Polityka, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Europa Karpat, wykluczenie komunikacyjne Sądecczyzny i powrót Forum Ekonomicznego do Krynicy-Zdroju

Opublikowano: 16 stycznia, 2023 o 7:59 am   /   przez   /   komentarze (0)

W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyło się spotkanie samorządowców z Sądecczyzny z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim. Rozmawiano m.in. o projekcie Europa Karpat rozpoczętym kilka lat temu przez Marka Kuchcińskiego – obecnego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ponad 40 osób podpisało dzisiaj deklarację przystąpienia do Stowarzyszenia Kluby Europy Karpat. Wicemarszałek Sejmu przybliżył ideę Klubów i ich dotychczasową działalność, której głównym celem jest rozwój infrastruktury drogowej w taki sposób, aby połączyła osiem krajów leżących w regionie Karpat. Kolejnym celem stowarzyszenia jest rozwój współpracy transgranicznej, ochrona wspólnego dziedzictwa kulturowego, historycznego, turystycznego i przyrodniczego regionu Karpat.

Europa Karpat jest szyldem, który kryje w sobie przedsięwzięcia znacznie szersze niż same Karpaty, choćby sprawy dotyczące zagospodarowania obszarów górskich i podgórskich mówił wicemarszałek Ryszard Terlecki.

Tereny podgórskie wymagają wsparcia finansowegododał starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. Mieszkańcy Sądecczyzny to ludzie pracowici i przedsiębiorczy, jednak środki europejskie bardzo by im pomogły w dalszym rozwoju ekonomicznym. Powinniśmy wykorzystać tę szansę i sprawić, aby mieszkańcom naszego regionu żyło się jeszcze lepiej. Jako powiat współpracujemy z samorządami miast i gmin, jednak na realizację projektów ponadregionalnych czy międzynarodowych są potrzebne naprawdę duże środki – same samorządy sobie z tym nie poradzą.

Podczas spotkania rozmawiano również o wykluczeniu komunikacyjnym Sądecczyzny. Ten problem zasygnalizował m.in. burmistrz Muszyny Jan Golba oraz burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek. Mówił o tym również starosta Marek Kwiatkowski.

Infrastruktura drogowa jest kluczowa do rozwoju każdego regionutłumaczył starosta Marek Kwiatkowski.Dlatego jako powiat inwestujemy miliony złotych w remonty i budowę dróg. Przez cztery lata obecnej kadencji wyremontowaliśmy ponad 124 kilometry dróg. To rekord! W tym roku także zaplanowaliśmy wiele inwestycji. To przynosi wymierne korzyści ekonomiczne – przy drogach powstają nowe firmy, rozwijamy się gospodarczo.

Dyskutowano także o możliwości powrotu do Krynicy Forum Ekonomicznego, które zostało przeniesione do Karpacza. Spotkanie współorganizował Zygmunt Berdychowski – twórca Forum Ekonomicznego.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec, wicestarosta Antoni Koszyk, członkowie Zarządu: Zofia Nika, Edward Ciągło i Marian Dobosz, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin z Sądecczyzny oraz sekretarz Powiatu Justyna Tokarczyk. Fot. Maria Olszowska

Fot. Maria Olszowska

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a