiewane i tańczone przez chłopaków. W szkole podstawowej tańczyłam w szkolnym zespole tanecznym, a w 1974 r. wstąpiłam do Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Dolina Dunajca”, działającego przy Sądeckich Zakładach Elektro-Węglowych w Biegonicach (gdzie pracowałam). Przez wiele lat tańczyłam w „Dolinie Dunajca” prezentując folklor Górali Łąckich i Lachów Sądeckich. Od 1995 r. zaczęłam też w ramach tego zespołu działać, jako instruktor folkloru lachowskiego, a później również łąckiego. W zakresie choreografii dużo nauczyłam się od ś.p. Aleksandra Krzywdzińskiego. Obecnie w „Dolinie Dunajca” działam, jako instruktor folkloru górali łąckich, a pasje związane z lachowskim realizuję w „Starosądeczanach” oraz poprzez kilkuletnią współpracę z zaprzyjaźnionym dziecięcym zespołem regionalnym „Dolina Słomki” ze Stronia. Tam, na co dzień mogę obcować z prawdziwą gwarą lachowską, w której wyrosłam, a której tak trudno w dzisiejszych czasach nauczyć młodych. Bo przecież folklor, to nie tylko muzyka i taniec, ale też właśnie gwara – powiedziała Elżbieta Sroka redakcji ” Z Grodu Kingi”

Kandydaturę Elżbiety Sroki do zaszczytnego tytułu Sądeczanin 2014 Roku zgłosił burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.

Jak zagłosować? Nic prostszego. Oto kilka sposób:

Więcej informacji na portalu Sądeczanin tutaj-KLIK

1614628_687758474664921_528516285864992749_o

 

 

źródło/fot: Z Grodu Kingi, Sądeczanin

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"