Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Hortiterapia przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu

Opublikowano: 1 sierpnia, 2017 o 2:01 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Powiat nowosądecki będzie wspierał Uniwersytet Rolniczy w Krakowie i Małopolski Oddział PFRON we wdrażaniu w życie projektów związanych z hortiterapią, czyli wykorzystywaniem roślin i ogrodów do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Starosta nowosądecki Marek Pławiak podpisał dziś stosowną umowę w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu.

Jednym z naszych priorytetów jest szeroko rozumiana pomoc osobom niepełnosprawnym –  podkreśla starosta Marek Pławiak. – Dlatego chętnie podejmujemy każdą inicjatywę, która tej pomocy służy. Fakt, że podpisuję tę umowę w tak symbolicznym miejscu, nieopodal Ołtarza Papieskiego, ma dla mnie szczególne znaczenie. Zapewniam jednak, że na symbolice się nie kończy, ponieważ nasze wsparcie dla osób niepełnosprawnych ma przede wszystkim konkretny, materialny wymiar.

Marta Mordarska, dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON przyznaje, że powiat nowosądecki jest liderem w tej dziedzinie w skali całego województwa. Na Sądecczyźnie działa najwięcej warsztatów terapii zajęciowej w Małopolsce. Funkcjonuje tutaj także jedyny w województwie samorządowy Zakład Aktywności Zawodowej w Nawojowej, zatrudniający 28 niepełnosprawnych osób.

To wzór dla wszystkich samorządowców – mówi Marta Mordarska. – Przyjeżdżają do Nawojowej podpatrywać jak działa taki ośrodek, by móc podobne uruchamiać u siebie. Niedawno w ZAZ był starosta wielicki Jacek Juszkiewicz. Był pod wrażeniem tego, w jaki sposób można aktywizować poprzez pracę osoby niepełnosprawne, zapewniając im przy tym opiekę i rehabilitację.

Terapia w nawojowskiej placówce odbywa się m.in. w ogrodzie. I to właśnie do pracy z roślinami sprowadza się hortiterapia, realizowana przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Dr inż. Bożena Szewczyk-Taranek z Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa UR przypomina, że ta forma terapii jest od lat stosowana W USA i krajach UE i przynosi znakomite efekty.

– Profesjonalnie prowadzone zajęcia rozwijają fizycznie i intelektualnie – wyjaśnia Bożena Szewczyk-Taranek. – Poprawiają samoocenę, bo osoba niepełnosprawna, która tworzy na przykład rabatę zdaje sobie sprawę, że wykonała pracę tak samo dobrze, jak terapeuta z tytułem doktora ogrodnictwa.

Wspaniałe ogrody powstają w Europie przy szpitalach i zakładach karnych. Praca z roślinami uspokaja i rozwija pacjentów i więźniów. Wkrótce podobny ogród, służący do hortiterapii powstanie też przy starosądeckim Diecejalnym Centrum Pielgrzymowania.

Mamy do zagospodarowania duży obszar terenów zielonych – mówi dyrektor placówki ks. dr Marcin Kokoszka. – Już ustaliliśmy, że ogród powstanie w pobliżu posadzonego niedawno ogrodu świętej Kingi. Nasze centrum często gości osoby niepełnosprawne, dlatego nie ma żadnych przeszkód w prowadzeniu tutaj w przyszłości hortiterapii.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"