Wydarzenia

Gmina musi nas ostrzegać o zanieczyszczonym powietrzu!

Opublikowano: 24 marca, 2015 o 1:51 pm   /   przez   /   komentarze (1)

Na wczorajszym posiedzeniu Rady Miejskiej w Starym Sączu lek med Grzegorz Paleczek, Przewodniczący Osiedla Zachód wniósł interpelację aby w starosądeckim systemie ostrzegania SMS, znalazły się komunikaty o zanieczyszczonym powietrzu w Starym Sączu.

Według Przewodniczącego uświadamianie mieszkańców „czym palisz tym oddychasz” jest priorytetem! Informowanie jakie trucizny wdychamy jest pierwszym krokiem w obudzeniu świadomości problemu zanieczyszczeń.

Gmina Stary Sącz przystąpiła do opracowywania programu gospodarki nisko emisyjnej, jednak wg Przewodniczącego takie tworzenie programu nie ma sensu. Najpierw musimy informować o takich zagrożeniach i pobudzić mieszkańców do działania na rzecz czystego powietrza.

– Tylko od 1 marca do dzisiaj takich komunikatów o zanieczyszczonym powietrzu wydano 12! Nasz system ostrzegania nie może być niepełny i informować nas tylko o zagrożeniu wichurami czy powodziami ale także truciznami które wdychamy -powiedział Przewodniczący Grzegorz Paleczek –Nie ma sensu opracowywanie gospodarki nisko emisyjnej jeśli nie będziemy informować mieszkańców. Nie obudzimy tej świadomości, w skrócie mówiąc „czym palisz tym oddychasz”!

Gdy słyszymy o zanieczyszczeniach, mowa głównie o pyle zawieszonym PM10. To skrót od angielskiego particulate matters , czyli „cząstki stałe”, a „10” jest związane ze średnicą 10 mikrometrów, co oznacza, że średnica cząsteczek jest ok. 70 razy mniejsza od średnicy włosa i są one niewidoczne dla ludzkiego oka. Sam pył przynosi poważne skutki zdrowotne. Przede wszystkim wdychanie cząsteczek bezpośrednio może powodować problemy z oddychaniem. To z kolei przekłada się na niewydolność płuc, co sprzyja zawałom serca i udarowi mózgu. Pył ten wnika też dalej, do układu krwionośnego, gdzie przyczynia się np. do zatkania naczynek krwionośnych i miażdżycy.

Temat troski o czyste powietrze jest ostatnio na topie. Programy ograniczania niskiej emisji wdrażane przez miasta wydają się być krokiem w dobrym kierunku. Często można też odnieść wrażenie, że przede wszystkim przydałby się zdrowy rozsądek. Wrzucenie do pieca odpadów szkodzi – w pierwszej kolejności domownikom. Przekonanie że duże zakłady są największym problemem to MIT– One są pod kontrolą. Muszą spełniać normy. Muszą wprowadzać zabezpieczenia. Pojawiają się również coraz mniej uciążliwe dla środowiska technologie. To, że głównym źródłem zmartwienia jest niska emisja z palenisk domowych potwierdzają badania.

Jakie są perspektywy? Czy jest nadzieja, żebyśmy na naszym powiatowym podwórku mogli wreszcie śmiało wziąć głęboki oddech? – Wiele zależy od nas samych.

Na pewno o stanie  powietrza poinformuje nas System SMS, gdyż Burmistrz Jacek Lelek bardzo optymistycznie podszedł do tego pomysłu.

Do darmowego systemu SMS, który informował Was będzie między innymi  o wydarzeniach kulturalnych. niebezpieczeństwach (wichury, powodzie) a teraz także o stanie zanieczyszczenia powietrza możecie zapisać się tutaj KLIK

Interpelacje Przewodniczącego Osiedla Zachód możecie zobaczyć tutaj KLIK

 

Komentarze

Komentarze (1)

  • 24 marca, 2015 o 5:05 pm portos

    woda ,powietrze ….a były jeszcze jakieś inne tematy ?

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"