Polityka, Wydarzenia

Interpelacyjny wyścig trwa czyli V Posiedzenie Rady Miejskiej

Opublikowano: 25 marca, 2015 o 6:57 am   /   przez   /   komentarze (8)

Posiedzenie Rady Miejskiej to czas gdy Radni składają swoje interpelacje, zapytania czy podziękowania dotyczące Dzielnicy i jej mieszkańców. Interpelacja powinna dotyczyć spraw istotnych i obejmować wskazanie konieczności rozwiązania problemu i żądanie zajęcia stanowiska.

Podczas ostatniej Sesji nie było inaczej. Wyścig interpelacyjny trwa i każdy Radny wygłosił swoje racje. W jakich ważnych lub mniej ważnych sprawach Samorządowcy zabrali głos? Oceńcie sami!

Jako pierwsza głos zabrała Radna Osiedla Słonecznego Beata Wenecka -Lipka. Zwróciła się do Burmistrza z apelem o zabezpieczenie „dziury -osuwiska”, które powstało pod słynną kładką na Moszczeniczance łączącą Osiedle Północ z Osiedlem Słonecznym. Jest to miejsce, bardzo często uczęszczane przez dzieci i mieszkańców; tzw „bezpieczny skrót”. Do czasu. Obecnie wyrwa jaka powstała pod mostkiem zagraża mostkowi a co za tym idzie pieszym. Jak się okazało mostek nie jest własnością Gminy. Został zbudowany w czynie społecznym i nie ma żadnej dokumentacji iż w ogóle istnieje. Na ostatnim zebraniu Komisji Budownictwa padła propozycja przejęcia kładki przez Gminę a w konsekwencji wyremontowanie o co usilnie apeluje Radna Beata Wenecka -Lipka.

Radny i Przewodniczący Osiedla Południe Krzysztof Szewczyk zwrócił się do Burmistrza o uzupełnienie ubytków , które powstały na ulicy Partyzantów i do niej równoległej-„Mamy” Węgierską Bis a teraz także Partyzantów Bis. Bardzo bym prosił o uzupełnienie ubytków drogi, strasznie dziury się porobiły i naprawdę nie ma jak przejechać –interpelował Radny. – Ostatnie pytanie: czy Gmina Stary Sącz będzie wchodziła w projekt „Kawka” czyli wymiany pieców węglowych na inne instalacje grzewcze?

Radny i Przewodniczący Osiedla Śródmieście Sławomir Szczepaniak  miał”energetyczny” problem – Bardzo proszę w imieniu mieszkańców ulicy Jagiellońskiej aby Burmistrz zwrócił się do Tauronu o przegląd słupów energetycznych. Są słupy, które wymagają wymiany, są popękane. I przy anomaliach pogodowych te słupy mogą się złamać – podsumował Radny.

Radny Grzegorz Faron zwrócił uwagę na problem dojazdu na Osiedle Tysiąclecia. Samochody, które parkują obok Urzędu oraz Kina Sokół blokują przejazd, który ostatnio był utrudniony dla służb ratunkowych –Bardzo proszę aby Burmistrz zmobilizował naszych Policjantów, aby tutaj zaglądali  – powiedział Radny. Kolejny problem mają mieszkańcy ulicy Topolowej u których notorycznie pojawia się woda w piwnicy. Jest to kwestia przywrócenia kanału odpływowego do właściwego stanu, który jest zanieczyszczony -podsumował radny Grzegorz Faron.

Radny Szewczyk Mieczysław złożył podziękowania za sobotnią akcję „sprzątania gminy” przez pracowników MZGK  –pracownicy przeszli od Przehyby do Orlika w Gołkowicach, w sumie ponad 20 worków śmieci – powiedział Radny. Drugie pytanie mam do Radnego Powiatowego p Gomółki o zabezpieczenie drogi powiatowej w Skrudzinie za mostem. Był tam robiony chodnik, jednak prace zostały wstrzymane, gdyż rzeka podchodzi pod samą drogę powiatową i trzeba zabezpieczyć brzeg. Bardzo proszę o interwencję –podsumował Radny Szewczyk.

Radny Kazimierz Ptaśnik – apelował o zabezpieczenie brzegu koło mostku w Przysietnicy oraz o wymianę barierek na moście.

Radna Ewa Zięba interweniowała w sprawie rowu koło piekarni (ulica Piłsudskiego/ Źródlana)  –problem pojawił się przy ulicy Źródlanej, tam się zrobiło bajoro z tej rzeczki -apeluje Radna – tam jest pełno szczurów, już nie wspomnę jaki fetor tam się wydobywa -nie wiem czy to trzeba wypompować, czy przepuścić ale zbiorowisko gnojowicy tam się zrobiło! To jest zaraz przy stacji paliw, przy Posterunku, Lecznicy Zwierząt a więc miejsce bardzo często uczęszczane przez mieszkańców.

Radna Janina Bawełkiewicz  – Chciałam przypomnieć o odmuleniu rzeczki w Mostkach płynącej przez wieś i prosić o naprawę mostku (wjazdu) który został „zniszczony –krótko podsumowała Radna.

