Kultura, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Goran Bregović w Barcicach nad Popradem

Opublikowano: Sierpień 31, 2019 o 8:09 am   /   przez   /   komentarze (0)

Do Barcic nad Popradem zjechały tysiące miłośników bałkańskich rytmów i muzyki świata. Wczoraj Organizatorzy spodziewali się największych tłumów, bo na scenie rządził Goran Bregović and Wedding & Funeral Band. I się nie zawiedli. Najbardziej znany muzyk Bałkanów, uwielbiany przez polską publiczność był gwiazdą siódmej edycji festiwalu Pannonica, który jest najważniejszym w Polsce i jednym z najważniejszych w Europie świętem kultury bałkańskiej. 

To była prawdziwa wybuchowa mieszanka różnych kultur i nacji. Muzyka Gorana Bregovića to synteza cygańskich rytmów i europejskich akordów.  Kompozytor i gitarzysta otwarcie przyznaje się do tego, że kocha rock’n’rolla i sam dyryguje orkiestrą grając na gitarze elektrycznej i nie pozwalając roztańczonej publiczności na chwilę oddechu.

Pannonica Festival co roku przyciąga liczną, kolorową, międzynarodową publiczność szukającą wyjątkowych wrażeń i emocji a przede wszystkim – tradycyjnej muzyki – w zeszłym roku w wydarzeniu brało udział ponad 7 tys. osób a w tym roku ponad 20 tysięcy!  W „krzakach nad Popradem” bardzo łatwo wpaść w rytm slow, którego wszyscy czasem potrzebujemy.

Dzisiaj, w ostatni dzień festiwalu na scenie pojawią się dwa zespoły zaliczone bezdyskusyjnie, do plejady festiwalowych legend: Bulgarian Voices Angelite – 20 śpiewaczek dysponujących niezwykłym polifonicznym instrumentem w postaci głosów, kontynuatorek sławnej, wielowiekowej tradycji bułgarskiej sztuki śpiewu oraz niezwykła muzyczna postać, serbski mistrz fruli – maestro Bora Dugić.

Czas między koncertami można wypełnić dobrym jedzeniem, kąpielą w Popradzie lub uczestnictwem w licznych warsztatach. Lista wydarzeń towarzyszących jest imponująca: od animacji i zabaw dla dzieci, przez warsztaty: teatralne, tańców gruzińskich, automasażu, wątpienia i śmiechu, po spływ pontonami Popradem: Rytro-Barcice.

Jak się wczoraj bawiliście?

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a