Wydarzenia

Jak to jest z tym samochodem? Stanowisko Prezesa Zarządu OSP

Opublikowano: Lipiec 17, 2015 o 8:59 am   /   przez   /   komentarze (16)

Po naszym ostatnim artykule na temat zakupu nowego samochodu i „podwyżek” dla OSP Stary Sącz sprawa nabrała zgoła innego oblicza. Gmina nie zabezpieczyła środków na zakup samochodu, dlatego przyznanie dotacji przez ZWZ OSP nie było możliwe a wzrost ekwiwalentu za działania bojowe to tylko przywrócenie stawek z 2008 roku.

Zarząd Wojewódzki OSP RP w Krakowie nie przyznał dofinansowania pomimo deklaracji Gminy o dofinansowanie w wysokości 400 tyś złotych jednak sprawa zakupu samochodu dla OSP Stary Sącz jest jak najbardziej aktualna i zakup ma zostać zrealizowany do końca tego roku –mówił naszemu portalowi wiceburmistrz Kazimierz Gizicki.

Ze stwierdzeniem tym nie zgadza się Zarząd Gminnego Związku OSP i do naszej redakcyjnej skrzynki wpłynęło pismo prezesa Zarządu Antoniego Piętki.

Cytujemy:

„W temacie samochodu nieprawdą jest, że cyt.” sprawa zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Stary Sącz stanęła pod znakiem zapytania” nie dlatego, że jak czytamy „Zarząd Wojewódzki OSP RP w Krakowie nie przyznał dofinansowania pomimo deklaracji Gminy o dofinansowanie w wysokości 400 tys. złotych, lecz dlatego, że po pierwsze chodziło o kwotę 300 tys. które zobowiązał się zabezpieczyć Burmistrz a po drugie to Gmina nie ujęła tego zadania w swoim budżecie na rok 2014. a to było podstawą dla Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP o przyznanie dotacji na dany rok. Wprawdzie Rada Miejska podjęła uchwałę dopiero w sierpniu 2014 roku zobowiązującą Burmistrza do zaciągnięcia kredytu w wys.300 tys. zł na ten cel, lecz wniosek na kredyt nie został złożony i Gmina nie zabezpieczyła tych pieniędzy. Opis starań członków OSP Stary Sącz i w rezultacie pozyskanie brakującej kwoty znajduje się do wglądu w Jednostce.

Wyjaśnienia wymaga sformułowanie, że decyzją Rady Miejskiej zwiększono ekwiwalent pieniężny dla członków ochotniczych straży pożarnych z terenu Miasta i Gminy Stary Sącz. Po pierwsze nie była do żadna „podwyżka” lecz Zarząd Gminny Związku OSP zwrócił się do Rady o przywrócenie stawek ekwiwalentu dla członków OSP przyznanych uchwałą Rady w roku 2008. Na wniosek Burmistrza motywowany koniecznością oszczędności w budżecie Zarząd OSP wyraził zgodę na czasową obniżkę tych stawek z 15 na 10 zł za godzinę udziału w akcji i z 7 na 4 za udział w szkoleniach do końca 2012 r. Stawki te nie zostały jednak przywrócone lecz uchwalono nowe stawki nie odpowiadające tym z roku 2008. Pragnę tu poinformować, że obowiązek wypłaty dla członków OSP ekwiwalentu wynika z ustawy o ochronie przeciwpożarowej, zaś jej wysokość uchwala Rada. Wypłacona w roku 2014 roku kwota 29 392 zł. za udział strażaków z 7 Jednostek Gminy w 202 akcjach to kwota 143 zł za jedną akcję i przy udziale w akcji 5 strażaków-ratowników ekwiwalent na jednego wyniósł 29 zł za cały rok. Jest to ekwiwalent wypłacany tylko za czas akcji ponieważ wszystkie inne działania związane z utrzymaniem gotowości bojowej są wykonywane nieodpłatnie.

Dlatego w dalszym ciągu wykonujemy swoją zaszczytną misję niesienia pomocy jako ochotnicy i nie „zarabiamy”, a drobne kwoty ekwiwalentu nie wystarczają strażakowi nawet na zakup środków czystości i środków piorących po każdej akcji. Ponadto większość strażaków swój ekwiwalent pozostawia w Jednostce na zakup sprzętu i wyposażenia, który w większości jest zakupywany przez OSP z pozyskanych przez siebie środków.”

Podpisano: Zarząd; Antoni Piętka Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Starym Sączu

 

Chyba nie trzeba nikogo uświadamiać, że Strażacy ochotnicy poświęcają swój czas, a nierzadko także zdrowie i życie by zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Wyjeżdżają do pożarów, wypadków samochodowych i wielu innych zdarzeń losowych. Pomagają bezinteresownie. Są i powinni być zawsze traktowani z należytym szacunkiem, a ich rola jest nie do przecenienia. Dlatego też uszanujmy ich pracę!