Radna Marianna Trzebuniak zwróciła się z prośbą o 20 kratek betonowych przy ulicy Wincentego Witosa koło Słoneczka natomiast Radny Władysław Florek potrzebuje żwiru na drogę dojazdową (gminną) do kilku domów, przykrycia koryta przy szkole oraz budowę przystanków autobusowych w Moszczenicy.

Radny Mirosław Garbacz serdecznie podziękował Dyrektorowi MZGK;  Panie Dyrektorze, krótko mówiąc Komunalki -powiedział Radny –bardzo dziękuje za panów, którzy wyczyścili rów od tego łącznika między Gaboniem a Gołkowicami. Wydawało się, że przyjdą Panowie na dzień z dwoma łopatami i będzie po sprawie. Okazało się, kilka samochodów mułu, błota i praca w nieciekawych warunkach łącznie z deszczem i śniegiem. Dziękuje,bo chyba po 13 latach, ten rów został oczyszczony –kontynuował Radny. Druga sprawa; co prawda panów z Sądeckich Wodociągów już nie ma , ale jedyną miejscowością, która nie cieszy się z tego co dzieje się w Starym Sączu to jest Gaboń. Uwarunkowanie Gabonia jest takie a nie inne i kanalizacja która będzie realizowana obejmie niewielki procent budynków przy głównej drodze powiatowej i koło Kościoła. I na tym się kanalizacja w Gaboniu się kończy. Nie bardzo sobie wyobrażam jak będzie wyglądało oczyszczanie wsi Gaboń. Albo Gmina będzie musiała wykupywać działki od prywatnych właścicieli aby mieć takie oczyszczalnie przy osiedlowe, albo nie będzie to miało racji bytu, bo nikt działek nie odda ! Radny Garbacz zwrócił się także do Dyrektora MZGK o uporządkowanie placu zabaw, gdyż „wiosna idzie„.

Na zakończenie: Panie Radny Powiatowy Gomółka! na ostatnim zebraniu mieszkańcy Gabonia przyjęli ze zrozumieniem że pilniejszy jest chodnik w Moszczenicy niż w Gaboniu. Dziękuje!

Radna Elżbieta Łomnicka pan Radny Garbacz, mówi że wiosna idzie, więc ja też zwracam się z gorąco prośbą o uporządkowanie przystani rowerowej w Barcicach. Brakuje tam paru ławeczek i stołu, dlatego trzeba to uzupełnić –kontynuowała Radna -druga sprawa dotyczy boiska wielofunkcyjnego przy szkole podstawowej i gimnazjum w Barcicach. Tam planowany był plac zabaw, jednak z racji że go tam nie będzie proszę o uporządkowanie tego terenu i wysiać trawę. Ostatnia prośba skierowana do Radnego Powiatowego o załatanie dziury w asfalcie (skręcając na Wolę Krogulecką)

Radny Włodzimierz Rams złożył podziękowania na ręce Burmistrza oraz Dyrektora CKIS za zorganizowanie ferii zimowych dla dzieci i dnia seniora w Łazach Biegonickich. –Prośbę mam także do Radnego Powiatowego, na ostatniej Sesji wspominałem o źle „wyważonej” drodze poniżej Domu Kultury w Łazach. Ostatnio na zebraniu pojawił się pomysł, aby na tym zakręcie wymalować linię ciągła -wiaderko farby a może kogoś uratować od kalectwa. Proszę także o zamontowanie tam poręczy –podsumował Radny.

Radny Kazimierz Baran zgłosił krótko problem wałęsających się psów –jest to plaga, której ja nie umiem rozwiązać -musimy coś postanowić w tej sprawie.

Tak zakończyły się długie interpelacje.W jakich ważnych lub mniej ważnych dla mieszkańców sprawach głos zabierali Radni? Oceńcie sami!

Wypowiedzi Radnych możecie obejrzeć klikając w poszczególne nazwisko.

 

 

 

Komentarze

Komentarze (8)

 • 25 marca, 2015 o 8:18 am MM

  A kiedy będą odpowiedzi z poprzedniej sesji ???

 • 25 marca, 2015 o 12:19 pm pis

  A po zimie na ulicach piasek nadal nie posprzątany.

 • 25 marca, 2015 o 1:41 pm Nikifor

  Słoneczny patrol !

 • 25 marca, 2015 o 7:41 pm Anonim

  a gdzie problemy bezrobocia? tworzenia miejsc pracy? nikt nie interweniuje? …tak dobrze się żyje?

 • 26 marca, 2015 o 8:23 am naskos jan

  Kolejny raz gratulacje dla radnego Barana.Teraz uderzy po kieszeni swoich wyborców i najbliższych sąsiadów.Napewno chce nazbierać na nowe lustro,które ostatnio zgineło przy szkole;co nie zagraża bezpiezeństwu radnego.

 • 26 marca, 2015 o 8:47 am Anonim

  A radnna Popowic i Myslca nic nie przedstawiła?

 • 26 marca, 2015 o 9:25 am starosądeczanin

  A co z rowem między st. sączem a Mostkami nie czyszczony od niepamiętnych czasów.Kratki zsunięte,zamulone,jedynie co robią to raz w roku koszą

 • 27 marca, 2015 o 12:18 pm kol

  Posprzątajcie sobie ten S.Sącz !

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"