 

Fot: Łukasz Koszut Nowy Sącz 112 Ratownictwo Ziemi Sądeckiej

 

Komentarze

Komentarze (16)

 • Lipiec 17, 2015 o 9:22 am &

  No i kto tu krętacz? Oj Kaziu Kaziu…

 • Lipiec 17, 2015 o 10:29 am mm

  Zamiast wydawania pieniędzy na pierdoły (już o targowisku Wielki Wygon nie wspomnę) tak w sumie niewielką dla gminy kwotę powinno się bez żadnego szemrania przeznaczyć na straż. A Panowie Strażacy niech głośno mówią o swoich problemach, bo na co dzień mieszkańcy po prostu nie wiedzą że ten czy inny urzędas ma w nosie nasze bezpieczeństwo, a jak nie daj boże jemu się chaupa zapali to nie będzie ganiał z wiaderkiem tylko oczywiście wykręci 998 i będzie żebrał RATUJCIE

 • Lipiec 17, 2015 o 10:34 am pp

  Z tego co wiem to nawet mydła przy umywalkach w budynku OSP gmina nie zapewnia, więc strażacy w większości „CAŁĄ WIELKĄ” zarobioną kasę przeznaczają na to żeby mieć czym ręce umyć i mundury wyprać.
  Po podwyżce chyba chłopaki zaszaleją i zamiast najtańszego szarego mydła kupią sobie FA a może nawet DOVE.

 • Lipiec 17, 2015 o 10:36 am Anonim

  Brawo. Może w końcu ludzie zaczną mówić o swoich problemach i przerwiemy to milczenie, które nie zawsze jest złotem! Tak trzymać Panowie.

 • Lipiec 17, 2015 o 6:11 pm obserwator

  Jak zwykle pan burmistrz ma wglebokim powarzaniu osp tyko pięknie się gada na zebraniach obiecuje się gruszki na wierzbie .No taka mamy władze w Starym Saczu ze dba tyko o swoje interesy

 • Lipiec 17, 2015 o 6:31 pm obserwatorzy

  Obiecywali przed wyborami i tak jest po dziś dzień. Nie macie panowie burmistrzowie żadnej kontroli a rada jaka jest to wszyscy widzą (wszystko przyklaszczą)

 • Lipiec 17, 2015 o 8:55 pm artur

  Jestem strażakiem. Te 12 złotych za godzinę to nawet nie starcza na przyslowiowe waciki .. ostatni przykład pali się stodoła człowiek się zrywa o 4 rano spóźnia do pracy, ale zadowolony ze zostało uratowane gospodarstwo. Niektórym łatwo rzucać oszczerstwa tylko gorzej jak im jest potrzebna pomoc. My cały czas się szkolimy, nie tylko dla satysfakcji ale przede wszystkim żeby być w miarę przygotowanym do różnych zagrożeń. Tylko jedno zacytuję Bogu na chwałę ludziom na ratunek. To hasło powinno być mottem prawdziwego ducha.

 • Lipiec 17, 2015 o 11:19 pm ariel

  Tak tak ci nasi wlodarze to banda klamcow a jak widze burmistrza w kosciele klepiacego slypietami spiewajacego na cale gardlo to az smiech mnie ogarnia bo takich kombinatorow jak u nas to ze swieca szukac a niby tacy uczciwi a tu wychodzi zero kompetencji i odpowiedzialnosci i dobrze ze pan Pietka opowiedzial jak sie sprawy maja bo to nie jeden z przykladow gdzie prawda mija sie z rzeczywistoscia

 • Lipiec 18, 2015 o 10:04 am Josef

  A ją się pytam kto na tych ludzi głosuje? Kto wybiera całą ta świtę? Chyba jednak więcej jest zadowolonych z rządów w Starym Sączu niż nie zadowolonych, skoro na kolejną kadencję Starosadeczanie wybrali te same osoby. No chyba że na „nie” wypowiadają się nie głosujący?

 • Lipiec 18, 2015 o 10:04 am sdf

  własnie

 • Lipiec 18, 2015 o 12:52 pm Kalina

  Brawo za odwagę Strażacy. Może wreszcie w tej gminie światło dzienne ujrzą sprawy, o których większość po prostu boi się mówić. Swoim zachowaniem w sprawie samochodu starosądecka władza (burmistrzowie i radni) skompromitowała całą gminę …. zresztą nie po raz pierwszy…. to co się w Starym Sączu dzieje od pewnego czasu śmiało można określić „kolesie kolesiom…” a kto poza układem niech radzi sobie sam.

 • Lipiec 18, 2015 o 2:54 pm etta

  Boże

 • Lipiec 18, 2015 o 5:43 pm Kibol

  Deklaracje bez pokrycia, to zdaje się, jeden z powyborczych atrybutów włodarzy Starego Sącza. Do następnych wyborów Panowie.

 • Lipiec 20, 2015 o 12:58 pm vox

  Ciekawy jestem czy cały Zarząd podpisał się pod tym listem. W ostatnim czasie na terenie gminy Stary Sącz wyremontowano kilka remiz strażackich doposażono w sprzęt . A jeśli chodzi o samochód to jaki wkład własny miała ponieść Staż Pożarna aby zakupić samochód ???

 • Lipiec 23, 2015 o 12:01 pm waldus

  VOX Nie wiesz co piszesz-wyremontowali pomieszczenia Rady Miejskiej jaki swój wkład wnieśli radni taki sam bezsensowny mój komentarz jak twój.

 • Marzec 29, 2016 o 9:19 pm Anonim

  sami swoi

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a